سخنگوی دولت اعلام کرد:

اخذ مالیات از تراکنش دستگاه‌های کارتخوان | هیچ برنامه‌ای برای گرانی بنزین نداریم

سخنگوی دولت با اعلام خبر انتصاب «محمدهادی زاهدی وفا» به سرپرستی وزارت کار، همچنین توضیحاتی درباره مالیات‌های مربوط به اصناف و موضوع دهک‌بندی‌ها در پرداخت یارانه ارائه کرد و گفت که دولت هیچ‌ برنامه‌ای برای گرانی بنزین ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، به نقل از ایرنا، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت صبح امروز سه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود، با اشاره به مصوبات اخیر هیأت وزیران اظهار داشت: هیأت دولت در راستای تحقق شعار سال آیین نامه حمایت از اشتغال دانش‌بنیان برای توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان را به عنوان دومین آیین نامه مصوب در این حوزه تصویب کرد.

تغییر در ترکیب شورای‌عالی ایرانیان خارج کشور

وی افزود: در شورای‌عالی ایرانیان خارج از کشور پیشنهادی از سوی وزیر خارجه مطرح شد مبنی بر تغییر ترکیب این شورا برای پیشبرد بهتر امور ایرانیان خارج از کشور که معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برای حمایت از نخبگان خارج از کشور به ترکیب این شورا اضافه شد.

بهادری جهرمی ادامه داد: همچنین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یا معاون وی در امور مشمولان وظیفه برای پیگیری مشکلات مربوط به ایرانیان خارج از کشور، به ترکیب شورای‌عالی ایرانیان خارج از کشور اضافه شده است.

تقویت دیپلماسی برای بازاریابی‌های جدید

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش به افزایش سفر مقامات خارجی به کشورمان اشاره کرد و گفت: امشب میزبان رئیس جمهور ترکمنستان هستیم و هفته آینده نیز میزبان رئیس جمهور قزاقستان خواهیم بود که همه این رفت‌وآمدها در راستای تعاملات دیپلماسی و توسعه روابط با کشورهای دوست خواهد بود.

وی افزود: دولت در پی بهره‌بردای از بازارهایی است که تاکنون کمتر به آن‌ها توجه شده است و بازارهای هدف منطقه‌ای و بازارهایی که دسترسی به آنها سهولت دارد، در اولویت هستند.

زاهدی وفا جایگزین عبدالملکی شده است

بهادری جهرمی درباره استعفای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز توضیح داد: روز گذشته استعفای دکتر عبدالملکی مورد پذیرش رئیس جمهور قرار گرفت و از تلاش‌های وی در دوران تصدی وزارت کار تشکر و تقدیر می‌کنیم؛ البته همکاری آقای عبدالمکی با دولت ادامه خواهد داشت و به‌عنوان مشاور رییس جمهور فعالیت خواهد کرد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد که «دکتر محمدهادی زاهدی وفا به‌عنوان سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشغول به کار خواهد شد».

مالیات ۵۵۰هزار نفر از یک میلیون کسبه صفر است!

بهادری جهرمی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا پیرامون اعتراضات برخی اصناف نسبت به مقررات جدید مالیاتی گفت: قانونگذار در قانون بودجه تکلیفی به دولت داشته که از تراکنش‌های مربوط دستگاه‌های کارتخوان مالیات اخذ شود و دولت مکلف بوده تراکنش‌های دستگاه کارتخوان را مورد توجه قرار دهد.

وی با بیان این‌که مبنای دولت در بررسی، همکاری و همیاری با مجموعه اصناف و بازاریان است، افزود: تا به امروز حدود یک میلیون نفر مشمول مالیات بوده‌اند که قریب ۵۵۰ هزار نفر از آنها مالیات صفر برایشان لحاظ شده است.

سخنگوی ‌دولت ادامه داد: از همین یک میلیون نفر بیش از ۱۰۰ هزار واحد صنفی مالیات‌شان زیر ۵ میلیون و حدود ۳۰ هزار واحد نیز بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان در سال بوده است.

بهادری جهرمی عنوان کرد: رئیس جمهور به سازمان مالیاتی تأکید کردند که بنای کار باید اعتماد به کسبه عزیز و اصناف باشد و ملاک و معیار خوداظهاری مؤدیان است؛ مگر آن‌که دلایل متقنی برای رد آن وجود داشته باشد.

دولت مردمی در برخورد با تخلفات هرگز مماشات نمی‌کند  

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص موضوع گشت ارشاد مدیران اظهار داشت: منظور رئیس جمهور از راه‌اندازی گشت ارشاد برخورد با فساد و تخلفات احتمالی مدیران در همه سطوح است و بازرسی‌های مستمر از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها صورت ‌می‌گیرد و هشدارهایی در خصوص برخی انتصابات و عملکرد برخی مدیران نیز داده شده است.

بهادری جهرمی خاطرنشان کرد: دولت مردمی هیچ‌گونه مماشاتی با تخلفات نخواهد داشت.

سخنگوی دولت درباره اعتراضات برخی از بازنشستگان در روزهای اخیر نیز اظهار داشت: رویکرد رئیس‌ جمهور توجه به سخنان منطقی و مطالبات قانونی و رسمی است و حتی جمعی از بازنشستگان مکاتبه‌ای با آیت‌الله رئیسی برای بیان مشکل خود داشتند که معاون اول رئیس جمهور مأموریت رسیدگی به موضوع شده است.

