از پیگیری ریل گذاری پروژه ملی رشت _بندرکاسپین تا گسترش فعالیت های گمرکی در منطقه آزاد انزلی

در خصوص آغاز روند ریل‌گذاری قطعه منطقه آزاد انزلی به سمت ایستگاه پیربازار رشت به منظور سرعت بخشیدن به عملیات احداث و تکمیل این طرح توافق شد تا در آینده نزدیک عملیات ریل‌گذاری از دو طرف مسیر نیز همزمان آغاز گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، عیسی فرهادی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان با عباس خطیبی عضو هیئت مدیره و معاون ساخت و توسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه‌ها شرکت ساخت و توسعه حمل و نقل کشور در خصوص پیگیری فرآیند تکمیل طرح ملی اتصال این منطقه به خط ریل سراسری در محل دفتر این شرکت واقع در تهران به بحث و تبادل نظر پرداخت.

در این نشست دو طرف با تصریح بر اهمیت بین المللی این طرح ملی در مسیر عملیاتی‌سازی کریدور شمال جنوب و تبادل کالا مابین کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا با حاشیه جنوبی خلیج فارس؛ در خصوص آغاز روند ریل‌گذاری قطعه منطقه آزاد انزلی به سمت ایستگاه پیربازار رشت به منظور سرعت بخشیدن به عملیات احداث و تکمیل این طرح توافق کردند تا در آینده نزدیک عملیات ریل‌گذاری از دو طرف مسیر نیز همزمان آغاز گردد.

از سوی دیگر همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی در تأمین برخی مصالح مورد نیاز با همکاری مجموعه مدیریتی استان گیلان در راستای بهره برداری این طرح به توافق رسیدند و دو نهاد مأمور پیگیری این موارد تا حصول نتیجه شدند.

گفتنی است در این نشست محمد باقر فاتحی مریدانی، معاون فنی و زیربنایی این سازمان، معاونین و مدیران شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور بهمراه شرکت‌های پیمانکار و مشاور طرح راه آهن رشت به انزلی (بندرکاسپین) حضور داشتند.

افزایش و گسترش فعالیت‌های گمرکی در منطقه آزاد انزلی

 عیسی فرهادی، رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان با محمد رضوانی فر، رییس کل گمرک و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی دیدار و در خصوص سازوکارهای توسعه همکاری‌های این سازمان و گمرکات کشور به تبادل نظر پرداخت.

در این نشست دو طرف بعد از بیان ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری سازمان منطقه آزاد انزلی و گمرکات کشور با محوریت حوزه نظارت گمرکات استان گیلان به تشریح مزیت‌های هم افزایی دو نهاد در مسیر تأمین منافع حداکثری کشورمان در زمینه توسعه مراودات با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا پرداختند.

براین اساس در جریان مذاکرات صورت گرفته میان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی و رییس کل گمرک ایران، دو طرف در خصوص افزایش و گسترش حوزه فعالیت گمرک منطقه در حوزه ارائه خدمات گمرکی به فعالین اقتصادی مرتبط با مجتمع بندری کاسپین، ترانزیت کالا در مسیر کریدورهای بین المللی عبوری از این منطقه و توسعه همکاری‌ها در حوزه توافقنامه تجارت آزاد جمهوری اسلامی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا توافق کردند.

گفتنی است در این نشست معاونین بندری، اقتصادی و مسئول دفتر تهران سازمان منطقه آزاد انزلی حضور داشتند.

Share