سفیر کنیا در جریان بازدید از منطقه آزاد انزلی؛

جاشوا گاتیمو: منطقه آزاد انزلی موقعیت ویژه ای برای توسعه تجارت با کنیا دارد

جاشوا گاتیمو سفیر جمهوری کنیا با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی موقعیتی ویژه برای توسعه تجارت، بازرگانی و اشتغال با کشور کنیا دارد، گفت: با توجه به این موقعیت استراتژیکی و ترانزیتی به طور قطع همکاری های دو کشور کنیا و جمهوری اسلامی ایران بسیار سودمند است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، جاشوا گاتیمو جمهوری اسلامی ایران را دارای فرصتی مناسب در بازار بزرگ سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه دانست و افزود: کشور شما دروازه ورود به بسیاری از کشورهای منطقه از جمله روسیه، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقزستان و آذربایجان است و کنیا نیز پتانسیل فراوانی در بخش کشاورزی دارد و ظرفیت صادرات این محصولات به ایران می‌تواند نقطه آغازی برای همکاری‌های فی‌مابین باشد.

وی با بیان اینکه ایران در زمینه صادرات به کنیا بسیار موفق عمل کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در حوزه صادرات محصولات ساختمانی، پتروشیمی، نفت و گاز به کنیا نیز حضوری موثر داشته باشد ضمن آنکه ما نیز از بزرگترین و بهترین تولید کننده‌های چای و قهوه دنیا هستیم و توانایی عرضه این دو محصول با قیمت مناسب در بازارهای ایرانی را داریم.

سفیر کنیا با تاکید بر مراودات و همکاری‌های مطلوب ایران و کنیا اظهار داشت: در آینده‌ای نزدیک نمایشگاهی دائمی از دستاوردهای مشترک ایران و کنیا در زمینه‌های مختلف از جمله مصالح ساختمانی در این کشور راه اندازی خواهد شد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست با سفیر کنیا گفت: با توجه به اختیاراتی که به مناطق آزاد داده شده است امکان تشکیل بانکهای مشترک، شرکت‌های بیمه، صرافی و نهادهای مالی مشترک نیز وجود دارد تا به نقل و انتقال مالی دو کشور کمک کند.

وحید طالب‌پور ادامه داد: دولت به مناطق آزاد اختیاراتی در زمینه ثبت شرکت‌ها از جمله معافیت مالیاتی ۲۰ساله برای عملکرد شرکت‌ها داده است.

وی تصریح کرد: ما اگر شناخت درستی از نیازهای کشور کنیا داشته باشیم می‌توانیم برای صادرات به این کشور برنامه ریزی کنیم از این‌رو بزودی فهرستی از واحد‌های صنعتی و محصولات تولیدی منطقه آزاد تهیه شده و در اختیار سرمایه‌گذاران کنیایی قرار خواهد گرفت. سفارت کنیا نیز لیستی از نیازمندی‌های این کشور برای مبادلات تجاری با ایران تهیه کرده و در اختیار منطقه آزاد انزلی قرار خواهد داد.

وی گفت: تجار کنیایی می‌توانند با احداث صنایع تبدیلی بسته‌بندی قهوه در بخش صادرات مجدد به کشورهای همسایه و منطقه اوراسیا فعالیت کنند.

طالب‌پور ادامه داد: در منطقه آزاد انزلی ۱۱ شرکت دانش بنیان وجود دارد که می‌تواند همکاری خوبی با کنیا در حوزه صنایع برق و الکترونیک و صنایع های‌تک داشته باشد. در بخش نفت و گاز هم از ظرفیت شرکتهای فنی و مهندسی مستقر در مناطق آزاد کشور در قالب همکاری‌های متقابل در اکتشافات می‌توان بهره گرفت.

وی منطقه آزاد انزلی را بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری عنوان و ذکر کرد: این منطقه می‌تواند در تامین کالاهای مورد نیاز کنیا از روسیه و قرقیزستان نقش ایفا کند و کالاها را آن کشورها تحویل گرفته و از طریق بنادر جنوبی در کنیا تحویل دهد و ضمن آنکه با توجه به ظرفیت کنیا در تولیدات محصولات غذایی ازجمله قهوه منطقه آزاد انزلی می‌تواند بازارهای خوبی برای عرضه این تولیدات باشد.

در نشست مشترک مسئولان منطقه آزاد انزلی و سفیر کنیا، مهدی کاظمیان سخنگو و مدیر روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی هم گزارش کاملی از دستاوردها، ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد انزلی ارائه کرد.

گفتنی است ظرف ۲ سال اخیر ۴۷ هیات تجاری کنیایی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری چابهار، اصفهان، کاشان، لاهیجان و منطقه آزاد انزلی بازدید کرده اند.

Share