جمع‌آوری سطل‌های زباله از سطح روستاهای گیلان | از زباله تر کمپوست تولید شود

پیرعلایی ضمن اشاره به اجرای طرح جمع‌آوری سطل‌های زباله از سطح هفت روستای استان گیلان گفت: در این هفت روستا همانند قدیم، مردم از محل تولید زباله تر شروع به تولید کمپوست کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از شبستان، یاور پیرعلایی در جمع خبری با موضوع اجرای طرح جمع‌آوری سطل‌های زباله از سطح روستاها اظهار داشت: چنین دستورالعمل‌هایی از سوی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها ابلاغ می‌شوند و برخی از آنها لازم‌الاجرا هستند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و‌ شوراهای استانداری گیلان با بیان اینکه برای تفکیک زباله از مبدأ و جمع‌آوری سطل‌های زباله به مردم هفت روستا آموزش‌های لازم داده شد، تصریح کرد: در این هفت روستا همانند قدیم، مردم از محل تولید زباله تر شروع به تولید کمپوست کرده‌اند.

پیرعلایی اذعان کرد: اگر قرار باشد همه ما بگوییم که دستگاه تحت امرمان در حوزه مدیریت زباله و پسماند دستگاه ناظر است هیچ مشکلی در استان گیلان حل نمی‌شود، بنابراین همه باید پای کار باشند زیرا با زیر سوال بردن دیگران به نتیجه‌ای نخواهیم رسید.

وی با تاکید بر اینکه همه دهیاران موظف به اجرای برنامه تفکیک زباله از مبدأ هستند اظهار داشت: ۱۱۲ مرکز دهستان در استان گیلان وجود دارد و قصد داریم در یک برنامه جامع‌، نظارت بر امر مدیریت پسماند را جزئی‌تر کنیم.

مدیرکل دفتر امور روستایی و‌ شوراهای استانداری گیلان ادامه داد: طبق آمار ۶۰۰ روستای استان گیلان برنامه تفکیک زباله از مبدا را انجام می‌دهند اما در حال راستی آزمایی این آمار هستیم تا ببینیم آیا واقعا این کار اجرایی شود.

پیرعلایی ضمن رد این موضوع که سطل‌های زباله در تمام روستاهای استان گیلان جمع‌آوری شده‌اند خاطرنشان کرد: سال گذشته در تمامی شهرستانهای استان گیلان با حضور فرمانداران، دهیاران و بخشداران دوره پنج ساعته و‌ فشرده تفکیک زباله از مبدأ را برگزار کردیم و امسال هم قصد داریم نسبت به استمرار این برنامه اقدام کنیم.

Share