بررسی وعده وزیر صمت برای کاهش قیمت خودرو

چهار ماه پس از وعده وزیر برای ارزانی؛ پراید و تیبا ۳۰ میلیون تومان گران شدند!

پژو ۲۰۷ پانوراما اتوماتیک بعد از وعده وزیر صمت درباره کاهش قیمت خودرو حدود ۱۲۰ میلیون گران شده و پراید و تیبا دست‌کم ۲۰ تا ۳۰ میلیون افزایش قیمت پیدا کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از فرارو، قیمت خودرو برخلاف وعده وزیر صمت با شیب تندی درحال گران شدن است. رضا فاطمی امین اولین روز آبان در حاشیه افتتاح خط تولید تارا اتوماتیک از برنامه‌های طراحی شده برای نزولی شدن عدد و رقم‌ها در بازار خودرو خبر داد و از محسوس بودن کاهش قیمت‌ها تا پایان سال صحبت کرد.

با این حال بررسی‌ها از بازار آزاد نشان می‌دهد در این مدت نه‌تنها محصولات داخلی گران شده‌اند بلکه جهش قیمت برخی از مدل‌ها مثل پژو ۲۰۷ پانوراما اتوماتیک به ۱۲۰ میلیون تومان رسیده و آن را بیشتر از ۵۵۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌کنند. رشد قیمت دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک و تندر پلاس اتوماتیک باعث شده این محصولات به جمع خودروهای گران‌تر از نیم‌میلیارد اضافه شوند.

تیپ‌های مختلف پراید و تیبا که ارزان‌ترین خودورهای داخلی محسوب می‌شوند، رشد قیمت ۲۰.۳۰ میلیون تومانی را به‌ثبت رساندند. از همه جالب‌تر افزایش قیمت محصولات مونتاژی این دو کارخانه است. مثلا پژو ۲۰۰۸ درحالی یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان فروخته می‌شود و طی این مدت ۱۷۰ میلیون تومان گران شده، که دلار آزاد افت قیمت دوهزار تومانی داشته است.

افزایش قیمت محصولات ایرانخودرو

قیمت محصولات داخلی ایرانخودرو در چهار ماه و نیم گذشته دست‌کم ۱۰ میلیون تومان و برای برخی از مدل‌ها ۱۲۰ میلیون تومان رشد داشته است. رقمی که به رشد قیمت خیره‌کننده پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما مربوط می‌شود. این مدل یکی از خودروهای نیم میلیاردی داخلی است، درحال حاضر نزدیک به ۵۵۷ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، اما اولین روز آبان ۴۳۶ میلیون تومان ارزش داشت. یعنی رشد ۱۲۱ میلیون تومانی ظرف ۱۳۵ روز. این بیشترین رشد قیمت بین مدل‌های داخلی بازار محسوب می‌شود و از زمان وعده وزیر صمت درباره ارزان شدن خودرو، محصولاتی مثل سمند EF7 دوگانه‌سوز، دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک و تندر پلاس اتوماتیک بیشتر از ۶۰ میلیون تومان گران شده‌اند.

سمند EF7 دوگانه‌سوز که گران‌ترین تیپ در این خانواده است، نیمه اسفند ۳۴۴ میلیون تومان فروخته شد، اما اول آبان ۲۸۰ میلیون تومان قیمت داشت. خریداران دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک الان نزدیک به ۵۲۵ میلیون تومان در بازار آزاد پرداخت می‌کنند، ولی این خودرو چهار ماه و نیم قبل برای رقم‌های بیشتر از ۴۶۰ میلیون تومان مشتری نداشت. یا تندر پلاس اتوماتیک که طی این مدت دقیقا ۶۰ میلیون تومان گران شده است و بابت خرید آن باید ۵۴۰ میلیون تومان هزینه کرد.

پژو پارس دوگانه‌سوز دقیقا ۵۰ میلیون تومان گران شده است. قیمت این خودرو در بازار آزاد ۳۵۴ میلیون تومان است، اما چهار ماه و نیم پیش می‌شد آن را ۳۰۴ میلیون تومان خرید. پژو ۴۰۵ نزدیک به ۴۰ میلیون تومان افزایش قیمت پیدا کرده است و درحال حاضر برای خرید آن باید ۲۷۵ میلیون تومان هزینه کرد. پژو ۲۰۷ دنده‌ای که حالا با قیمت ۳۶۶ میلیون تومان معامله می‌شود، اول آبان تقریبا ۴۰ میلیون تومان کمتر ارزش داشت و بابت آن ۳۲۷ میلیون تومان رد و بدل می‌شد.

تارا دنده‌ای کمترین رشد قیمت را بین محصولات ایرانخودرو طی بازه زمانی یادشده شده تجربه کرده است؛ پنج میلیون تومان. در بازار آزاد تارا دنده‌ای درحالی ۴۴۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که روز وعده وزیر صمت ۴۴۰ میلیون تومان ارزش داشت. رانا پلاس و رانا LX نیز هر کدام ۱۰ میلیون تومان گران شدند و به‌ترتیب ۲۷۰ و ۲۴۸ میلیون تومان قیمت دارند. قیمت پژو ۲۰۶ تیپ دو امروز ۲۷۳ میلیون تومان است. مدلی که افزایش قیمت ۲۷ میلیون تومانی دارد و این رقم را برای پژو ۲۰۶ تیپ پنج باید ۲۱ میلیون تومان درنظر بگیریم.

