مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان اعلام کرد:

ورود لاستیک به محل کارگاه سد‌های لاستیکی تولم شهر صومعه‌سرا و خالکایی ماسال

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در بازدید از سدهای لاستیکی تولم شهر صومعه‌سرا و خالکایی ماسال از خرید و ورود لاستیک به محل کارگاه این سدها خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، وحید خرّمی در بازدید از سدهای لاستیکی تولم شهر صومعه سرا و خالکایی شهرستان ماسال گفت: با توجه به خرید و ورود لاستیک به محل کارگاه و نصب آن در آینده‌ای نزدیک، سدهای لاستیکی مورد اشاره از پیشرفت فیزیکی مناسبی برخوردار می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه سد لاستیکی تولم شهر صومعه سرا تاکنون ۷۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: ساخت این سد لاستیکی، باعث بهبود آبیاری ۸۴۰ هکتار از زمین‌های پایین دست این منطقه خواهد شد و ادامه داد: سد لاستیکی تولم شهر صومعه به ارتفاع ۳ متر، طول لاستیک در ناحیه تاج ۶۶ متر و با حجم مخزن ۱۱۰ هزار متر مکعب می‌تواند سالانه حدود ۹ میلیون مترمکعب آب ذخیره کند.

وی بهبود وضعیت آبیاری زمین‌های کشاورزی منطقه، تغذیه آب زیر زمینی، جلوگیری از کف کنی و بهسازی سواحل رودخانه، افزایش سطح تراز آب به دلیل پمپاژ آن به زمین‌های حاشیه رودخانه و بهره برداری تفریحی و گردشگری را از مهمترین اهداف ساخت سد لاستیکی تولم شهر صومعه سرا عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان همچنین در بازدید و نشست با عوامل پیمانکار و مشاور طرح سدلاستیکی خالکایی ماسال با اعلام پیشرفت فیزیکی حدود ۸۶ درصدی این سد تشریح کرد: هدف از ساخت سد لاستیکی خالکایی ماسال، بالا بردن تراز آب به منظور انتقال آب مازاد به کانال فومنات، تثبیت بستر رودخانه و جلوگیری از پدیده کف‌کنی، پرورش آبزیان و اهداف توریستی و تغذیه آب‌های زیرزمینی و تنظیم سالانه حدود ۱۷ میلیون متر مکعب آب در جهت بهبود آبیاری ۹۲۵ هکتار از اراضی شالیزارهای پایین دست این منطقه است.

شایان ذکر است، مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان ضمن بازدید از طرح سدهای لاستیکی تولم شهر صومعه سرا و خالکایی ماسال، در جلسه با عوامل کارگاهی و مشاورین طرح، بر برنامه ریزی دقیق در فعالیت‌های این طرح‌ها تاکید نمود تا شاهد پایان پروژه‌ها در سال جاری باشیم.

سدهای لاستیکی شامل یک تیوپ بزرگ لاستیکی است که با استفاده ار مهارهای فولادی بر روی یک بستر بتنی نصب و با هوا پر می‌شود. از مزیت‌های مهم این گونه سدها، کنترل ساده آن با اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ برای عبور آب بدون خطر سیلاب از محل سازه است.

Share