بازدید رییس کل دادگستری گیلان از منطقه تاریخی هفت دغنان صومعه‌سرا

فلاح میری: هفت دغنان نه تنها در کشور بلکه در گیلان نیز شناخته شده نیست

فلاح میری با بیان اینکه این منطقه تاریخی نه تنها در کشور بلکه در گیلان نیز شناخته شده نیست، تصریح کرد: حسب دستور ریاست کل دادگستری استان در جلساتی که به زودی در شورای حفظ حقوق بیت المال دادگستری استان برگزار می‌شود، تصمیماتی در خصوص راه اندازی سایت موزه شهر تاریخی گسکر اتخاذ خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی، رئیس کل دادگستری استان گیلان و سید مهدی فلاح میری دادستان مرکز استان به همراه تعدادی از مسئولان قضایی و اجرایی از شهر تاریخی گسکر صومعه سرا بازدید کردند.

دادستان مرکز استان با اشاره به اینکه شهر تاریخی گسکر واقع در جنگل‌های هفت دغنان در ۲۵ کیلومتری شهرستان صومعه‌سرا از بزرگ‌ترین شهرهای باقیمانده از دوره تمدن اسلامی در شمال ایران است، اظهار داشت: ۶۰ هکتار از مساحت این شهر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و بقایایی از حمام تاریخی، پل‌های خشتی، مسجد، اماکن مسکونی، مذهبی و… در دوران صفویه در آن کاوش شده و سکه‌هایی متعلق به آن دوران نیز از این منطقه ضبط شده است.

سید مهدی فلاح میری با بیان اینکه این منطقه تاریخی نه تنها در کشور بلکه در استان گیلان نیز شناخته شده نیست، تصریح کرد: حسب دستور ریاست کل دادگستری استان در جلساتی که به زودی در شورای حفظ حقوق بیت المال دادگستری استان برگزار می‌شود تصمیمات مناسبی در خصوص راه اندازی سایت موزه شهر تاریخی گسکر اتخاذ خواهد شد تا نمایش و معرفی آثار یافت شده از این منطقه تاریخی، قدمت آن را برای همگان به مرحله ظهور برساند.

وی در پایان افزود: با توجه به اینکه در سنوات گذشته برخی از اماکن تاریخی به افرادی واگذار گشته و سوء استفاده‌هایی در این خصوص انجام شده و گزارشاتی نیز به دادسرای استان ارسال شده است که در حال بررسی است.

Share