روحانی بودن میرزا مغفول و مهجور مانده | رونمایی از نشریه تخصصی نهضت جنگل

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، با تاکید بر لزوم معرفی شخصیت هایی مانند میرزا کوچک به ایران و جهان، یادآور شد: اجلاسیه پایانی کنگره بین المللی میرزا کوچک جنگلی از ساعت ۹ صبح در تالار مرکزی رشت برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از ایسنا، رضا ثقتی، از برگزاری کنگره بین المللی میرزا کوچک خان جنگلی در ۱۰ آذر سال جاری به میزبانی رشت خبر داد و اظهار کرد: کنگره امسال ریشه در قدمت نهضت جنگل دارد، زیرا امسال یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک خان، این روحانی مجاهد و عظیم الشان را سپری می کنیم.

وی با بیان اینکه امسال میرزا کوچک و نهضت جنگل را در اقلیم و اطلس و جغرافیای گیلان محفوظ داشته ایم، افزود: باید پژواک صدای میرزا کوچک و نهضتش را به اقصی نقاط ایران و جهان برسانیم و لذا چهار اجلاسیه برای این کنگره تعریف کردیم که شامل تهران به عنوان پایتخت سیاسی، قم به عنوان پایتخت دینی، عراق به عنوان محور مقاومت و رشت به عنوان موطن میرزا می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در گفت وگوی خبری باران، با اشاره به برگزاری اجلاسیه تهران و لغو اجلاسیه عراق، بیان کرد: میرزا یک روحانی فقیه و مجتهد بود و لذا اجلاسیه قم به عنوان مرکز علم و فقاهت و اجتهاد در جهان اسلام به معرفی این ویژگی های شخصیتی میرزا کمک می کند.

ثقتی اجلاسیه رشت را اجلاسیه پایانی دانست و تصریح کرد: میرزا کوچک شخصیتی منحصر به فرد داشت و رهبری بی مثال بود. یکصد سال پیش از ۱۲ کشور آزادی خواهان جهان به ایشان پیوستند تا نهضت او را همراهی کنند که نشان دهنده عظمت قیام میرزاست لذا ظرفیت زیادی برای شناساندن ابعاد و ویژگی های شخصیتی میرزا کوچک وجود دارد.

وی با بیان اینکه کنگره میرزا کوچک جنگلی بر همه ابعاد زندگی و شخصیت میرزا به ویژه تبارشناسی و تاریخچه نهضت جنگل تمرکز دارد، گفت: روحانی بودن میرزا مغفول و مهجور مانده است، در حالی که این مجاهد عظیم در حوزه ننشست و به میدان دفاع از اسلام آمد و مبارزه کرد.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان با تاکید بر لزوم معرفی شخصیت هایی مانند میرزا کوچک به ایران و جهان، یادآور شد: اجلاسیه پایانی از ساعت ۹ صبح در تالار مرکزی رشت برگزار می شود و علاوه بر میهمانان کشوری، شاهد ارائه سخنرانی های علمی درباره نهضت جنگل، اهدای جایزه سال میرزا و رونمایی از تمبر میرزا خواهیم بود.

وی از افتتاح مجتمع فرهنگی و هنری سردار جنگل پس از یک دهه تعطیلی همزمان با یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک خبر داد و خاطرنشان کرد: این مجتمع به عنوان تئاتر شهر راه اندازی خواهد شد.

ثقتی با بیان اینکه ۷۰ عنوان تولیدات فرهنگی، هنری و رسانه ای در حاشیه کنگره رونمایی خواهد شد، اظهار کرد: هیچ نهادی متولی اصلی بازشناسی نهضت جنگل در کشور و استان نیست و لذا امیدواریم خروجی این کنگره راه اندازی بنیاد دائمی میرزا کوچک باشد؛ نهادی که بر بازشناسی شخصیت میرزا و نهضت جنگل کار می کند و در طول سال برنامه های فرهنگی و پروژه های پژوهشی دارد.

وی از چاپ بیش از ۷۰ مقاله رسیده به دبیرخانه کنگره میرزا خبر داد و عنوان کرد: رونمایی از ۴۰ عنوان کتاب و نشریه تخصصی نهضت جنگل از دیگر رهاوردهای کنگره امسال است.

مدیرکل ارشاد اسلامی گیلان، ریشه استکبارستیزی میرزا را در سایه سار اسلام و فرهنگ اسلامی دانست و تصریح کرد: فرهنگ و ادبیات اسلام از میرزا یک شخصیت استکبارستیز پرورش داده است.

ثقتی همچنین به روح مردمی بودن میرزا و نهضت اشاره کرد و متذکر شد: میرزا در یکصد سال پیش اولین مدل بسیج مردمی را شکل داد و قوای مردمی داشت و هدف و راه و رسمش اعتلای ملت ایران بود، اما آن چیزی که نهضت را با شکست مبارزه کرد، دو مقوله خیانت یاران و نفوذ دشمنان بود؛ در واقع خیانت و نفوذ موجب شد میرزا با آن همه عظمت و بزرگی در مظلومیت به سر ببرد و در نهایت منجر به شهادتش شود.

Share