تصویب قطعنامه شورای حقوق بشر علیه ایران | در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل چه گذشت؟!

شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی امروز درباره ایران تشکیل جلسه داد که علاوه بر تعدادی از موافقان نماینده‌های بسیاری از کشورها در آن از رویکرد دوگانه قدرت‌ها در مواجهه با حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن علیه برخی کشورها انتقاد کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قطعنامه ضدایرانی درباره آنچه «وضعیت حقوق بشر در ایران» خوانده شده را با ۲۵ رای مثبت، ۱۶ ممتنع و ۶ منفی به تصویب رساند.

آرژانتین، بنین، جمهوری چک، فنلاند، فرانسه، گابن، گامبیا، آلمان، هندوراس، ژاپن، لیبی، لیتوانی، لوکزامبورگ، جزایر مارشال، مکزیک، مونته‌نگرو، نپال، هلند، پاراگوئه، لهستان، جمهوری کره، سومالی، اوکراین، انگلیس و آمریکا به قطعنامه ضدایرانی رای مثبت دادند.

کشورهایی که به قطع‌نامه‌ی مصوب در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای منفی دادند: ارمنستان، چین، کوبا، اریته، پاکستان، و ونزوئلا

کشورهایی رای ممتنع دادند: بولیوی، برزیل، کامرون، ساحل عاج، هند، اندونزی، قزاقستان، مالاوی، مالزی، موریتانی، نامیبیا، قطر، سنگال، سودان، امارات متحده‌ی عربی، ازبکستان

شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز (پنج‌شنبه) تحت فشارهای آلمان و ایسلند نشست ویژه‌ای را برای بررسی آن‌چه برخورد خشونت‌آمیز با اعتراضات در دو ماه گذشته در ایران عنوان شده است در ژنو برگزار کرد که هدف اصلی آن اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران بوده است.

افرادی از جمله جاوید رحمان و نمایندگان کشورهایی از حمله نیوزلند، مولداوی، مالت، پرو، آلبانی نیز با ادعای حمایت از مردم ایران نیز از مقام‌های جمهوری اسلامی توقف صدور حکم اعدام برای برخی دستگیر شدگان اخیر در ایران را خواستار شدند.

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به برگزاری این نشست و اظهارات وزیر امور خارجه آلمان نوشت: «وزیر امور خارجه رژیم آلمان امروز یک بیانیه فریبکارانه در شورای حقوق بشر ارائه کرد. آلمان، همان کشوری است که رژیم صدام را به سلاح شیمیایی مجهز کرد و موجب گردید ۱۳ هزار نفر، از جمله کودکان و زنان و از جمله در شهر کردنشین سردشت، جان خود را از دست بدهند و بیش از یکصد هزار نفر نیز مجروح شوند. رژیم آلمان که همچنان حقوق بشر ایرانیان را از طریق تحریم های غیر انسانی یکجانبه نقض می کند و با سابقه سیاه خود در همدستی برای ترور شهید سلیمانی، باید به سیاست فریبکارانه و مزورانه خود در حوزه حقوق بشر پایان دهد. در حالی که حقوق ایرانیان بطور گسترده توسط رژیم های آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه از طریق تحمیل اقدامات قهری یکجانبه و حمایت و میزبانی از گروهک های تروریستی که جان ۱۷۰۰۰ ایرانی بی گناه را گرفته اند، نقض می شود، برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران یک اقدام مزورانه است.»

خدیجه کریمی مدیرکل امور بین‌الملل معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در نشست ویژه شورای حقوق بشر گفت: ادعاها و دلسوزی های آلمان که تامین کننده سلاح های شیمیایی برای رژیم صدام جهت استفاده علیه مردم ایران بوده و موجب شهادت و مجروحیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر ایرانی شده، غیرواقعی و ریاکارانه است.

نمایندگان بسیاری از کشورهای حاضر در نشست نیز ضمن انتقاد از رویکرد تند حامیان صدور قطعنامه علیه ایران نسبت به استفاده ابزاری کشورها از حقوق‌بشر برای اعمال فشار بر سایرین و مداخله در امور داخلی دیگر کشورها هشدار دادند.

