سخنگوی ستاد امر به معروف اعلام کرد:

نرخ جریمه برای بدحجابی هنوز تصویب نشده | بدحجابی مثل ردشدن از چراغ قرمز تخلف است

خان‌محمدی دربارۀ برخی حواشی شکل گرفته دربارۀ عفاف و حجاب گفت: ما از همان ابتدا مطرح کردیم که بدحجابی جرم نیست بلکه تخلف است و باید با آن برخورد لازم صورت گیرد. ما با مدل فعلی برخورد گشت ارشاد موافق نیستیم و پیشنهاد دادیم طرحشان را ارتقاء دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از تسنیم، طی روزهای اخیر اخباری مبنی بر تعیین نرخ بدحجابی و کشف حجاب در برخی رسانه‌های کشور منتشر شد. عمدتاً فلش این ماجرا به‌سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر و فراجا به عنوان مسببان این مسئله چرخید. اما ماجرا از آنجا سرچشمه می‌گیرد که پیش از این، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، بدحجابی و کشف حجاب را نه به عنوان جرم بلکه به عنوان تخلف معرفی کرده بود. هاشمی گلپایگانی با طرح این بحث که در طرح جدید حجاب، جرم کشف حجاب را به تخلف تخفیف داده‌ایم، این طرح را کارآمد و اثرگذار دانست که به صورت تعیین نرخ جریمه از طریق پلاک خودرو و… قابلیت اجرا هم دارد.

برای یافتن صحت و سقم آنچه به عنوان تعیین نرخ جریمۀ بدحجابی در رسانه‌ها منتشر شده، با سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر حجت‌الاسلام سیدعلی خان‌محمدی گفتگویی ترتیب داد.

وی در ابتدا با اشاره به اینکه اخیراً جریانات زیادی با اهداف مخربانه در حوزۀ عفاف و حجاب در سطح کشور شکل گرفته است، گفت: این امر عادی است، چرا که یکی از امور مهمی که ستاد در کنار سایر اولویت‌های خود در نظر گرفت، بحث عفاف و حجاب بود؛ چرا که خواه ناخواه جامعه درگیر این فضا است و باید به‌زودی برخی چالش‌های آن با گفتمان نخبگانی و هماهنگی دستگاه‌های دولتی و قضائی و انتظامی یک بار برای همیشه برطرف شود. ستاد بیش از یک سال دربارۀ طرح جامع عفاف و حجاب کار کرده و آن را در سایت به اشتراک گذاشته و حتی مکتوب آن را به مراکز حوزوی و دانشگاهی ارائه کرده است. مردم عزیز ما هم می‌توانند در تکمیل و ارتقای این طرح یاور ما باشند.

بدحجابی را از جرم به تخلف تنزل دادیم

خان‌محمدی دربارۀ برخی حواشی شکل گرفته دربارۀ عفاف و حجاب گفت: ما از همان ابتدا مطرح کردیم که بدحجابی جرم نیست بلکه تخلف است و باید با آن برخورد لازم صورت گیرد. ما با مدل فعلی برخورد گشت ارشاد موافق نیستیم و پیشنهاد دادیم طرحشان را ارتقاء دهند، چرا که مثل سابق نمی‌توان با مردم رفتار کرد، از این جهت بود که آن را تخلف در نظر گرفتیم نه جرم که تاکنون مورد موافقت نهادهای مربوطه قرار گرفته منت‌ها به تصویب نرسیده است. مثلاً یک نفری که چراغ قرمز را عبور می‌کند به عنوان متخلف با او برخورد می‌کنیم نه مجرم.

وی افزود: در این راستا حاشیۀ دیگری که برای ستاد در حوزه عفاف و حجاب پیش آمد، تعیین نرخ جرائم تخلفِ بدحجابی و کشف حجاب بود که متأسفانه از سوی برخی رسانه‌ها منتشر شد. این قضیه را از اساس تکذیب می‌کنیم. طرحی که به تصویب نرسیده چگونه قابلیت اجرا دارد؟ ما از مجموعه‌های رسانه‌ای کشور درخواست داریم غیر از منابع رسمی که همان سامانه ستاد امر به معروف کشور است، اخبار را دریافت نکنند بنابراین ابتدا طرح جامع ستاد را باید ببینیم. بالاخره ما باید این فضای دو قطبی در حوزۀ عفاف و حجاب را سامان دهیم؛ این امر مستلزم طرح جامعی بود که نگارش آن صورت گرفت.

برخی جریان‌های رسانه‌ای از عفاف و حجاب بهره‌برداری انتخاباتی خواهند کرد

خان‌محمدی با تصریح بر اینکه رها بودن امر عفاف و حجاب به خودی خود سبب ایجاد چالش‌های بعدی می‌شود، افزود: ضمن آنکه ما به خوبی می‌دانیم برخی جریان‌های رسانه‌ای می‌خواهند از کنار موضوع عفاف و حجاب برای انتخابات بهره‌برداری سیاسی کنند. ما با توکل بر خدا و با نیت احیای یکی از فرائض الهی پا در میدان گذاشتیم و امید داریم خود او مسیرهای اصلاح را برایمان هموار کند و در این مسیر به تعبیر آیۀ قرآن «لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ»، از سرزنش هیچ سرزنشگری بیم نداریم.

عفاف و حجاب را از دستگاه‌های دولتی و سلبریتی‌ها آغاز کنیم

سخنگوی ستاد امر به معروف با اشاره به اینکه این طرح را به کمیسیون فرهنگی مجلس و ریاست جمهوری ارائه دادیم، گفت: همان طور که اشاره شد، طرح هنوز تصویب نشده است.

دستورالعمل‌هایی را هم در حوزۀ امر به معروف به دستگاه‌های دولتی ارائه دادیم که یکی از شاخصه‌های آن، عفاف و حجاب بود که وظیفۀ ستاد، ابلاغ و نظارت این طرح است. چرا که از همان ابتدا اصرار داشتیم که طرح عفاف و حجاب ابتدا باید از ادارات دستگاه‌های دولتی شروع شود.

باید گشت ارشاد ما ابتدا سراغ سلبریتی‌های هنجارشکن برود، همان‌ها که الگوی مردم هستند. دربارۀ صداوسیما هم جلساتی را شکل دادیم و بناست طی روزهای آینده دربارۀ فرهنگ‌سازی بحث عفاف و حجاب با مسئولان آن‌ها جلسات دیگری تدارک ببینیم.

Share