اگر نهضت جنگل نبود امروز چیزی به نام ایران و دولت جمهوری اسلامی نداشتیم

عضو علمی گروه تاریخ و اندیشه معاصر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه اگر قیام میرزا و نهضت جنگل نبود امروز چیزی به نام ایران و دولت جمهوری اسلامی نداشتیم، گفت: برنامه تجزیه انگلستان همان موقعی آشکار شد که می‌خواستند خوزستان را از ایران جدا کنند اما زور آن‌ها نرسید چراکه امثال میرزا کوچک خان حضور داشتند و با تلاش خود مانع اقدام دشمن شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا رمضان نرگسی روز پنج شنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱ در کنگره ملی روحانی شهید میرزا کوچک جنگلی که در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) قم برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۱۲۹۶ جنگ جهانی به انت‌ها می‌رسد، انلگیس پیروز، عثمانی شکست خورده و روس درگیر انقلاب می‌شود و انگلیس خود را آماده می‌کند که ایران را زمینه استعمار بزرگ خود کند چرا که هند و عراق و خلیج فارس در تصرف انگلستان است و برنامه انگلستان تجزیه ایران است.

وی اضافه کرد: پیروان میرزا کوچک خان، رشت را از دست انگلیسی‌ها در آوردند و دشمن به دنبال بمباران رشت بود اما میرزا شهر را تخلیه کرد تا مردم کشته نشوند.

این پژوهشگر تاریخی از ایجاد قطحی بزرگ توسط انگلستان در ایران یاد کرد و گفت: گیلان درگیر مشکل قحطی نشد و میرزا کوچک خان ماهی ۱۰ هزار دلار کمک برای قحطی زدگان ایران ارسال کرد؛ گیلانی‌ها مدیون فرهنگ مقاومت بودند و اگر این مقاومت شکل نمی‌گرفت مردم گیلان هم از قحطی می‌مردند.

عضو علمی گروه تاریخ و اندیشه معاصر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) خاطر نشان کرد: اگر نهضت جنگل نبود امروز چیزی به نام ایران و دولت جمهوری اسلامی نداشتیم چرا که دشمن به دنبال تجزیه ایران و تکه پاره کردن کشور بود.

رمضان نرگسی یادآور شد: برنامه تجزیه انگلستان همان موقعی آشکار شد که می‌خواستند خوزستان را از ایران جدا کنند، برنامه تجزیه ایران را داشتند اما زور آن‌ها نرسید چرا که امثال میرزا کوچک خان حضور داشتند و با تلاش خود مانع اقدام دشمن شدند.

Share