 نماینده زیمباوه در این نشست کشورهایی را که پیش‌نویس قطعنامه درباره ایران را تهیه کرده‌اند به استفاده از «زبان تند و غیرسازنده» متهم کرد.

همچنین سفیر و نماینده دائم ونزوئلا طی سخنانی در جریان نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران، گفت: برگزاری چنین نشستی هیچ توجیهی ندارد. ما در جریانات اخیر، شاهد کمپین رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی علیه ایران بودیم.

وی در ادامه کشورهای غربی و سازوکارهای بین‌المللی حقوق بشری را به استفاده ابزاری و سیاسی  از حقوق بشر متهم و با ایجاد هر سازوکار جدید دیگر حقوق بشری درمورد ایران مخالفت کرد.

این مقام ونزوئلایی اقدام کشورهای غربی در برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را در ادامه سیاسی کاری‌های این کشورها در سوء استفاده از شورای حقوق بشر برای اهداف سیاسی‌شان دانست.

سفیر و نماینده چین نیز در نشست امروژز شورای حقوق بشر گفت: شورای حقوق بشر شاهد افزایش سیاسی کاری‌ها و تنش‌هاست که موجب نگرانی شدید است.

وی با بیان این‌که «چین از برگزاری این نشست ویژه حمایت نمی‌کند» اظهار کرد: ما توجه ها رو به تحمیل تحریم ها علیه ایران جلب می کنیم. این تحریم ها که آسیب های جدی به مردم ایران وارد می کنند، باید متوقف شوند.

سفیر و نماینده پاکستان هم در مورد تحولات داخلی ایران گفت:  این شورا تاکنون سی و پنج نشست ویژه برگزار کرده است که جز چند موردی که درباره اشغال سرزمین فلسطین توسط اسرائیل بوده، مابقی علیه کشورهای در حال توسعه بوده است که صرفا بر روی حقوق محدودی از مردم این کشورها (سیاسی و مدنی) توجه کرده اما حقوق اقتصادی مردم مورد توجه قرار نگرفته است.

وی تصریح کرد: حمایت و ارتقای حقوق بشر صرفا از طریق گفت‌وگو حاصل می‌شود.

نماینده دائم کوبا در نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران در اظهاراتی گفت: ما مخالف برگزاری این نشست هستیم. ما مخالف تحمیل تحریم علیه ایران و دخالت در امور داخلی ایران و نقض حاکمیت ملی این کشور هستیم.

وی در ادامه برگزاری این نشست را نمونه دیگری از رفتار تبعیض آمیز دولت‌های غربی در شورای حقوق بشر دانست.

نماینده کره شمالی از دیگر کسانی بود که در نشست امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل نسبت به استفاده‌ ابزاری حقوق بشر برای دخالت در امور داخلی کشورهای مختلف ابراز نگرانی کرد.

وی تاکید کرد: ما کاملا و تماما با هر گونه قطعنامه احتمالی که پیامد آن نقض و تضعیف حاکمیت کشورها باشد مخالفیم و استفاده از حقوق بشر به عنوان ابزار استاندارد دوگانه سیاسی را محکوم می‌کنیم.

نماینده روسیه نیز با اشاره به برگزاری جلسه ویژه شورای حقوق بشر در مورد تحولات اخیر در ایران گفت: چنین ابتکاراتی هیچ ربطی به حقوق بشر ندارد و تاثیر معکوس بر ارتقاء حقوق بشر دارد.

وی افزود: هدف برگزار کنندگان این نشست، برچسب زدن و تحت فشار قرار دادن دولت‌های مستقل به بهانه های حقوق بشر است. ایده ایجاد یک هیئت حقیقت یاب بدون رضایت مقامات ایرانی ذاتاً نامشروع است و  وظیفه شورای حقوق بشر و سازوکارهای آن کمک به کشورهاست، نه انجام تحقیقات.

