تدوین طرحی در مجلس برای تغییر نحوه انتخاب شهرداران | در این روش مردم در انتخاب شهردار دخیل هستند

پیرهادی گفت: همچنین در مدل پیش بینی شده این نکته قید شده که انتخاب شهردار به پیش از زمان انتخابات اعضای شورای شهر و روستا بازگردد به این معنا که اعضای شورای شهر و روستا پیش از انتخابات اعلام کنند در صورتی که رأی از مردم کسب کنند شهردار آینده آن‌ها فرد موردنظر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، محسن پیرهادی، رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس در نشست هم اندیشی شورای‌عالی استان‌ها به میزبانی مجلس شورای اسلامی، درباره تغییر قانون انتخاب شهردار از جانب شوراهای شهر و روستا، گفت: در این زمینه مجلس شورای اسلامی پیش‌نویسی برای تغییر قانون در کمیته و کارگروه‌های تخصصی تدوین کرده که براساس مدل بسیاری از کشورهای دیگر است.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه البته مدل‌های پیشنهادی در مجلس هنوز قطعی نشده است، افزود: موضوعی که اهمیت دارد این است که بتوانیم براساس الگوهای دیگر پیاده شده در سایر کشورها مردم را در انتخاب شهردار مشارکت دهیم.

وی با بیان اینکه در پیش‌نویس اولیه طرح مجلس هیات‌های نظارت دیگر فقط در اختیار مجلس نیست، ادامه داد: براساس طرح تدوین شده یک حقوقدان و یک شخصیت اجتماعی به انتخاب شورای عالی استان‌ها در هیات‌های نظارت حضور خواهند داشت تا ترکیب قوی‌تری شکل گیرد.

پیرهادی یادآور شد: همچنین در مدل پیش بینی شده این نکته قید شده که انتخاب شهردار به پیش از زمان انتخابات اعضای شورای شهر و روستا بازگردد به این معنا که اعضای شورای شهر و روستا پیش از انتخابات اعلام کنند در صورتی که رأی از مردم کسب کنند شهردار آینده آن‌ها فرد موردنظر است.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس اضافه کرد: چنانچه نظرات نیز برای انتخاب شهردار متفاوت باشد پیش بینی‌های لازم صورت گرفته تا کار انتخاب شهردار قفل نشود، حتی این موضوع پیش بینی شده اگر با شهردار انتخابی ادامه کار انجام نگیرد انتخاب‌های بعدی نیز براساس اولویت‌هایی که از کاندیداهای شورا پیش از انتخابات اعلام کرده‌اند برگزیده شود.

وی با بیان اینکه این مدل روشی است که در بسیاری از شهرها از جمله سیدنی در حال پیاده‌سازی است، افزود: در صورتی که اعضای شورای شهر با یکدیگر هم نظر نباشند شهردار توسط گروهی انتخاب خواهد شد که بیشترین کرسی را در شورا به خود اختصاص داده باشد. حتی در شرایطی که آرا بین اعضا شورا مساوی بود و برای نمونه ۵ نفر از اعضای شورا روی یک گزینه و ۵ نفر از اعضای دیگر روی گزینه دیگری اتفاق نظر داشتند به آرای مردمی مراجعه می‌شود که آرای کدام گروه بیشتر است و شهردار براین اساس انتخاب شود.

وی با بیان اینکه در مدتی که سابقه حضور در شورای شهر را داشتم بارها به این نکته برخوردم که مردم از عملکرد شهردار ناراضی بودند و نسبت به کارنامه وی به اعضای شورای شهر انتقاد داشتند، ادامه داد: در این روش مردم نیز در انتخاب شهردار دخیل هستند و فشار کمتری به شورا وارد خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه این موضوع قطعا در کارگروهی تخصصی بین مجلس و شورایعالی استان‌ها چکش کاری خواهد شد و طرحی جامع تدوین می‌شود، افزود: نسبت به پخته شدن و بومی بودن این طرح باید اقدامات بیشتری صورت گیرد تا یک طرح جامع برای انتخاب شهردار تدوین شود.

پیرهادی با تاکید بر ضرورت فعالیت شورایعالی استان‌ها در حوزه رسانه، افزود: بسیاری از اعضای شورا دیدگاه‌های خوبی در زمینه مواجهه با مسائل کشور و شهرداری‌ها دارند که این موارد می‌تواند در رسانه‌ها مطرح شود لذا باید در این زمینه قوی‌تر از گذشته عمل کرد.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری مجلس تاکید کرد: موضوع برنامه هفتم توسعه و ارجاع آن از مجمع تشخیص مصلحت نظام به مجلس یکی دیگر از موضوعاتی است که شورایعالی استان‌ها می‌تواند نسبت به آن ورود کرده و نظرات خود را در این زمینه به مجلس ارائه کنند.

وی ادامه داد: قطعا این نظرات در کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه لحاظ خواهد شد و با وجود اینکه اعضای شورا درگیر مسائل خرد و روزمره زیادی هستند، می‌توانند در زمینه تدوین اسناد بالادستی نیز در سیاستگذاری مشارکت سازنده داشته باشند.

Share