۵۰ درصد هزینه سبد خانوار مربوط به مسکن است | وجود ۸ میلیون مستأجر در کشور

وزیر راه و شهرسازی در آئین بهره‌برداری از پالایشگاه قیر ارومیه گفت: در حال حاضر حدود ۵۰ درصد هزینه سبد خانوارها در کشور مربوط به مسکن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، رستم قاسمی ظهر جمعه در آئین در آئین بهره‌برداری از پالایشگاه قیر ارومیه اظهار کرد: اکنون در سطح کشور ۸ میلیون مستأجر داریم، حدود ۵۰ درصد از هزینه سبد خانوار مربوط به مسکن است که تصمیم داریم در این ۴ سال به طور میانگین سالانه یک میلیون واحد مسکن بسازیم.

وی با تاکید بر اینکه در نهضت ملی مسکن هدف اصلی صرفاً خانه‌سازی نیست بلکه شهرسازی است و تصمیم داریم، افزود: ما در وزارتخانه در ۲ حوزه راه و مسکن مشغول خدمت هستیم، در حوزه مسکن طبق نیاز مردم و تعهد دولت سالانه یک میلیون مسکن باید بسازیم.

قاسمی افزود: استان آذربایجان غربی در تأمین زمین جهت ساخت مسکن جزو استان‌های پیش‌رو است و عملیات اجرایی بیش از ۴۰ هزار واحد مسکن شروع شد که تقریباً به میزان نصف نیازهای ۴ ساله‌ی مردم ثبت نام کننده است.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: پیشرفت در تأمین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان آذربایجان غربی بسیار خوب و قابل قبول است و امیدواریم با سرعت بیشتر مساکن مدنظر تأمین شود.

وی بیان کرد: وضعیت راه‌های استان چندان مناسب نیست و یک عقب ماندگی در مقایسه با شاخص‌های کشوری دارد. که با اختصاص اعتبار مدنظر در این سفر ریاست جمهوری امیدواریم تحول خوبی انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی، خاطرنشان کرد: امیدواریم در حوزه‌ی راهسازی نیز مانند گذشته شاهد پیشرفت خوبی باشیم، در این شرایط اقتصادی جامعه جذب سرمایه گذار کار آسانی نیست اما اداره کل راه و شهرسازی اقدامات خوبی انجام داده است. پالایشگاه قیر ارومیه مجهز به نسل سوم نیز نقش خوبی در توسعه و بهسازی راه‌های استان می‌تواند داشته باشد که امیدواریم برای استان پر خیر و برکت باشد.

وی با اشاره به ایجاد تغییرات در اجرای طرح نهضت ملی مسکن و مقایسه آن با مساکن مهر، گفت: با تجاربی که در مسکن مهر کسب شد سعی کردیم یک تغییر و تحول اساسی در پیشبرد و اجرایی طرح نهضت ملی پیش بگیریم. در نهضت ملی مسکن هدف اصلی صرفاً خانه‌سازی نیست بلکه شهرسازی است و تصمیم داریم برای مردم زمینه استفاده از تمامی امکانات در بخش‌های بهداشتی، آموزشی و ورزشی و حمل و نقل فراهم شود.

Share