واکنش وزیر ارشاد به بیانیه خانه سینما | عسگرپور: کنش‌گری هنرمند ریشه در پیوند با مردم دارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما با دو قطبی سازی و افزایش تنش مخالفیم و دوست نداریم حتی برای یک نفر از اهالی فرهنگ و هنر مشکل درست شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، محمد مهدی اسماعیلی، درباره بیانیه اخیر خانه سینما اظهار کرد: این بیانیه تحلیل درستی از اتفاقات نیست. تلاش ما بر این است که وضعیت فرهنگ و هنر به حالت عادی برگردد. ما با هر اقدامی که به دو قطبی‌سازی یا افزایش تنش منجر شود مخالفیم.

وی ادامه داد: از هیات مدیره خانه سینما که بیانیه صادر کردند می‌خواهیم به وظیفه صنفی و حرفه‌ای خود عمل کنند و به ما کمک کنند تا مسائل خاتمه یابد. استفاده از لحن‌های غیر دوستانه کمکی نمی‌کند جز اینکه تنش‌ها افزوده می‌شود.

وزیر ارشاد با تاکید بر اینکه ما با دو قطبی‌سازی مخالفیم، خاطرنشان کرد: ما بر این اعتقادیم که جریان اصلی هنر با مردم همراهی کرده است. ما بنا داریم با گفت‌وگو با کسانی که ابهاماتی دارد، مسائل را حل کنیم. ما علاقه نداریم حتی برای یک نفر از اهالی فرهنگ و هنر مشکل درست شود. بنابراین با این دوستان آمادگی گفت‌وگو داریم. البته قبول دارم که فضای تروریسم رسانه‌ای سعی در ایجاد ابهام و دروغ کرده و چون اینها را می‌دانیم همچنان بر گفت‌وگو و رفع ابهام تاکید داریم و از دوستان هنرمند خود هم می‌خواهیم اختلافات را دامن نزنند.

توضیحات عسگرپور درباره بیانیه اخیر خانه سینما

محمدمهدی عسگرپور در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره برخی مسائل ایجاد شده در مورد بیانیه و همچنین وضعیت کنونی خانه و اوضاع هنرمندان احضارشده صحبت کرد.

بیانیه اخیر خانه سینما حاوی مواضع و رویکردهای جدیدی است که بازتاب‌های داخلی وخارجی زیادی داشته است؛ ارزیابی شما از این واکنش‌ها چیست؟

گاهی بازتاب‌های داخلی وخارجی به‌خصوص در فضای پرسوءتفاهم، ملاک‌های درستی برای قضاوت نیستند، به‌خصوص که امروزه بازتاب‌های خارجی شرایط پیچیده‌تری دارند و ممکن است بخشی از آنها ربطی به مطالبات ما نداشته باشند، ولی به هرصورت از زمان انتشار بیانیه پرسش‌هایی از طرف برخی همکاران‌مان به وجودآمد و تعدادی از پیشکسوتان هم نگران شدند، به جهت رفع پرسش‌ها اعلام می‌کنم که همچنان امیدوارم به گزینه‌های دشواری چون اعتصاب و تحصن نرسیم. این سوءبرداشت‌ها شاید به شرایط اجتماعی فعلی‌مان برمی‌گردد.

تصوری که با این بیانیه پیش آمد این بود که خانه سینما دیگر امکانی برای گفت‌وگو و تعامل ندیده یا به این باور رسیده که دیگر برای حل مشکلات ایجاد شده با درهای بسته مواجه شده است، آیا این‌طور است؟

ما به دلیل مسئولیت صنفی‌مان کماکان معتقد به گفت‌وگو و تعامل هستیم، خانه سینما وهنرمندان ظرفیت‌های بسیاری دارند تا با روش‌های قانونی، حقوقی و مدنی از حقوق شهروندی و صنفی اعضای خود استفاده کنند. مسیرهای ارتباطی قطع نیست. قطعاً اگر این ارتباط یک جاده دوطرفه باشد، استفاده از راهکارهای پرهزینه‌تر ضرورت ندارد.

بعد از انتشار بیانیه، خانه سینما تحت فشار سیاسی یا امنیتی نبوده است؟

ممکن است برخی افراد یا سازمان‌ها از بیانیه اخیر ناراضی و یا دلخور باشند، اما اولویت ما دفاع از حقوق اعضاء و افراد خانه سینماست. به هر صورت تعدادی از همکاران در ماه‌های گذشته احضار، ممنوع الخروج و حتی بازداشت شده‌اند، که لازم است در این خصوص پیگیری جدی صورت گیرد. خانه سینما هم تا این لحظه به‌خاطر مواضع‌اش تحت فشارامنیتی یا سیاسی نبوده است.

از آخرین وضعیت بازداشت‌شدگان یا هنرمندانی که دچار مشکلات شده‌اند خبر دارید؟

بله، کمیته حقوقی سینما مرتباً در حال به‌روزرسانی و پیگیری مسائل هر کدام از این افراد که البته با هم متفاوت است، هستند، که طبعاً از مسیرها و روش‌های حقوقی و اجرایی متفاوت برای حل مشکل‌شان اقدام خواهد کرد.

ریشه کنش‌گری هنرمندان کجاست؟

واقعیت این است که هنرمندان بخشی از جامعه هستند، آن‌ها خواستار همدلی و آرامش و وحدت در کشور هستند. اساساً اوج و شکوفایی و خلاقیت هنرمندان بی‌تابانه‌تر از سایر گروه‌های اجتماعی، طالب آرامش، وحدت و حال خوب مردم هستند. شاید طولانی شدن ناآرامی‌های اجتماعی، هنرمندان را بیشتر آزرده‌خاطر سازد و به‌گمان من بخشی از دلایل برخی کنش‌های آنان ریشه در همین مسئله دارد. لذا این مواضع یا کنش‌گری را نباید با کنش‌گری سیاسی اشتباه گرفت. کنش‌گری سیاسی درهمه جای دنیا با هدف کسب قدرت شکل می‌گیرد، در حالی که کنش‌گری هنرمند ریشه در پیوند هنرمند و مردم دارد. هنرمند دنبال کسب قدرت سیاسی نیست و ربطی به کنش‌گری سیاسی ندارد. امیدوارم مسئولان و مدیران این تفاوت ظریف را درک کنند.

Share