۳۰ درصد از گیلانیان مبتلا به فشار خون هستند | در بخش مراقبت‌های بهداشتی شرایط مطلوبی نداریم

رضویان با بیان این مطلب که ۳۰ درصد از گیلانیان مبتلا به فشار خون هستند، گفت: تشخیص ابتلا به فشار خون با هیچ چیزی صورت نمی‌پذیرد مگر با سنجش مداوم آن و فشار خون اصلی‌ترین عامل خطرناک قابل پیشگیری در ارتباط با ابتلا به بیماری‌هایی همچون بیماری قلبی و کلیوی و سکته مغزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سید حسین رضویان، رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت در افتتاح طرح سنجش فشار خون با اشاره به این مطلب که میانگین مصرف نمک خوراکی شهروندان ۱۲ تا ۱۵ گرم است، گفت: اقدامات فرهنگی برای اصلاح الگو مصرف نمک خوراکی جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری فشار خون برای مصرف حدود ۴ گرم در روز می‌بایست در اولویت یکایک دستگاه‌های ذیربط قرار بگیرد و در این باره کمیسیون بهداشت شورا نیز کوشا خواهد بود.

۳۰ درصد از گیلانیان مبتلا به فشار خون هستند

وی با بیان این مطلب که ۳۰ درصد از گیلانیان مبتلا به فشار خون هستند، گفت: تشخیص ابتلا به فشار خون با هیچ چیزی صورت نمی‌پذیرد مگر با سنجش مداوم آن و فشار خون اصلی‌ترین عامل خطرناک قابل پیشگیری در ارتباط با ابتلا به بیماری‌هایی همچون بیماری قلبی و کلیوی و سکته مغزی است.

وی در انتها گفت استقرار ایستگاه‌های سنجش سلامت از آن دست اقداماتی که توجه به سلامت شهروند را مدنظر دارد و به امید روزی فشار خون هیچ فردی از ۱۲۰ روی ۸۰ تجاوز نکند.

متاسفانه در بخش مراقبت‌های بهداشتی شرایط مطلوبی نداریم | مردم مجبورند از بین مراقبت‌های بهداشتی و سایر نیازمندی‌های زندگی یکی را انتخاب کنند

در ادامه محمدحسین واثق کارگرنیا، رییس شورای شهر رشت در مراسم افتتاح طرح فشار خون با بیان این مطلب که اهمیت این موضوع بسیار بالا است، گفت: برای شورا و شهرداری سلامت شهروندان بسیار اهمیت دارد و حضور اکثریت اعضای شورا نشان از دغدغه آنها در رابطه به سلامت و بهداشت شهروندان می‌دهد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بخش مراقبت‌های بهداشتی شرایط مطلوبی نداریم، گفت: بسیاری از مردم ما مجبورند از بین مراقبت‌های بهداشتی و سایر نیازمندی‌های زندگی یکی را انتخاب کنند و علت آن هم شرایط مادی است.

وی افزود: از همه کسانی که در این امر خداپسندانه پیش قدم شدند به ویژه تشکل نگاه نواندیش انقلابی گیلان، شهرداری و هلال احمر و…ب سیار سپاسگزارم.

صداقت، امانت داری و خدمت بی‌منت حق مردم گیلان است

مسئول تشکل مردمی جامعه نگاه نواندیش انقلابی استان گیلان با اشاره به اینکه طرح فشار خون به مناسبت روز جهانی فشار خون در رشت برگزار می‌شود، گفت: این طرح به همت جوانان تشکل مردمی جامعه نگاه نواندیش انقلابی استان گیلان برگزار خواهد شد.

مصطفی زبردست با اشاره به اینکه تشکل نگاه نواندیش انقلابی گیلان از بهمن ۱۳۹۹ باحضور تمام اقشار جامعه به ویژه جوانان پرانگیزه مومن وانقلابی تاسیس شد، گفت: از اهداف مهم این تشکل استفاده درست از جوانان نخبه و دانش آموخته برای بهتر شدن جامعه است.

وی با بیان اینکه تشکل نگاه مسئولانه به تمام موضوعات عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خواهد داشت، گفت: اعضای تشکل بر این باورند که صداقت، امانت داری و خدمت بی‌منت حق مردم ایران به ویژه گیلان است.

