«شهباز شریف» بیست و سومین نخست‌وزیر پاکستان شد

مجلس ملی پاکستان «شهباز شریف» را به عنوان بیست و سومین نخست‌وزیر این کشور پس از برکناری «عمران خان» از قدرت انتخاب کرد؛ عمران خان ۱۸ اوت ۲۰۱۸ انتخاب شد و دوره او در روز ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ به پایان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فارس، مجلس ملی پاکستان (NA) بیست و سومین نخست‌وزیر این کشور را پس از برکناری «عمران خان» انتخاب کرد.

در جلسه امروز پارلمان «شهباز شریف» رسماً به عنوان نخست‌وزیر جدید انتخاب شد.

دو نامزد برای تصدی پست نخست‌وزیری رقابت کردند. «شهباز شریف» از حزب مسلم‌لیگ شاخه نواز و دیگری «شاه محمود قریشی» از حزب تحریک انصاف. این دو کاندیدا روز گذشته با ارسال مدارک به مقامات پارلمان، نامزدی خود را برای احراز پست نخست‌وزیری این کشور اعلام کرده بودند.

در نخستین ساعات آغاز روز یکشنبه ۱۰ آوریل پس از اتمام رأی‌گیری در پارلمان پاکستان، «عمران خان» نتوانست رأی اعتماد کسب کند و رسماً از نخست‌وزیری برکنار شد.

عمران خان ۱۸ اوت ۲۰۱۸ انتخاب شد و دوره او در روز ۱۰ آوریل ۲۰۲۲ به پایان رسید. وی به مدت ۳ سال و ۷ ماه و ۲۳ روز در سمت خود باقی ماند.

«بی نظیر بوتو» و «شوکت عزیز» نیز با چالش رأی‌عدم اعتماد مواجه شدند اما هر دوی آن‌ها این طرح و موافقانش را شکست دادند و در قدرت ماندند. عمران خان اولین نخست وزیری شد که رای‌عدم اعتماد دریافت کرد.

مراسم تحلیف نخست وزیر جدید نیز امروز در محل کاخ ریاست جمهوری با حضور «عارف علوی» برگزار می‌شود.

Share