در منطقه تروریسم محیط زیستی اتفاق افتاده است | تولید گرد و غبار توسط تروریستها

علی سلاجقه، اظهار داشت: ما می بینیم گرد و غباری که از سوریه بلند می شود و کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهد در مناطقی است که تروریست ها در آنجا حاکم هستند و دائم رزمایش های نظامی برگزار می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در منطقه یک نوع تروریسم محیط زیستی در حال وقوع است.

علی سلاجقه، اظهار داشت: ما می بینیم گرد و غباری که از سوریه بلند می شود و کشور ما را تحت تاثیر قرار می دهد در مناطقی است که تروریست ها در آنجا حاکم هستند و دائم رزمایش های نظامی برگزار می کنند.

وی افزود: از طرفی اجازه داده نشده است که زمین های کشاورزی و مراتع، چندین سال رطوبت ببینند و سبزینگی زمین حفظ شود و این امر باعث شده است زمین کاملا پودر شود و با کمترین وزش باد،حتی با سرعت های پایین،ذرات خاک اوج بگیرند و مناطق مختلفی را تحت تاثیر قرار دهند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه حتی در  عراق و یمن که ایادی بیگانه حضور دارند این رد پا را می بینیم، گفت: اینها همه محاسبه شده است و دشمن با استفاده از ظرفیت های محیط زیستی به جنگ کشورهای منطقه آمده و سعی کرده است با سوء استفاده از این ابزار، نارضایتی عمومی ایجاد و مردم و کشورها را با مشکل روبرو کند.

آقای سلاجقه اظهارداشت: ما می خواهیم رویکرد همگرایی بین همه کشورها اتفاق بیافتد تا بتوانیم در نشست سفرای کشورهای همسایه در ۱۶ خرداد طرح موضوع  و سپس در نشست ۲۱ تیرماه مصوبات را نهایی کنیم.

وی افزود: این نشست ها رویکرد مناسبی دارد و امیدواریم یک ابتکار عملی را مبتنی بر نتایجی که از مطالعات گرفته ایم  تحت عنوان دو برنامه زیراقدام منطقه ای ایجاد کنیم.

سلاجقه گفت: تهیه یک برنامه برای کشورهای حاشیه خلیج فارس و غرب آسیا و یک برنامه برای کشورهای شمال شرق و شرق کشور در دستور کار است.
­
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره دستاورد سفر اخیر خود به عراق و سوریه درخصوص مدیریت پدیده ریزگردها، اظهارداشت: با توجه به این که کشور ما اخیرا، هم از لحاظ فراوانی و هم شدت، به میزان بیشتری تحت تاثیر ریزگردها قرار گرفته است و تعطیلات متوالی بعضی روزها برای کشور ایجاد خسارت کرده است، رئیس جمهور ماموریتی به وزارت امورخارجه و سازمان حفاظت محیط زیست برای حل معضل ریزگردها با همکاری کشورهای همسایه داد.

آقای سلاجقه افزود: با همکاری خوب وزیر امورخارجه کشور و تماس با وزرای امورخارجه کشورهای همسایه، ما به همراه هیئت کارشناسی و فنی راهی عراق و سوریه شدیم.

وی اظهارداشت: بعد از عربستان سعودی، عراق با ۴ کانون بیشترین کانون های تولید ریزگرد را داراست و سوریه نیز یک کانون تولید گرد و غبار دارد که کشور ما را بسیار تحت تاثیر قرار می دهند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ایستگاه های سنجنده ما نشان می دهد که اکنون کشور ما تحت تاثیر ریزگردها با دانه بندی کمتر از ۲ و نیم میکرون قرار گرفته است،گفت: این گونه ریزگردها به صورت معلق در جو هستند و هزاران کیلومتر جابجا می شوند و منشا آن کشورهای همسایه است.

سلاجقه افزود: ما برای آنکه بتوانیم رویکرد همگرایی،همسویی و حس مشترک برای کشورهای همسایه ایجاد کنیم اول وارد کشور عراق شدیم و با وزرای کشور،امورخارجه،منابع آبی، کشاورزی، محیط زیست و نخست وزیر این کشور جلسات بسیار مفصل و کارشناسی برگزار کردیم و تاکید ما این بود که کانونی که از نظر ما اولویت دار است با استفاده از ظرفیت های کارشناسی دو کشور مدیریت شود.

وی با بیان اینکه اکنون آمار، اطلاعات و نقشه های ما بسیار خوب و دقیق است، گفت: بر این اساس مسئولان عراقی بر این نکته تاکید داشتند که هر تصمیمی که شما بگیرید ما به اجرای آن پایبند هستیم.

معاون رئیس جمهور افزود: قرار شد تفاهم نامه عملیاتی در نشست ۲۱ تیرماه در تهران امضا شود و به صورت دوجانبه و هدفمند کار را انجام دهیم.

سلاجقه با اشاره به اینکه در سوریه نیز صحبت های مفصلی با وزرای محیط زیست،امورخارجه و نخست وزیر انجام شد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت، گفت: تفاهم نامه سوریه با نظر کارشناسان دو کشور در یک بازه زمانی فشرده تصویب و در آن  یک نقشه راه عملیاتی به خصوص برای منطقه دیرالزور که یکی از کانون های اصلی برخاست گرد و غبار است،تعیین شد ضمن آنکه قرار شد تبادل نظر هیئت های کارشناسی و آموزش ها انجام و روشی که به طور فنی تایید می شود، عملیاتی شود.

Share