مسئول تشکل نگاه نواندیش انقلابی در ادامه افزود: هر موضوعی که برای مردم باشد و منافعی برای جامعه داشته باشد از اهداف تشکل خواهد بود خلاقیت، ایده‌پردازی و ابتکار عمل از سوی جوانان مورد استقبال تشکل قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه با بیان این مطلب که در نخستین گام تشکل برای فعالیت‌های اجتماعی طرح ارتقاء آگاهی کنترل فشار خون در رشت است، تصریح کرد: با نظر دوستان جوان انقلابی و آسیب‌شناسی‌هایی که در حوزه پزشکی صورت گرفت یکی از مهمترین عوامل مرگ ومیر در جامعه فشارخون عنوان شد که در ادبیات پزشکی به قاتل خاموش معرفی شده است.

زبردست افزود: به همین علت و با موافقت اعضای تشکل تصمیم به برگزاری کنترل فشار خون در سطح رشت به صورت پایلوت گرفتیم و مهمترین و اثرگذارترین بخش اجرای این طرح این است که انجام صفر تا صدی این کار توسط جوانان انقلابی شهر رشت صورت گرفت.

وی در پایان با تشکر از همه ادارات و سازمان‌ها ازجمله هلال احمر گیلان، شورای شهر رشت و شهرداری رشت، گفت: امیدواریم شاهد استقبال مردم از این طرح باشیم و قطعا چنین حرکت‌های مردمی را در آینده از سوی جوانان انقلابی شهر رشت خواهیم دید.

اجرای طرح از تاریخ ۲۷ اردیبهشت الی ۲۹ اردیبهشت

در ادامه امیرحسین ابراهیمی ایده‌پرداز اولیه طرح و مدیر اجرایی طرح فشار خون گفت: تشکل مردمی نگاه نواندیش انقلابی استان گیلان با توجه اهمیت موضوع سلامت تصمیم به برگزاری این پروژه حائز اهمیت در سطح شهر گرفت

وی افزود: با توجه به محدود بودن روزهای اجرا (تاریخ ۲۷ الی ۲۹ اردیبهشت یعنی از روز سه‌شنبه الی پنجشنبه) اعضای کمیته اجرایی و فنی طرح بر این باور شدند که باید این طرح در شلوغ‌ترین و پرترددترین معابر شهری کلانشهر رشت اجرا شود تا دامنه وسیعی از شهروندان هم نسبت به اهمیت موضوع آگاه شوند و از همه مهمتر غربالگری مناسبی برای شناسایی افراد بیمار صورت گیرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه این طرح به همت دانش آموختگان مربوطه و جمعی از افراد مستعد و جوان شروع به کار کرده است، گفت: با توجه به اهمیت اجرای این پروژه بطور میانگین برای هر پایگاه سلامت به شش الی هشت فرد نیاز است که با توجه به گستردگی کار بطور کلی نزدیک به ۶۰ نیروی انسانی در قامت کمیته تخصصی یعنی تیم پزشکان و پرستاران ۲۰ الی ۲۵ نفر تیم رسانه‌ای و ۵نفر تبلیغات، تیم پشتیبانی ۱۰ الی ۱۵ نفر و تیم روانشناسان ۱۰ نفر به فعالیت خواهند پرداخت.

وی در ادامه به معرفی اعضای اصلی اجرای این طرح پرداخت گفت: محمد سرلاتی به عنوان مدیر کمیته پشتیبانی، آتنا فیض مدیر کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات، فراز صادقی به عنوان مدیرکمیته فنی و یاسمن لاریجانی به عنوان مدیر تیم روانشناسان فعالیت خواهند کرد.

ابراهیمی زمان اجرای طرح از تاریخ ۲۷ اردیبهشت الی ۲۹ اردیبهشت به مدت سه روز از ساعت ۱۵ الی ۲۱ عنوان کرد و افزود: پایگاه‌ها و مراکز اصلی طرح فشار در خیابان شهدای ذهاب (شهرداری)، پارک سبزه میدان، خیابان سعدی جنب خاتم الانبیا و پارک شهر اجرا خواهد شد.

وی در پایان گفت: تمام اطلاعات بدست آمده در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشت شهرستان قرار خواهد گرفت.

Share