از لبنیات تا میوه؛

معرفی چند ماده غذایی مفید برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ سالانه تعداد زیادی از افراد را در سراسر جهان مبتلا می‌کند و سومین سرطان شایع در میان مردان و زنان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به گفته متخصصان، افرادی که رژیم غذایی سالمی دارند، ورزش کرده و وزن مناسب خود را حفظ می‌کنند، احتمال ابتلایشان به این بیماری را بیش از ۳۰ درصد کاهش می‌دهند.

در ادامه به نقل از “وب ام دی” به برخی از مواد غذایی مفید که احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهند، خواهیم پرداخت.

لبنیات

اکثر مطالعات موافق هستند که محصولات لبنی غنی از کلسیم می‌توانند احتمال ابتلا به رشد سلول‌های سرطانی در روده بزرگ و در نتیجه سرطان روده بزرگ را کاهش دهند. مکمل‌های کلسیم نیز ممکن است مفید باشند. از پزشک خود بپرسید که چه چیزی ممکن است برای شما مناسب باشد. ویتامین D (که به شیر و سایر لبنیات اضافه می‌شود) نیز احتمال دارد از شما در برابر این نوع سرطان محافظت کند؛ با این حال تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

غلات کامل

این نوع غلات سرشار از مواد مغذی و منابع خوبی از منیزیم و فیبر هستند. آنها منجر به جلوگیری از یبوست شده و می‌توانند به ترکیبات سرطان‌زا در روده بزرگ شما نفوذ کنند. روزانه ۹۰ گرم غلات کامل مصرف کنید: جو دوسر، نان گندم کامل و برنج سبوس‌دار گزینه‌های خوبی هستند.

لوبیا

لوبیا و سایر حبوبات برای مثال سویا، نخود و عدس مملو از فیبر، پروتئین و ویتامین‌های B و E هستند. آنها همچنین دارای ترکیباتی به‌نام فلاونوئیدها و سایر آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که می‌توانند از رشد تومورها جلوگیری کنند.

میوه‌های رنگارنگ

این میوه‌ها دارای مواد شیمیایی گیاهی هستند که می‌توانند رشد سلول‌های سرطانی را متوقف یا با التهاب مبارزه کنند. التهاب یکی از مهمترین عوامل ابتلا به سرطان است. بهترین گزینه در این مورد شامل خانواده کلم و میوه‌های غنی از ویتامین C مانند پرتقال است.

Share