بهادری جهرمی عنوان افزود: روز گذشته جلسه‌ای با حضور نمایندگان بازنشستگان و مسئولان اجرایی در حضور معاون اول تشکیل شد و راهکارهای قانونی برای رسیدگی به مشکلات بازنشستگان عزیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی درباره سیاست فروش نفت ایران، خاطرنشان کرد: سیاست ایران در حوزه فروش نفت و میعانات، بازاریابی فعال است و امروز هم به مقدار قابل توجهی نفت فروخته می‌شود و ارز حاصل از آن هم به کشور باز می‌گردد؛ به همین دلیل است که در “سامانه نیما” می‌بینید که همیشه عرضه ارز بیشتر از تقاضاست.

فقط یارانه ۱۰ درصد مرفه جامعه حذف می‌شود

سخنگوی دولت درباره دهک‌بندی‌ها در طرح عادلانه‌سازی یارانه‌ها، گفت: در خصوص یارانه‌ها تنها یک دهک، یعنی ۱۰ درصد مرفه جامعه باید از دریافت یارانه حذف شوند و دهک ابتدایی حذف شده است؛ طبیعتاً به دلیل ضعف در شفافیت اطلاعات اقتصادی خانوارها بعضاً دهک‌بندی‌ها به اشتباه صورت گرفته که به همین منظور حق اعتراض در نظر گرفته شد.

بهادری جهرمی ادامه داد: بیش از ۴.۵ میلیون نفر ثبت اعتراض داشته‌اند و در کنار آن بعضی افراد هم بودند که در دولت‌های گذشته امکان ثبت‌نام برای آنها فراهم نشده بود که این کار نیز صورت گرفت و درگاه ثبت‌نام راه‌اندازی شد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص پیگیری و مجازات مقصران حادثه ریزش ساختمان متروپل آبادان گفت: درباره حادثه متروپل گزارش‌های تکمیلی توسط دستگاه‌ها تهیه و به قوه قضائیه ارائه شده است که باید توسط دستگاه قضایی پیگیری و رسیدگی شود.

دولت هیچ برنامه‌ای برای گرانی بنزین ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤال دیگری درباره طرح مجدد شایعه‌ گران شدن بنزین تأکید کرد: دولت هیچ برنامه‌ای در هیچ سطحی برای گران کردن بنزین ندارد.

وی درباره احتمال وقوع خاموشی‌ها در تابستان امسال نیز عنوان کرد: تکالیفی در ادوار قبل متوجه دولت‌ها در حوزه صنعت برق بوده که به آن عمل نشده؛ دولت سیزدهم پس از استقرار به سرعت موضوع صنعت برق و افزایش ظرفیت نیروگاهی را در دستور کار قرار داده است.

بهادری جهرمی ادامه داد: در کنار توسعه توان تولیدی برق و حمایت از بخش خصوصی برای استفاده از ظرفیت آنها، دولت برنامه‌ای را برای مدیریت مصرف برق در دستور کار خود قرار داد که نتیجه آن، این است که حتی در زمان رکورد مصرف هم شاهد خاموشی نباشیم.

آمریکایی‌ها پیام می‌دهند اما نامه‌ای نفرستاده‌اند

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره خبر منتشره از سوی برخی رسانه‌ها مبنی بر ارسال نامه‌ای از سوی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به آیت‌الله رئیسی گفت: نامه‌ای از سوی رئیس جمهور آمریکا دریافت نشده است؛ البته پیام‌هایی مرتب دریافت می‌شود و پاسخ جمهوری اسلامی ایران هم در برابر این پیام‌ها مشخص است. آنچه مهم است، اقدام عملی است.

بهادری جهرمی همچنین در خصوص تأثیر تصویب قطعنامه شورای حکام بر مذاکرات وین، گفت: قطعنامه‌های سیاسی شورای حکام اثری روی موضوعات مختلف ندارد. انتظار ما از یک نهاد بین المللی این است که استقلال خود را حفظ کند و بعد از سفر به رژیم صهیونیستی شاهد چنین قطعنامه‌هایی نباشیم.

قطعنامه سیاسی شورای حکام تأثیری بر مذاکرات وین ندارد

وی با بیان این‌که اعتقاد ما این است که حرمت امامزاده را متولی آن نگه می‌دارد و انتظار ما این بود که حرمت این نهاد حفظ شود، تأکید کرد: ایران یکی از شفاف‌ترین کشورهای دارای امکانات هسته‌ای است و اقتضا می‌کرد نوع مواجهه آنها متفاوت باشد. مذاکرات در روند خود در حال جریان است و ارتباطی به قطعنامه آژانس ندارد و ایران عزتمندانه و بر اساس حکمت و مصلحت مذاکرات را ادامه داده و انتظار دارد سخنان بر حقش شنیده شود.

بهادری جهرمی در ادامه با بیان این‌که ما در یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی قرار داریم و جمهوری اسلامی طبیعتاً از هر ابزاری برای پیروزی در این جنگ استفاده می‌کند، بر این نکته نیز تأکید کرد که امید ایران برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، به شرق و غرب کشور است.

سخنگوی دولت در رابطه با علل اجرایی نشدن طرح استفاده از کالابرگ الکترونیکی نیز توضیح داد: مادامی‌که زیرساخت‌های لازم به‌منظور اجرای کالابرگ الکترونیکی وجود نداشته باشد و امکان تأمین کالاها فراهم نباشد، پرداخت یارانه‌های نقدی استمرار خواهد داشت.

دستور ویژه رئیس‌ جمهور برای کنترل بازار مسکن

بهادری جهرمی درباره ورود دولت به کنترل بازار مسکن هم گفت که رئیس‌ جمهور به وزرای راه و شهرسازی و صمت برای کنترل بازار مسکن دستور داده‌اند که بر اساس آن طرحی جدید ارائه شده و در دستور کار قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: شهردار تهران نیز همکاری خود را با وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن آغاز کرده تا شاهد فشار کمتر به ویژه نسبت به مستأجران باشیم و اعتباراتی هم برای حمایت از مستأجران در بانک‌ها در نظر گرفته شده است.

Share