پژو ۵۰۸ گران‌ترین محصول مونتاژی ایرانخودور در بازار آزاد الان یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان ارزش دارد. نزدیک به ۱۳۰ میلیون تومان بیشتر از اولین روز آبان. جالب اینجاست که این افزایش ۱۳۰ میلیون تومانی همزمان با افت دو هزار تومانی دلار آزاد در چهار ماه و نیم گذشته رخ داده است. پژو ۲۰۰۸ دیگر محصول مونتاژی سرشناس ایرانخودرو نیز یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان ارزش دارد و نسبت به روزی که وزیر صمت وعده کاهش قیمت خودرو را داده بود، ۱۷۰ میلیون تومان گران شده است. روند تغییر قیمت سایر محصولات ایرانخودرو مثا وانت آریسان، سمند LX دنا تیپ یک و… را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

رشد قیمت محصولات ایرانخودرو 

خودرو قیمت اول آبان قیمت ۱۵ اسفند میزان افزایش
وانت آریسان ۱۸۹ میلیون تومان ۲۰۵ میلیون تومان ۱۶ میلیون تومان
سمند LX ۲۴۶ میلیون تومان ۲۵۹ میلیون تومان ۱۳ میلیون تومان
سمند EF7 دوگانه‌سوز ۲۸۰ میلیون تومان ۳۴۴ میلیون تومان ۶۴ میلیون تومان
سمند سورن ۲۶۵ میلیون تومان ۲۷۲ میلیون تومان هفت میلیون تومان
دنا تیپ یک ۳۲۷ میلیون تومان ۳۶۱ میلیون تومان ۳۴ میلیون تومان
دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۴۵۹ میلیون تومان ۵۲۵ میلیون تومان ۶۶ میلیون تومان
پژو ۴۰۵ ۲۳۴ میلیون تومان ۲۷۵ میلیون تومان ۴۱ میلیون تومان
پژو پارس دوگانه‌سوز ۳۰۴ میلیون تومان ۳۵۴ میلیون تومان ۵۰ میلیون تومان
پارس اتوماتیک ۳۶۰ میلیون تومان ۳۹۵ میلیون تومان ۳۵ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ دنده‌ای ۳۲۷ میلیون تومان ۳۶۶ میلیون تومان ۳۹ میلیون تومان
پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما ۴۳۶ میلیون تومان ۵۵۷ میلیون تومان ۱۲۱ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ دو ۲۴۶ میلیون تومان ۲۷۳ میلیون تومان ۲۷ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ تیپ پنج ۲۹۴ میلیون تومان ۳۱۵ میلیون تومان ۲۱ میلیون تومان
پژو ۲۰۶ صندوقدار ۲۸۷ میلیون تومان ۳۱۵ میلیون تومان ۲۸ میلیون تومان
تندر پلاس اتوماتیک ۴۸۰ میلیون تومان ۵۴۰ میلیون تومان ۶۰ میلیون تومان
رانا پلاس ۲۶۰ میلیون تومان ۲۷۰ میلیون تومان ۱۰ میلیون تومان
رانا LX ۲۳۸ میلیون تومان ۲۴۸ میلیون تومان ۱۰ میلیون تومان
تارا دنده‌ای ۴۴۰ میلیون تومان ۴۴۵ میلیون تومان پنج میلیون تومان
پژو ۲۰۰۸ ۹۵۰ میلیون تومان یک میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان ۱۷۰ میلیون تومان
پژو ۵۰۸ یک میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان ۱۳۰ میلیون تومان

افزایش قیمت محصولات سایپا

قیمت خودروهای سایپا نسبت به چهار ماه و نیم قبل رشد چشمگیری داشته است. برای برخی از مدل‌های مثل تیبا پلاس اتوماتیک این رشد قیمت از ۵۰ میلیون تومان فراتر می‌رود، بابت تیپ‌های مختلف پراید و تیبا بین ۲۰ تا ۳۰ میلین تومان برآورد می‌شود و برای شاهین G که گران‌ترین مدل داخلی این کارخانه است، به ۱۵ میلیون تومان می‌رسد. کوییک پلاس اتوماتیک درحال حاضر ۲۸۵ میلیون تومان فروخته می‌شود که ۵۳ میلیون تومان از ارزش این خودرو در روز اول آبان بیشتر است. ساینا دنده‌ای ۱۹۴ میلیون تومان قیمت دارد و رشد ۳۴ میلیون تومانی را تجربه می‌کند. دقیقا مثل پراید هاچ بک. مدلی که با اسم سایپا ۱۱۱ نیز معروف است و قیمت ۱۸۸ میلیون تومانی امروز آن ۳۴ میلیون تومان بیشتر از رقم ۱۵۴ میلیون تومان اول آبان است. قیمت تیبا صندوقدار در همین مدت ۳۲ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و به ۱۸۱ میلیون تومان رسیده است. پراید صندوقدار هم ۳۰ میلیون تومان گران شده و برای خرید آن باید حدود ۱۶۹ میلیون تومان پرداخت کرد. خریداران کوییک دنده‌ای با افزایش قیمت ۲۴ میلیون تومانی مواجه شده‌اند و حالا حدود ۱۹۷ میلیون تومان برای این مدل از آن‌ها گرفته می‌شود.

قیمت شاهین G نسبت به اولین روز آبان ۱۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. گران‌ترین خودرو داخلی سایپا امروز ۳۴۵ میلیون تومان به‌فروش می‌رسد و رشد قیمت آن را باید ۱۵ میلیون تومان درنظر بگیریم. با این حال کمترین افزایش قیمت در پراید وانت به‌چشم می‌آیدو سایپا ۱۵۱ درمقایسه با چهار ماه و نیم پیش که وزیر صمت وعده افزایش قیمت خودرو را داده بود، هشت میلیون تومان گران شده است.

Share