شهرستان آستارا از محرومیت انباشته شده و بیکاری رنج می‌برد | پروژه فاضلاب نیازمند اعتبارات بیشتری است

نماینده مردم آستارا در مجلس گفت: شهرستان آستارا با دارا بودن سه شیوه حمل نقل دریایی، ریلی و زمینی در مهمترین بخش کریدور شمال-جنوب در کنار فرصت های بسیار، از محرومیت انباشته شده تاریخی و بیکاری رنج می برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، غلامرضا مرحباء در صحن علنی مجلس در نطق میان دستور خود، گفت: فقر، این کریه‌ترین دستاورد بشر حاصل ضعف در برنامه ریزی، عدم استفاده بهینه از منابع، توزیع نابرابر منابع مادی، ناتوانی در تولید ثروت، ضعف در آموزش و البته اقدامات دشمنان است.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متداول‌ترین تعریف موجود از فقر، بر ارتباط آن با مسائل اقتصادی تمرکز دارد؛ یعنی سیاست‌های غلط اقتصادی بی‌شک منجر به فقر می‌شوند و به همین دلیل امروزه به اعتقاد کارشناسان حل مشکلات حاصل شده از تصمیمات اقتصادی اولویت اول کشور است.

وی ادامه داد: در کشورمان نظام بانکی و صنعت بانکداری به عنوان مهمترین و شاید تنها رکن تامین مالی در سطح خرد و کلان و ارائه کننده انحصاری خدمات مالی به مردم از مهمترین عرصه‌هایی است که باید به دور از هر گونه هیجان و صرفا با دید کارشناسی و علم حاکم بر این صنعت جهانی البته در چارچوب نظام فقهی و شرعی اسلامی به آن نگریسته شود اما این صنعت در کشورمان دستخوش مشکلات و چالش‌های فراوانی شده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: بهبود وضعیت بانک‌ها و موسسات مالی بدون اصلاحات ساختاری بر نظام بانکی کشور و تغییر دیدگاه‌ها امکان‌پذیر نیست؛ افزایش دستوری نرخ سودهای پرداختی به عنوان یکی از عوامل اصلی زیان انباشته بانک‌ها ارزیابی می‌شود؛ هر چند با افزایش سرمایه ناشی از محل تجدید دارایی بسیاری از بانک‌ها از مشکلات مقطعی نجات یافتند اما همچنان زیان انباشته قسمت عمده‌ای از سرمایه آنان را درگیر کرده است.

مرحباء گفت: ناترازی نقدینگی بانک‌ها به موجب پرداخت تسهیلات تکلیفی مشکل دیگری است؛ مطالبات غیرجاری و تسهیلات اعطایی ناخالص بانک‌های بزرگ هم نشان از رشد مطالبات غیر جاری دارد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عدم ایفای تعهدات ارزی توسط بانک مرکزی و نوسات شدید ارزی، مطالبات از دولت، هزینه‌های مالیاتی، انجماد دارایی و البته ترکیب و مشکلات منابع انسانی از مشکلات قابل احصاء هستند اما راهکار چیست؟ .

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اجرای AQR و تعیین میزان ناترازی نظام بانکی و تعیین روش مناسب برای جذب زیان و رفع ناترازی، تقویت نظارت بانک مرکزی با عنایت بر تفکیک بانک‌های سالم در معرض ریسک و ناسالم، بررسی و پیشنهاد تمامی قوانین و مقررات بانک‌ها از طریق شورای عالی پول و اعتبار، تقویت نظارت شرعی و ایجاد ساختارها و سازمان‌های مناسب برای آن، طراحی و تقویت نظام اعتبارسنجی و رتبه‌بندی مناسب با قواعد بانکداری اسلامی و تخصصی شدن بانک‌ها و تنظیم مقررات بانکی متناسب با آن از این راه‌ها است.

وی ادامه داد: البته توجه به نیروی انسانی مظلوم و به شدت آسیب دیده فعال در این صنعت از مهمترین مسائلی است که می‌توان به اشاره کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: شهرستان آستارا با دارا بودن سه شیوه حمل نقل دریایی، ریلی و زمینی در مهمترین بخش کریدور شمال-جنوب در کنار فرصت‌های بسیار، از محرومیت انباشته شده تاریخی و بیکاری رنج می‌برد؛ البته به لطف خدا و با پیگیری‌های شبانه روزی و خدمات دولت خدمتگذار اقدامات مناسب انجام شده است.

مرحباء گفت: با تامین اعتبارات لازم مرکز فرهنگی، ورزشگاه وحدت، استخر، گازکشی به روستاهای گردنه حیران و آستارا، آسفالت و بهسازی معابر تعدادی از روستاهای اصلی و پرجمعیت، رفع تنش آبی، بهسازی شبکه توزیع برق، پیشرفت در احداث شبکه فاضلاب، تکمیل لایروبی بندر و راه اندازی منطقه ویژه در دست اقدام یا تامین اعتبار شده است اما راه بسیاری تا حصول نتیجه باقی است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بارانداز راه آهن که به صورت BOT به طرف خارجی واگذار شده هنوز تکمیل نشده و شاهد تعلل بسیاری هستیم؛ از دستگاه دیپلماسی و وزارتخانه‌های اقتصاد و راه درخواست می‌شود این مشکل بجا مانده که درشان کشور نیست را حل کنند.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تکمیل راه آهن رشت-آستارا مهمترین پروژه‌ای است که متاسفانه به دست فراموشی سپرده شده بود اما امروزه خوشخبتانه مورد توجه قرار گرفته است؛ به نحوی که رهبر فرزانه انقلاب به این مهم عنایت ویژه داشتند لذا امیدوارم دولت اجرای این خط مواصلاتی و حیاتی که با سرعت کمی آغاز شده را سرعت بخشد.

وی ادامه داد: هنوز بسیاری از جاده‌های روستایی در حالت تخریب کامل قرار دارند و بیش از ۲۰ سال مرمت نشده‌اند؛ پروژه فاضلاب نیازمند اعتبارات بیشتری است. همچنین از فرصت سرمایه‌گذاری برای کسب و کارهای جدید و ایجاد اشتغال استفاده نشده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: همچنین تعدادی از مصوبات سفر نظارتی کمیسیون اقتصادی که نقش حیاتی برای شهرستان دارند هنوز اجرایی نشده است؛ لذا درخواست می‌شود دستگاه‌های ذیربط گزارش عملکرد و میزان پیشرفت پروژه‌های مصوب سفر را به کمیسیون ارائه کنند.

Share