رئیس دیوان محاسبات کشور انتخاب شد | دستغیب: حسابرسی از شرکت های دولتی را کلید خواهیم زد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سید احمدرضا دستغیب را به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور انتخاب کردند. پژمان پشمچی زاده نیز دیگر کاندیدای ریاست دیوان محاسبات کشور بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه در جریان برگزاری انتخابات ریاست دیوان محاسبات کشور، با ۱۴۱ رای از مجموع ۲۵۳ رای، سید احمدرضا دستغیب را به عنوان رئیس دیوان محاسبات کشور انتخاب کردند.

پژمان پشمچی زاده نیز دیگر کاندیدای ریاست دیوان محاسبات کشور بود.

پیش از این مهرداد بذرپاش ریاست دیوان محاسبات کشور را بر عهده داشت که پس از استعفا از این سمت، با رای اعتماد نمایندگان مجلس وزیر راه و شهرسازی شد.

حسابرسی از شرکت های دولتی را کلید خواهیم زد

احمدرضا دستغیب کاندیدای ریاست دیوان محاسبات در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۱۳ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان دستورکار انتخاب رئیس دیوان محاسبات ضمن تشکر از کمیسیون برنامه و بودجه به دلیل اعتماد به برنامه های وی، عنوان کرد: در صورت کسب رأی اعتماد با تمام توان در جهت اجرایی شدن این برنامه ها تلاش خواهم کرد.

دستغیب با اشاره به سوابق خود، عنوان کرد: مدتی است که برنامه های دیوان محاسبات را مطالعه می کنم و عهد بسته ام که اقدامات مثبت را ادامه دهیم و نقاط ضعف را نیز برطرف کنیم. همچنین ما باید اولویت ها را مشخص کنیم و این اولویت ها نباید در ساختمان شیشه ای ونک تعیین شود بلکه اولویت ها باید در کمیسیون برنامه و بودجه و سایر کمیسیون ها مشخص شود.

وی با بیان اینکه ۱۵ سال است که در مجلس هستم، ادامه داد: ۸ سال نماینده مجلس بوده و در هیات رئیسه مجلس نیز حضور داشته ام. در کمیسیون تلفیق نیز مسئولیت نایب رئیسی برعهده داشته ام و کمیسیون های مختلف مجلس را تجربه کرده ام، امروز فقط و فقط برای انتقال تجربیات به این عرصه پا گذاشته ام.

وی ادامه داد: من از درد شما نمایندگان و مواجهاتی که در حوزه انتخابیه دارید مطلع هستم و می دانم چه زحمتی را برای به ثمر نشاندن یک پروژه متحمل می شوید لذا ادامه کار من با تعامل با نمایندگان خواهد بود.

دستغیب با تاکید بر اینکه گزارش های دیوان به مجلس را به صورت مستمر ادامه خواهیم داد، افزود: گزارش تفریغ بودجه به تنهایی کافی نیست و گزارش ها باید منتج به تصمیم گیری اقتصادی شود و نمایندگان باید بتوانند براساس گزارش ها تصمیم اقتصادی بگیرند.

وی تصریح کرد: احکام مجلس شورای اسلامی حکم قانون دارد و قانون لازم الاجراء است. مگر می شود ردیفی با مصوبه مجلس تصویب شود، شورای نگهبان تعیین کند و اجرایی نشود. اگر اجرایی نمی شود دلیل آن باید استخراج شده تا سال آینده تکرار نشود. ۱۵ سال است که احکام مختلفی را می بینم که اجرایی نمی شود، با کمک شما نمایندگان اقداماتی خواهیم کرد تا این احکام اجرایی شود.

وی اضافه کرد: مطالعات یک دانشجوی حوزه حکمرانی و سیاستگذاری و مدیریت مالی این را می گوید که این مجلس در دو سال پیاپی با قرار دادن تبصره ۱۹ قانون تمام گلوراه ها را بسته و هرکاری لازم بوده برای جلوگیری از فساد و رفع تبعیض انجام داده است، گاهی گزارش ها نادرست به مردم داده می شود، نباید انحراف را تخلف قلمداد کنیم و با آبروی مدیران و نظام بازی کنیم.

دستغیب با تاکید بر اینکه باید با کمک یکدیگر گلوگاه های فساد را ببندیم، گفت: یکی از نکات مهم اهمیت حسابرسی به حساب های شرکت های دولتی است که در این رابطه مقام معظم رهبری نیز توصیه هایی را داشته اند. مگر چند ماه تا وعده دیدار قوه مقننه با رهبر معظم باقی است، شما سوال کنید کدام شرکت دولتی حسابرسی شده است. قطعا بیت المال فراتر از قانون بودجه بوده و امیدواریم مجلس در دیدار بعدی خود با مقام معظم رهبری به فضل الهی گزارش مکتوب در این خصوص ارائه خواهد کرد.

کاندیدای ریاست دیوان محاسبات با انتقاد از اینکه دیوان محاسبات یک جزیره جدا از مجلس است، افزود: ساختمان مرکز پژوهش ها در نیاوران و دیوان محاسبات نیز در شمال تهران واقع شده است، معاون اجرایی مجلس باید کمک کند تا ساختمان مجلل دیوان در قانون برنامه در کنار مجلس قرار گیرد. قانونگذار در قانون اساسی درک درستی داشته که دیوان محاسبات را ذیل مجلس قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه ما باید پیگیر تخصیص و پیشرفت پروژه ها باشیم، عنوان کرد: همین امروز که می گویند با کسری بودجه مواجهیم به این دلیل که انضباط مالی نداریم و به حکم شما عمل نکرده اند با مشکل مواجه شده ایم مگر ما کشور نداری هستیم. این کشور برای تولید و اشتغال آماده است و ما با امید پیش خواهیم رفت.

دستغیب با بیان اینکه سفرهای استانی نه برای نمایش بلکه برای حل مشکل نمایندگان را آغاز خواهیم کرد، اضافه کرد: ما حسابرسی در اتاق های در بسته و ساختمان شیشه ای ونک را رها می کنیم و برای حسابرسی در صحنه اجرای پروژه حضور می یابیم.

کاندیدای ریاست دیوان محاسبات تاکید کرد: تمام مدیران دیوان باید تا ریال آخر اعتبارات را در شهرستان ها هزینه کنند. من اجازه نمی دهم یک پروژه اگر اعتباری تخصیص یافته به بهانه رعایت استاندارد متوقف شود. رعایت استاندارد رفع فقر و تبعیض است.

Share