رشد ۱۴۲ درصدی قیمت کالای اساسی در دوره کرونا+ جدول

قیمت ۳۰ قلم از اقلام ضروری سفره خانوار طی دوره شیوع کرونا در ایران یعنی از اول اسفند سال ۱۳۹۸ تا پایان دیماه امسال به‌طور میانگین ۱۴۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از نود اقتصادی، بررسی آمارهای مرکز آمار ایران نشان می‌دهد قیمت ۳۰ قلم از اقلام ضروری سفره خانوار طی دوره شیوع کرونا در ایران یعنی از اول اسفند سال ۱۳۹۸ تا پایان دیماه امسال به‌طور میانگین ۱۴۲ درصد رشد داشته است.

در بین اقلام بررسی شده، عدس با ۲۶۱ درصد افزایش قیمت، در رتبه اول قرار دارد. نخود با ۲۱۸ درصد و نوشابه با ۲۰۱ درصد در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. برنج خارجی با ۱۹۷ درصد، لوبیا چیتی با ۱۸۸ درصد، قارچ با ۱۷۹ درصد، کره پاستوریزه با ۱۷۳ درصد، تخم‌مرغ با ۱۶۹ درصد، ماهی قزل آلا و لپه با ۱۶۱ درصد در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار دارند.

گوشت گوسفند با ۵۱ درصد، کشمش پلویی با ۶۸ درصد و گوشت گوساله با ۸۱ درصد به ترتیب کمترین افزایش قیمت را از زمان شیوع کرونا در ایران داشته‌اند.

قابل ذکر است طی مدت شیوع کرونا در بین اقلامی که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای آن‌ها تخصیص داده شده، بلحاظ رشد قیمت در بین ۳۰ قلم کالای بررسی شده، تخم‌مرغ در رتبه ۸، ماست رتبه ۱۴، مرغ رتبه ۱۸، شیر ۱۹، روغن مایع رتبه ۲۴، گوشت گاو رتبه ۲۸ و گوشت گوسفند در رتبه ۳۰ قرار دارد.

Share