کمبود و نبود امکانات از دلایل موثر در طولانی شدن اطفا حریق جنگل‌های گیلان

نماینده مردم روبار در مجلس کمبود و نبود تجهیزات و بالگرد را از دلایل طولانی شدن اطفا حریق جنگل‌های گیلان دانست و گفت: اگر تجهیزات و بالگرد به اندازه کافی در دسترس بود در همان ساعات اولیه آتش سوزی خاموش می‌شد و گسترش نمی‌یافت البته با پیگیری های صورت گرفته مقرر شد امروز دو بالگرد برای اطفای حریق اعزام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، مهرداد گودرزوندچگینی  در مورد آخرین وضعیت آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع گیلان با بیان اینکه هنوز علت این آتش سوزی مشخص نیست، گفت: آتش سوزی از سه شنبه هفته گذشته در نقاط مختلف استان شروع شد و تمامی دستگاه‌های اجرایی برای اطفای حریق پای کار آمدند البته هنوز منشا و علت آن مشخص نیست.
وی افزود: آتش در ساعاتی از روز خاموش شده اما در ساعاتی دیگر با وزش باد دوباره شعله‌ور شده است و همچنان تداوم دارد البته با پیگیری‌های صورت گرفته از مدیرکل منابع طبیعی و مدیر بحران استان گیلان روز گذشته یک فروند بالگرد برای اطفای حریق اعزام و مقرر شد امروز نیز دو فروند دیگر اضافه شود تا با استفاده از ظرفیت نیروهای امدادی و مردم بتوان نسبت به اطفای حریق اقدام کرد.

نماینده مردم رودبار در مجلس یازدهم نبود و کمبود بالگرد و تجهیزات را از دلایل موثر در طولانی شدن اطفا حریق دانست و گفت: به صورت جدی می‌طلبد ایستگاه آتش نشانی در شهرستان رودبار دایر شود و همچنین تامین بالگرد در دستور کار قرار گیرد زیرا نبود بالگرد از دلایل عمده تداوم و طولانی شدن آتش سوزی‌ها است.

گودرزوند چگینی یادآور شد: دستگاه‌های مربوطه مجبور هستند از دستگاه‌های دیگر برای تامین بالگرد به منظور اطفا حریق کمک بگیرند و اگر تجهیزات و امکانات و بالگرد به اندازه کافی در دسترس بود در همان ساعات اولیه آتش خاموش می‌شد و گسترش نمی‌یافت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بر ضرورت توجه جدی به تامین بالگرد اطفای حریق برای اطفای آتش سوزی جنگل‌ها در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تاکید کرد و گفت: درست نیست که مردم و نیروهای امدادی با دستان خالی نسبت به اطفای حریق اقدام کنند در حالی که در حال حاضر شاهد استفاده کشورهای دنیا از پیشرفته‌ترین امکانات هستیم.

Share