رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان مطرح کرد؛

تولید ۳ میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در گیلان | ۳۰ درصد اشتغال استان متأثر از کشاورزی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی استان در بخش‌های مختلف، گفت: بیش از سه میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در گیلان تولید می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، صالح محمدی عصر امروز در نشست شورای کشاورزی استان گیلان، اظهار کرد: گیلان یکی استان‌های مهم و اثرگذار در بخش کشاورزی در کشور است.

وی با اشاره به اثرگذاری کشاورزی در بخش‌های مختلف، افزود: ۵۰ درصد اقتصاد و ۳۰ درصد اشتغال استان گیلان متأثر از کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به ظرفیت‌های کشاورزی استان در بخش‌های مختلف، بیان کرد: بیش از ۳ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در گیلان تولید می‌شود.

محمدی با بیان اینکه برنج ۲۰ میلیون ایرانی در گیلان تأمین می‌شود، گفت: زراعت برنج با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید ۷۵۰ هزار تن برنج، محصول اصلی و استراتژیک استان گیلان است.

وی با اشاره به تقویت مکانیزاسیون کشاورزی در گیلان، افزود: کشت و برداشت بخش اعظمی از اراضی شالیکاری به روش مکانیزه صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی برداشت شلتوک در این استان، بیان کرد: در سال جاری با تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن در بخش شلتوک عملکرد مثبت و چشم گیری داشتیم.

محمدی با بیان اینکه در بخش کشت دوم برنامه محور عمل کردیم، گفت: در بخش کشت قراردادی و رعایت الگوی کشت هم اقدامات اثربخشی در گیلان صورت گرفته است.

وی با اشاره به افزایش سطح گلخانه‌ها در گیلان، افزود: با فعالیت‌هایی که صورت گرفت سطح گلخانه‌های گیلان به ۹۸ هکتار رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه کیوی از محصولات ارزآور برای کشور است، گفت: چهارمین تولید کننده کیوی در دنیا هستیم و این ظرفیت در گیلان هم بسیار مشهود است.

محمدی با بیان اینکه کشاورزی در گیلان چهارفصل است، اضافه کرد: در هر فصل گیلان یک محصول کشاورزی دارد و این نشان دهنده ظرفیت‌ها و استعدادهای این استان در این بخش است.

وی از برداشت ۳۵ هزار تن محصول زیتون در گیلان خبر داد و افزود: برای حمایت از باغداران زیتون مقدار ۳۶ تن خرید تضمینی زیتون صورت گرفت.

Share