ساداتی نژاد یا در ایران زندگی نمی‌کند یا از کشاورزی سر رشته‌ای ندارد!

نماینده مردم کاشمر در مجلس با انتقاد از عملکرد وزیر جهاد کشاورزی گفت: در مهرماه ۱۴۰۱ نیز شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت کود کشاورزی بودیم. وقتی مدیریت درست نباشد، وزارت جهاد کشاورزی مجاهدانه علیه کشاورزان جهاد می کند!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، جواد نیک بین در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۲ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی ضمن تسلیت سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع) خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه وزیر جهاد کشاورزی یا در ایران زندگی نمی‌کند و یا با کشاورز و کشاورزان سر و کاری ندارد، یا از کشاورزی سررشته‌ای ندارد!

نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل آباد در مجلس یازدهم ادامه داد: در شرایطی که کشاورزان تابستان سختی را پشت سر گذاشتند و با بی‌آبی و بی‌برقی، حقشان ضایع شد، در مسئله کود کشاورزی نیز با وجود قیمت نجومی قبلی، با افزایش قیمت مواجه شدند.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته نیز قیمت کود ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش یافته بود، افزود: در مهرماه ۱۴۰۱ نیز شاهد افزایش ۵۰ درصدی قیمت کود کشاورزی بودیم. وقتی مدیریت درست نباشد، وزارت جهاد کشاورزی مجاهدانه علیه کشاورزان جهاد می‌کند!

نیک بین با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی طی چند ماه گذشته رو به سقوط مدیریت می‌شود و نه رو به صعود، ادامه داد: برای نمونه قیمت تضمینی کشمش به گونه‌ای تعیین شده که قیمت بهترین کشمش تولید شده در کاشمر و خلیل آباد، چندین هزار تومان زیر قیمت بازار است. این یعنی با اعلام قیمت تضمینی، آبروی کشاورز را ببریم و محصول کشاورز را ضایع کنیم. اگر نمی‌توانیم به کشاورز کمک کنیم، صحبت نکنیم. اگر صحبت نکنیم، نمی‌گویند شما لال هستید!

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت نهاده‌های کشاورزی از جمله کود، سم، آب و برق چندصد برابر افزایش یافته، ولی قیمت محصولات کشاورزی بسیار ارزان است و کشاورز صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در حوزه گوشت قرمز نیز سیاستی که دولت پیش گرفته، اشتباه است، چرا که در آینده‌ای نه چندان دور مجبور به واردات بیشتر خواهیم شد و قیمت گوشت قرمز چندین برابر در بازار خواهد شد. اگر امروز از کشاورز و دامدار حمایت نشود، با مشکل مواجه می‌شویم. بسیاری از محصولات مانند برنج، کشمش و خرما در انبارها مانده است.

نیک بین در پایان عنوان کرد: روز گذشته اطلاع دادند که در استان خراسان رضوی، شربت آموکسی سیلین خردسالان و شربت آنتی بیوتیک در هیچ داروخانه‌ای یافت نمی‌شود. این مشکلات باید هر چه زودتر رفع شود.

Share