یک ایرانی ۱۰۰ متر را زیر ۱۰ ثانیه دوید | رکوردشکنی حسن تفتیان و فرزانه فصیحی

در جریان مرحله مقدماتی دوی ۱۰۰ متر بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی، حسن تفتیان و فرزانه فصیحی موفق شدند رکوردهاى فوق العاده‌اى از خود به‌جا بگذارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از “ورزش سه”، سال های سال بود که بشر به دنبال دویدن ۱۰۰ متر در زیر ۱۰ ثانیه بود و بالاخره در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکو سیتی این جیمز هاینس آمریکایی بود که توانست با ثبت زمان ۹ ثانیه و ۹۵ صدم ثانیه تبدیل به نخستین انسانی شود که به این حد نصاب می رسد. حالا و ۵۴ سال پس از آن اتفاق تاریخی، یک ایرانی آن هم در قونیه ترکیه موفق شد که ۱۰۰ متر را زیر ۱۰ ثانیه بدود: حسن تفتیان با ۸۸ .۹ ثانیه.
۲۹ سال پیش که پسری به نام حسن تفتیان در تربت حیدریه چشم به جهان گشود، دویدن ۱۰۰ متر در زیر ۱۰ ثانیه برای سفید پوستان جهان رویایی بیش نبود. پسر بادپای ایران اما قدم به قدم مراحل پیشرفت را طی کرد و از طلای جوانان آسیا و نهمی جوانان جهان شروع کرد و تا قهرمانی ۱۰۰ متر آسیا و رسیدن به نیمه نهایی المپیک ریو پیش رفت. او که سالهاست رکورد دار سرعت ایران است، ابتدا با ۱۰. ۱۰، سپس با ۰۴ .۱۰ و بعد از آن با ۰۳. ۱۰ به این آرزوی دیرینه نزدیک شد اما سرنوشت برای او این گونه رقم زده بود که زمانی به این رکورد تاریخی برسد که زیر بار شدید ترین انتقادها باشد. تفتیان که پس از سال ۲۰۱۸ و پنجمی دوی ۶۰ متر جهان، درخشش چندانی نداشت، حالا نه یک یا دو صدم ثانیه بلکه دوازدهم صدم ثانیه زیر ۱۰ ثانیه دوید تا تمامی علاقه مندان به دو و میدانی را انگشت به دهان بگذارد. اما یک مشکل، مانع از ثبت این رکورد تاریخی شد و آن هم سرعت زیاد باد بود. سرعتی که از حد مجاز آن یعنی ۲ متر بر ثانیه بیشتر بود تا حسرت بزرگی بر دل تفتیان باقی بگذارد.

اگر سرعت زیاد باد جلوی ثبت این رکورد ۹ ثانیه و ۸۸ صدم ثانیه ای که حسن تفتیان امروز بعد از ظهر در مرحله مقدماتی بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در قونیه ترکیه بر جا گذاشت را نمی گرفت، یکی از بهترین رکورد های تاریخ آُسیا به ثبت می رسید که تنها با ۵ صدم ثانیه با رکورد آسیا که سو بینگ تیان چینی یک سال پیش در نیمه نهایی المپیک توکیو به ثبت رساند، فاصله داشت. رکوردی که اگرچه فاصله ۳۰ صدم ثانیه ای با حد نصاب ۹ ثانیه و ۵۸ ثانیه ای یوسین بولت داشت اما او را در بین بهترین های تاریخ این ماده قرار می دهد. حال باید منتظر ماند و دید که پسر اهل تربیت حیدریه، در نیمه نهایی و فینال این رقابت ها می تواند باز هم زیر ۱۰ ثانیه بدود و رقبای سر سخت خود را پشت سر بگذارد یا خیر؟

فرزانه فصیحی
اما این تنها اتفاق مهمی نبود که آسمان قونیه امروز شاهد آن بود؛ دیگر دونده ۲۹ ساله ایران یعنی فرزانه فصیحی نیز در خط استارت مرحله مقدماتی دوی ۱۰۰ متر زنان قرار گرفت. دونده اصفهانی که با شرکت در المپیک توکیو، تبدیل به نخستین بانوی ایرانی شد که بعد از انقلاب در دوی ۱۰۰ متر المپیک حضور پیدا می کند، حد نصاب فوق العاده ۱۱ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه را به ثبت رساند.
او که کمتر از دو ماه پیش در یک تورنمنت بین المللی در بورسای ترکیه توانسته بود پس از ۸ سال رکورد مریم طوسی را یک صدم ثانیه ارتقا داده و به ۴۴. ۱۱ برساند، این بار نیز در ترکیه زمانی را از خود بر جای گذاشت که ۲۰ صدم ثانیه سریع تر از رکورد قبلی خودش بود اما سرعت زیاد باد مانع از این شد که رکورد ملی ایران در بخش زنان نیز جا به جا شود.

Share