توله‌ها را به صورت اتفاقی پیدا کردم

گفتگو با یابنده یوزهای توران؛ اگر توله‌ها را رها می‌کردم احتمالا تلف می‌شدند

این دامدار شاهرودی با بیان اینکه توله‌ها را با نیسان از صحرا به آغل دامداری آوردم، گفت: توله‌ها از گرسنگی سر و صدای زیادی می‌کردند برای همین شیر گوسفندها را دوشیدم و سعی کردم کمی به آن‌ها بنوشانم تا تلف نشوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، چوپان شاهرودی که یابنده دو توله یوز است، گفت: تا تاریک شدن هوا در کمین منتظر مادر توله‌یوزها مانده اما وقتی از آمدن مادر یوزها ناامید شده به ناچار برای حفاظت از توله یوزپلنگ‌ها آن‌ها را با خود آورده است.

اکبر نیک فرجام اظهار کرد: این توله‌ها را به صورت اتفاقی پیدا کرده و اگر شب آن‌ها را همان‌جا رها می‌کرد چه بسا تلف می‌شدند.

وی با بیان اینکه برای اولین‌بار بوده که از نزدیک توله یوز را دیده است، افزود: از طریق خال‌ها و نقاط سیاه و خط سیاه زیر چشم توله‌ها متوجه شدم که یوز یوزپلنگ هستند. قبلا تنها در فیلم‌ها یوزپلنگ را دیده بودم و برای اولین‌بار بود از نزدیک یوزها را می‌دیدم.

وی با بیان اینکه اوایل از آمدن مادر و حمله احتمالی آن ترس داشتم، گفت: آن اطراف را گشتم و هیچ ردپایی از یوزپلنگ ندیدم. دیگر مطمئن شدم که مادرشان در آن منطقه نیست.

نیک فرجام در پاسخ به پرسش خبرنگار در خصوص چگونگی پیدا کردن توله‌ها گفت: حین چرای دام‌ها متوجه سر و صدایی شدم و وقتی به بیشه رفتم آن دو توله را دیدم که سر و صدای زیادی می‌کردند و معلوم بود که خیلی گرسنه‌اند.

وی با بیان اینکه منتظر ماندم که مادر توله‌ها بیاید تا از عدم آسیب به توله‌ها مطمئن شوم، ادامه داد: تا غروب در همان حوالی منتظر ماندم تا شاید مادر یوزها برگردد اما وقتی هوا تاریک شد مطمئن شدم نمی‌آید و ممکن است حیات وحش دیگری به توله‌ها آسیب برسانند برای همین تصمیم گرفتم توله‌ها را موقتا به آغل ببرم.

این دامدار شاهرودی با بیان اینکه توله‌ها را با نیسان از صحرا به آغل دامداری آوردم، گفت: توله‌ها از گرسنگی سر و صدای زیادی می‌کردند برای همین شیر گوسفندها را دوشیدم و سعی کردم کمی به آن‌ها بنوشانم تا تلف نشوند.

وی با بیان اینکه از طریق سرنگی که برای دام‌ها استفاده می‌کنیم، مقدار چند سی‌سی شیر به توله‌ها خوراندم، اضافه کرد: قبل از خوراندن شیر، سرنگ را کاملا استرلیزه و ضدعفونی کردم. ضمن اینکه سعی کردم که حتی دستم به توله‌ها به صورت مستقیم برخورد نکند، چرا که می‌دانستم که بوی دستم ممکن است سبب شود که مادر یوزها به توله‌ها نزدیک نشود.

این دامدار با بیان اینکه صبح روز بعد توله‌ها را دوباره به همان جای خودشان بردم، افزود: حوالی ساعت ۹ تا ۱۰ به بیشه رسیدم و منتظر ماندم شاید مادر توله‌ها بیاید اما نیامد.

وی با بیان اینکه بعد از مطمئن شدن از نیامدن مادر یوزها، دیگر با محیط بانی منطقه تماس گرفتم، اضافه کرد: حوالی ساعت یک و دو بعداظهر محیط بانان آمدند و یوزها را تحویل‌شان دادم و آن‌ها کارهایی که لازم بود را انجام دادند.

این چوپان با بیان اینکه اگر توله‌ها در همان‌جا رها می‌کرد احتمال تلف شدن توله‌ها زیاد بود، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه می‌دانستم در آن منطقه حیوانات وحشی و از جمله گرگ و روباه وجود دارد و ممکن است توله‌ها را شکار کنند. مخصوصا اینکه در آن منطقه یک چشمه آب وجود دارد و برای همین حیات وحش برای نوشیدن آب آنجا می‌آیند. ضمن اینکه رد پای گرگ و روباه نیز در آن منطقه وجود داشت.

وی با بیان اینکه متولد ییلاق است و کاملا با بیابان و صحرا آشنایی دارد، اظهار کرد: اگر توله‌ها را با خودم نمی‌آوردم خطر شکار حیوانات وحشی برای آن‌ها زیاد بود. ضمن اینکه بعد از اطمینان از نیامدن یوز مادر، با خودم گفتم توله‌ها را به آغل می‌برم و فردا دوباره به همانجا برمی گردانم.

نیک فرجام در پاسخ به این پرسش که آیا توله‌ها در لانه یا چاله‌ای بودند، گفت: نه توله‌ها در حاشیه همان بیشه و نیزار و در روی چند نی خشک بودند.

این چوپان با اشاره به اهمیت یوزپلنگ به عنوان یک گونه منطقه تصریح کرد: من توله‌ها را غروب به آغل آوردم و شب را آنجا بودند و با هدف جلوگیری از تلف شدنشان به هر کدام سه تا چهار سی سی شیر خوراندم و صبح فردا آن‌ها را به همان جا بردم و وقتی خبری از مادرشان نشد با محیط بانی تماس گرفتم و آن‌ها حولی ساعت دو به بیشه آمدند و کارهای تخصصی‌تری را انجام دادند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه تا جایی که خبر دارم توله‌ها در سلامت هستند.

Share