۶۸ واحد صنعتی راکد در گیلان راه اندازی می شوند | مشکل صنایع گیلان؛ کمبود نقدینگی و تامین سرمایه

عزیز الله قربانی گفت: وضعیت اقتصادی کشور از زمانی که تحت تاثیر تحریم‌ها و همچنین چالش نرخ تورم در مقاطع مختلف شده مشکلات زیادی برای واحدهای تولیدی ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، جلسه ستاد نهضت احیاء واحدهای اقتصادی استان با حضور معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان، رییس سازمان صمت استان، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و نمایندگان بانک‌های عامل استان به میزبانی شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان برگزار شد.

عزیز الله قربانی معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ضمن تشکر از حضور و تلاشهای همه مسئولین استانی با تاکید بر نقش و جایگاه شهرک‌ها و نواحی صنعتی و اهمیت صنایع کوچک و احیائ واحدهای صنعتی در اقتصاد جامعه را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: وضعیت اقتصادی کشور از زمانی که تحت تاثیر تحریم‌ها و همچنین چالش نرخ تورم در مقاطع مختلف شده مشکلات زیادی برای واحدهای تولیدی ایجاد شده است.

وی افزود: در چنین شرایطی تعدادی از واحدهای تولیدی غیرفعال شدند و تعدادی هم کمتر از ظرفیتشان و به قول معروف کج دار و مریز به امر تولید می‌پردازند، لذا راهبرد فعالسازی واحدهای راکد و نیمه فعال در اولویت فعالیت‌های دولت‌های مختلف قرار گرفته است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: حذف موانع پیش روی واحدهای تولیدی تاحدی اهمیت دارد که سال گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی سال را به نام «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نامگذاری کردند تا با حمایت همه جانبه و از میان برداشتن موانع؛ چرخ واحدهای تولیدی دوباره به چرخش درآید و این روند در سال‌های آینده نیز همواره استمرار داشته باشد.

وی افزود: یکی از نهادهای متولی و حامی واحدهای تولیدی در بخش صنعت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران میباشد که تمام تلاش خود را برای حمایت همه جانبه از واحدهای صنعتی به کار گرفته است.

قربانی گفت: در راستای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ و بازگشت واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال به چرخه تولید و همچنین برنامه‌ریزی برای عمل به شعار سال ۱۴۰۱ یعنی «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» بی‌شک یکی از مهمترین دستاوردهای احیای واحدهای تولیدی، حفظ و ایجاد اشتغال است که خوشبختانه با برگشت و احیاء واحدهای صنعتی تعداد زیادی مشغول به کار خواهند شد و این اقدام ارزشمندی است که امید می‌رود همواره تداوم داشته باشد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در خصوص عمده مشکل واحد تولیدی راکد و نیمه فعال در شهرک‌های صنعتی استان گفت: بیشتر واحدهای تولیدی ما با کمبود نقدینگی و تامین سرمایه لازم برای به روز کردن تجهیزات و تهیه مواد اولیه مواجه هستند و علاوه براین در بازاریابی هم چندان موفق عمل نمی‌کنند و به طور مطلوب نمی‌توانند تولیدات خود را به بازار عرضه و با برندهای مختلف رقابت کنند. ما هم تاجایی که مقدور بوده با اعطای تسهیلات و معرفی واحدهای تولیدی به بانک‌های استان واختصاص فضای صنعتی از آن‌ها حمایت کرده‌ایم و این روند را همچنان ادامه خواهیم داد.

قربانی از احیاء واحدهای راکد و نیمه فعال در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۱ به لطف خدا و همت همه دستگاه‌های مربوطه میبایست ۶۸ واحد صنعتی راکد در استان گیلان راه اندازی مجدد شود.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در خصوص تحقق شعار سال ۱۴۰۱ که تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین است گفت: بی‌شک این شرکت به عنوان مخاطب اصلی تولید در صنعت خود را باید با شعار سال تطبیق دهد و در این راستا برنامه‌های کلان و کوتاه مدتی را تهیه کند که با توجه به نقش و اهمیت فناوری در توسعه و رونق تولید در واحدهای صنعتی طی چند سال اخیر انجام اقداماتی را در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان آغاز کردیم که امسال با اختصاص شعار سال به مبحث مهم دانش بنیان؛ برنامه‌ها وفعالیت‌های ما سرعت و شتاب بیشتری خواهند گرفت و در کل عملیاتی‌تر خواهند شد.

لازم به ذکر میباشد که در این جلسه ۱۵ واحد صنعتی حضور داشتند که مصوباتی جهت رفع دغدغه‌های صنعتگران به تصویب رسید و زمان مشخص جهت اجرایی شدن آن‌ها مشخص گردید و در پایان با حضور مسئولین از شهرک صنعتی سیاهکل بازدیدی به عمل آمد.

Share