همزمان با احضار کاردار ایران؛

انگلیس پلیس امنیت اخلاقی و برخی مقامات ارشد امنیتی ایران را تحریم کرد

انگلیس با اشاره به مرگ مهسا امینی، اعلام کرد که کل نهاد پلیس امنیت اخلاقی، همچنین محمد رستمی چشمه گچی، فرمانده پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی و حاج احمد میرزایی، رییس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ را تحریم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، دولت انگلیس اعلام کرد که پلیس امنیت اخلاقی ایران و برخی مقامات ارشد امنیتی ایران را تحریم کرده است.

دولت انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه پلیس امنیت اخلاقی و مقامات ارشد امنیتی و سیاسی ایران اعمال کرده است.

در این بیانیه ضمن طرح اتهامات علیه پلیس امنیت اخلاقی ایران، آمده «بریتانیا امروز پلیس امنیت اخلاقی ایران را به طور کامل و همچنین رئیس آن محمد رستمی چشمه‌گچی و حاج احمد میرزایی رئیس بخش تهران (رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران) را تحریم کرد».

در ادامه این بیانیه ادعایی ذکر شده «بریتانیا همچنین امروز تحریم‌هایی را علیه پنج مقام سیاسی و امنیتی مهم در ایران به دلیل ارتکاب نقض جدی حقوق بشر اعمال می‌کند» که شامل این افراد است: «غلامرضا سلیمانی، رئیس نیروی بسیج (مستضعفین) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مسئول امنیت داخلی ایران؛ حسن کرمی، فرمانده واحد یگان ویژه نیروی انتظامی ناجا؛ حسین اشتری، فرمانده کل نیروی انتظامی ایران».

لندن در این بیانیه ادعا کرده «نیروی بسیج، یگان ویژه ناجا و پلیس ایران در سطح وسیع‌تر نقش محوری در سرکوب اعتراضات در سراسر ایران در هفته‌های اخیر و همچنین اعتراضات مربوط به سوخت در سال ۲۰۱۹ ایفا کرده‌اند».

در ادامه این بیانیه، جیمز کلورلی وزیر خارجه انگلیس مدعی شد: بریتانیا در کنار مردم ایران که شجاعانه خواستار پاسخگویی از سوی دولتشان و رعایت حقوق انسانی خود هستند، می‌ایستد». وی در ادامه طرح اتهامات بی‌اساس خود، ادعا کرده «تحریم‌ها حاوی این پیام به مقامات ایران است که لندن آن‌ها را مسئول سرکوب و خشونت علیه مردم می‌داند».

به نوشته این بیانیه، این تحریم‌ها به این معناست که افراد مذکور نمی‌توانند به بریتانیا سفر کنند و هر دارایی که در بریتانیا دارند یا توسط افراد بریتانیایی در هر کجای این کشور نگهداری می‌شود، مسدود خواهد شد.

پیش‌تر، لندن همچنین کاردار سفارت ایران را برای اعتراض به آنچه «سرکوب خشونت‌آمیز از سوی مقامات ایرانی» خوانده بود، به وزارت خارجه انگلیس فراخواند.

ایران در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه مقامات وزارت خارجه انگلیس، «سایمون شرکلیف» سفیر این کشور در جمهوری اسلامی ایران را سه‌شنبه ۱۲ مهر ماه به وزارت امور خارجه احضار کرد. این دومین بار ظرف دو هفته بود که شرکلیف به وزارت خارجه احضار می‌شد.

Share