استاندار گیلان عنوان کرد؛

اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب نخودچر | آزادسازی حریم رودخانه پس از انسداد منشاء آلودگی

استاندار گیلان گفت: انتظار دارم مسئولان دستگاه‌های ذیربط با به کار گیری حداکثر توان برای احیاء رودخانه های زرجوب و گوهررود، نسبت به ساماندهی وضعیت کنونی این رودخانه‌ها، اقدامات لازم را انجام دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، اسدالله عباسی ظهر امروز (شنبه) از از پروژه در حال اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب نخودچر شهرستان رشت بازدید کرد.

استاندار گیلان در حاشیه این بازدید با اشاره به بررسی‌های انجام شده در مورد منشأ آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت؛ پهنه سراوان و شیرابه‌های ناشی از زباله‌ها را یکی از این منشأها اعلام و بیان کرد: تصفیه خانه این منطقه، در حال اورهال است که قادر خواهد بود شش لیتر بر ثانیه، تصفیه انجام داده و شیرابه‌ها را تبدیل به آب مورد نیاز برای مصارف کشاورزی کند.

وی فاضلاب‌های شهر رشت را یکی دیگر از این منشأها بیان کرد و ادامه داد: زمانیکه منشأ آلودگی مسدود شود؛ برای آزادسازی حریم اقدام و سپس باید رودخانه‌ها لایروبی شوند.

 عباسی یادآور شد: مقرر گردیده جلسه‌ای در خصوص آزادسازی بخش حاشیه‌ای رودخانه‌ها با نمایندگان رشت در مجلس، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر برگزار شود. تلاش جدی برای ساماندهی وضعیت کنونی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود از سوی مسئولان دستگاه‌های ذیربط ازجمله آب و فاضلاب، محیط زیست، شهرداری و دیگر نهادها و نیز به کار گیری حداکثر توان برای احیاء رودخانه‌ها از جمله مواردی بود که استاندار گیلان به عنوان انتظار خود مطرح کرد.

وی با اشاره به اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر رئیس جمهوری به گیلان که بتدریج پرداخت می‌شود، گفت: ضمن آنکه برای این مهم از نظر اعتباری، مشکلی وجود ندارد، از مشارکت سرمایه گذاران نیز در این بخش استقبال می‌کنیم.

 عباسی اضافه کرد: در آینده‌ای نزدیک جلسه‌ای با معاون اجرایی رئیس جمهوری در خصوص وضعیت تالاب و رودخانه ها، برگزار و اقدامات انجام شده از زمان سفر آیت الله رئیسی تا حال حاضر، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ابراز امیدواری کرد که با اتصال همه حلقه‌های مرتبط و اهتمام جدی در این خصوص، شاهد بازگشت حیات رودخانه‌های زرجوب و گوهررود و زلالی آب این رودخانه‌ها باشیم.

این پروژه در حدود چهار هزار متر با حدود ۱۴ میلیارد تومان اعتبار، در حال لوله‌گذاری بوده که تا زمان حاضر حدود ۱۶۰۰ متر انجام شده است و با اتمام آن که طبق وعده زمان آن شهریورماه امسال است؛ مشکل فاضلاب سه هزار خانوار این منطقه برطرف خواهد شد.

Share