مدیر صندوق تشریح کرد؛

شرایط عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر گیلان

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گیلان گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار خانوار عضو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستایی عشایری در استان هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، یزدان شعبانی در دیدار با فرماندار بندر آستارا اظهار کرد: حدود ۴۱۸ هزار نفر در گیلان جامعه هدف بیمه روستایی، عشایری و کشاورزی هستند که امسال هدف‌گذاری استان گسترش چتر پوشش بیمه برای ۲۸ هزار نفر (علاوه بر ۱۰۰ هزار خانوار قبل) است.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه کرامت در نیمه‌های خردادماه امسال با هدف جذب یک میلیون نفر تحت پوشش بیمه اظهار داشت: سکونت در روستا، مناطق عشایری و کشاورزان ساکن مناطق شهر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت، واریز سالانه حداقل عضویت ۶۰۰ هزار تومان به حساب دولت در بانک کشاورزی از شرایط عضویت در این صندوق است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان گیلان حداکثر مبلغ عضویت در صندوق را یک میلیون و ۵۹۶ هزار تومان اعلام کرد و گفت: دارا بودن حداقل سن ۱۸ سال و حداکثر ۵۰ سال برای عضویت در صندوق اجتماعی عشایری و روستایی الزامی است.

شعبانی با اشاره به نحوه واریز پرداخت عضویت اضافه کرد: این واریز وجه عضویت می‌تواند به صورت سالیانه و یا به صورت ۲ قسط ۶ ماهه انجام شود و هم می‌توانند در چهار قسط سه ماهه آن را پرداخت کنند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان گیلان مزایای عضویت پرداخت حقوق بازنشستگی، پرداخت حقوق از کار افتادگی کلی، پرداخت مستمری ناشی از فوت، پرداخت ۲ برابر سهم بیمه شده توسط دولت و امکان نقل و انتقال سوابق بیمه و پرداخت هزینه کفن و دفن برای فرد بیمه شده فاقد فرزند را از جمله مزایای تحت پوشش قرار گرفتن این بیمه برشمرد.

وی ادامه داد: متقاضیان می‌توانند به تمامی دهیارهای منتخب که حدود ۱۱ کارگزار در استان گیلان، شرکت‌های تعاونی دهیاران، کارگزاران خصوصی و ۱۰ دفاتر پست بانک تعیین شده برای بهره مندی از این بیمه مراجعه کنند.

شعبانی گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار خانوار تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستایی عشایری قرار گرفتند که از این تعداد پنج هزار و ۸۰۰ نفر تحت پوشش بیمه بهزیستی، ۶ هزار و ۲۰۰ تحت پوشش کمیته امداد و سه هزار و ۷۲۲ نفر ماهانه مستمری ناشی از بازنشستگی، فوت و کارافتادگی دریافت می‌کنند.

فرماندار آستارا در این دیدار با اشاره به لزوم اهمیت بیمه روستایی برای روستاییان بیان کرد: ۱۴ هزار و ۲۰۵ نفر در بخش مرکزی و لوندویل آستارا حائز شرایط عضویت در بیمه روستایی هستند و تاکنون یک هزار و ۶۷۶ نفر در بخش مرکزی و ۶۹۸ نفر در بخش لوندویل عضو صندوق بیمه روستایی شده‌اند و با همکاری بخشداران و دهیاران در تلاش برای افزایش این تعداد و رسیدن به هدف‌گذاری سال جاری هستیم.

عنایت رضایی‌پور بیان کرد: طبق استعلام از شرکت بیمه روستایی، آمار تفکیک شده افراد واجد شرایط بیمه روستایی در روستاهای بخش مرکزی و لوندویل شهرستان شناسایی شده و بخشداران و دهیاران باید طبق جدول اعلامی به ایشان به هدف‌گذاری سال جاری خود برسند.

وی با تاکید بر لزوم بهره گیری از ظرفیت خیرین در توسعه بیمه روستایی در شهرستان تصریح کرد: جامعه‌پذیری این بیمه باید به صورت همگانی صورت گرفته تا بتوان آینده روشنی برای روستاییان و کشاورزان و اقشار زحمتکش تولیدی متصور شد.

نماینده عالی دولت در آستارا با اشاره به تلاش دولت کار و کرامت در حوزه توجه به اقرار زحمتکش و روستاییان بیان کرد: دولت با تمام توان به صورت شبانه روزی راهکارهای لازم را در جهت ارائه خدمات مناسب به اقشار زحمتکش ارائه می‌دهد.

Share