خاندوزی: جذابیت ها و امتیازات مناطق آزاد را با مالیات بر ارزش افزوده از بین بردیم

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد که مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده شوند و گفت: مهم‌ترین امتیاز منطقه آزاد، معافیت مالیاتی این مناطق است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، نشست مشترک فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در جلسه مشترک با وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد و نمایندگان در این جلسه خواستار نظارت کامل وزیر اقتصاد بر امور و عملکرد مناطق آزاد شدند.

همچنین نمایندگان عضو این فراکسیون تاکید کردند، اگر قرار است جایگاه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد زیر مجموعه وزارت اقتصاد باشد باید به یکی از معاونت های وزارت تبدیل و تمامی امور به این ساختار منتقل شود و اگر هم بنا نیست چنین حکمی عملی شود؛ این حوزه‌ باید به ریاست جمهوری منتقل شود.

یکی دیگر از مطالبات این فراکسیون که معطوف به مباحث تقنینی می‌شد، اصلاح قانون مربوط به حذف مالیات ارزش افزوده در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بود. همچنین اعضای فراکسیون خواستار هم جهت کردن مدیریت برای اداره بهینه مناطق و تبدیل این مناطق به سکوی صادرات و ارتقای جایگاه آنها در اقتصاد ملی شدند.

همچنین معصومه پاشائی بهرام رئیس فراکسیون مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی اجرای حکم ماده ۱۴ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد را مورد تاکید و توجه ویژه قرار داد  و گفت: در مناطق آزاد نباید قائل به ثبت سفارش بود بلکه در این مناطق واردات کالا صرفا بایستی در هنگام ورود به مناطق آزاد در گمرک ثبت آماری شود که متاسفانه چند سالی است این ظرفیت قانونی معطل مانده است.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: پیگیر هستیم کارگروه تدوین آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده تشکیل و قواعد لازم در این مورد پیش بینی شود تا بتوان از ظرفیت مزیتی این ماده قانونی به نفع تولید کالا و خدمات در مناطق آزاد بهره مند شد.

وی همچنین تاکید کرد که وزیر امور اقتصادی و دارایی می بایست طبق قانون بر فعالیت دبیرخانه مناطق آزاد نظارت و در برابر مجلس پاسخگو باشد.

خاندوزی: مناطق آزاد تجاری نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشند

در این نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به مطالب نمایندگان مجلس گفت: جذابیت ها و امتیازات مناطق آزاد را با مالیات بر ارزش افزوده از بین بردیم.

وی تصریح کرد: تکلیف به دولت برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی، با زایل کردن جذابیت ها و امتیازات این مناطق، وضعیت را نامناسب و فعالان اقتصادی را ناراضی کرده است.

خاندوزی در این نشست که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، با بیان این مطلب تأکید کرد: ما به هیچ وجه موافق نبوده و نیستیم که معافیت های این مناطق کاهش پیدا کند، آن هم در حالی که همه دنیا دارند به این سمت می روند که مناطق آزاد را جذاب تر کنند.

وی با اشاره به مکلف شدن دولت برای اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مطابق قانون، گفت: نظر کارشناسی ما این است که مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی نباید مشمول مالیات بر ارزش افزوده باشند، چرا که اساسا مهم ترین امتیاز منطقه آزاد، معافیت  مالیاتی این مناطق است.

Share