این مقام روس خاطر نشان کرد: مسکو خواهان توقف مداخله در امور داخلی ایران و بی ثبات کردن اوضاع در آن کشور است. بانیان این اقدام علیه ایران بهتر است بر حل مشکلات خود در حوزه حقوق بشر تمرکز کنند که به اندازه کافی هست.

هم‌چنین سفیر و نماینده سوریه در اظهارات امروز خود در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: سوریه از اقدامات ایران برای ارتقاء حقوق بشر و تعامل با سازوکارهای حقوق بشری تمجید می کند. سوریه نادیده گرفتن نقض حقوق بشر ایرانیان توسط کشورهای غربی از طریق تحمیل تحریم ها و حمایت از فعالیت های تروریستی و اغتشاش در ایران را محکوم می‌کند.

سفیر و نماینده دائم نیکاراگوئه نیز یادآور شد: بر اساس منشور ملل متحد نباید در امور داخلی کشورها دخالت شود. ایران به خوبی به حقوق بشر احترام می گذارد و اقداماتی که در شورای حقوق بشر انجام می شود، نباید حاکمیت ملی این کشور را نقض کند و موجب دخالت در امور داخلی آن شود.

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در جلسه ویژه شورای حقوق بشر این سازمان درباره ایران گفت معترضان در این کشور با استفاده «غیرضروری و نامتناسب» از زور روبرو شده‌اند.

وی مدعی شد که وضعیت ایران هم‌اکنون «بحران تمام عیار» در زمینه نقض حقوق بشر است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین از مقامات ایران خواست تا صدای معترضان را بشنوند.

این مقام سازمان ملل همچنین در ادعایی شمار بازداشت‌شدگان را «حدود ۱۴ هزار نفر» عنوان کرد و خواستار انجام تحقیفات «مستقل و شفاف» درباره نقض حقوق بشر در ایران شد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه در سخنان خود حکومت ایران را به «نقض ارزش‌های ملل متحد» متهم کرد.

وی برگزاری این نشست را «آزمونی برای میزان شجاعت» شرکت‌کنندگان توصیف کرد.

نماینده فرانسه در نشست ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه سخنانش در این جلسه را با شعار «زن زندگی آزادی» آغاز کرد و از همه کشورها خواست تا از قطعنامه پیشنهادی مبنی بر تعیین هیات حقیقت‌یاب درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران حمایت کنند.

نماینده اسپانیا در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که مادرید با نگرانی وضعیت کنونی در ایران را دنبال می‌کند.

وی تاکید کرد که معترضان در ایران «حق تظاهرات مسالمت‌آمیز» دارند.

نماینده پرتغال در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه از حکومت ایران خواست تا به تعهدات خود در زمینه رعایت حقوق بشر عمل کند.

نماینده اتریش نیز گفت که شورای حقوق بشر سازمان ملل نمی‌تواند در برابر آنچه در ایران می‌گذرد «ساکت» بماند.

نماینده استرالیا در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه حکومت ایران را متهم کرد که به دنبال «ساکت کردن» مردم خود است.

او گفت که کانبرا قاطعانه از تعیین ساز و کار حقیقت‌یاب برای بررسی موارد «نقض حقوق بشر» در ایران حمایت می‌کند.

نماینده سوئیس در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد که عدالت باید در مورد «عاملان نقض حقوق بشر در ایران» اجرا شود.

رژیم صهیونیستی که به کودک‌کشی و ظلم علیه مردم مظلوم فلسطین در جهان شناخته می شود، از اغتشاشات در ایران حمایت کرد.

نماینده رژیم صهیونیستی در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که معترضان در ایران «برای آینده بهتر و تغییر» مبارزه می‌کنند.

‌پیشتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران در پاسخ به این اقدامات تاکید کرده بود: نیاز به این نداریم که آمریکا و اروپا که در نقض حقوق بشر تاریخ طولانی دارند و خود در استعمار ملت‌ها و کشورها تاریخ سیاهی دارند، بخواهند در خصوص حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران مدعی باشند.

Share