حکم پرونده ساختمان پلاسکو صادر شد | ردپای قصور ۱۳ دستگاه اجرایی

خدائیان در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ساختمان پلاسکو چیست، گفت: این پرونده یکی از پرونده‌هایی بود که کار زیادی را می‌طلبید تا نقش دستگاه‌های مختلف مشخص شود. این پرونده به دادگاه ارجاع و اخیراً رای بدوی صادر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، سخنگوی قوه قضاییه در نهمین نشست خبری خود از صادر شدن احکام پرونده ساختمان پلاسکو خبر داد.

ذبیح‌الله خدائیان در نهمین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: شش ماه از دوره تحول سپری شده و اقدامات مفیدی در راستای قانونمندی قضایی صورت گرفته است.

وی به اقدامات انجام شده در رابطه با زندانیان اشاره و تصریح کرد: به جهت محدودیت‌هایی که زندان برای زندانیان فراهم می‌کند ممکن است به مسئولان دسترسی نداشته باشند، اما در دوره جدید رئیس قوه قضاییه در زندان‌ها حاضر و بازدید‌هایی داشت. در همین رابطه دستوراتی جهت بازدید سایر مسئولان هم صادر شد که این مسئله در سامان دهی زندان‌ها مثبت بود.

خداییان افزود: ملاقات‌های حضوری و تلفنی زندانیان با خانواده‌هایشان و دسترسی به وکلا و همچنین طبقه‌بندی زندانیان، عدم استفاده از دستبند و پابند برای زندانیان از دیگر اقدامات بود.

سخنگوی قوه قضاییه به کاهش جمعیت کیفری اشاره و تصریح کرد: مقرر شد متهمان بتوانند با معرفی کفیل روانه زندان نشوند. همچنین در مجازات ها، مجازات‌های جایگزین لحاظ شود.

خدائیان ادامه داد: رئیس سازمان زندان‌ها‌ها هم اخیراً در بخشنامه‌ای به رعایت حقوق متهمان و زندانیان تاکید کرد.

وی افزود: یکی از اقداماتی که در این دوره مورد توجه قرار گرفت حریم خصوصی بود. در همین رابطه دستوری صادر شد مبنی بر اینکه قضات جز در موارد خاص حکم ورود به منزل صادر نکنند و یا اگر ضروری بود حتماً در طول روز باشد. همچنین مقرر شد اگر دستگاه یارانه‌ای متعلق به متهم باید جمع آوری شود با سایر دستگاه‌هایی که برای زندگی فرد است، تفکیک شود.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: همچنین مقرر شد قضات حق دادن اختیارات کلی به ضابطین را ندارند. علاوه بر این توجه به نظرات کارشناسی به منظور کاهش اطاله دادرسی هم از سایر نکاتی بود که مورد توجه قرار گرفت.

خدائیان به علنی برگزار شدن محاکم هم اشاره و تصریح کرد: علاوه بر این موضوعاتی از جمله بحث جمع آوری اموال تملیکی و سامان دهی این امور از دیگر نکات دوره تحول در شش ماه اخیر بود. همچنین رسیدگی به خودروهای توقیفی از دیگر نکات مورد تاکید و توجه رئیس قوه قضاییه بود.

وی در ادامه و در پاسخ به این سوال که اخیراً سازمان زندان‌ها درباره حقوق زندانیان و بازداشت‌شدگان و رعایت جنبه‌های اسلامی، اخلاقی و انسانی در برخورد با آنان بخشنامه‌ای صادر کرد. این اقدام گام مثبتی در راستای حفظ کرامت انسانی و حقوق زندانیان است، چگونه بر اجرای این بخشنامه نظارت می‌شود؟ گفت: بخشنامه سازمان زندان‌ها در راستای تأکیدات رئیس قوه قضاییه جهت سامان دهی زندانیان بود. در خود دستورالعمل پیش بینی شده که مسئولان زندان‌ها نظارت‌هایی بر اجرا داشته باشند. همچنین دادستان‌ها هم بر اجرا نظارت می‌کنند.

آخرین وضعیت پرونده هاشمی و نجفی

خدائیان در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های مهدی هاشمی و محمدعلی نجفی گفت: این دو فرد محکومیت قطعی دارند و در این راستا در زندان به سر می‌برند. البته همچون سایر زندانیان مشمول مرخصی می‌شوند. اما تا کنون مشمول آزادی مشروط یا تعلیق مجازات قرار نگرفتند.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های مربوط به مفاسد اقتصادی گفت: پرونده‌های متعددی در مجتمع رسیدگی به جرایم اقتصادی و استان‌ها داریم. اخیراً هم پرونده‌های مهمی داشتیم که به صورت علنی برگزار شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به پرونده کروز، شهرداری لواسان با ۵۱ فرد تحت تعقیب، پرونده شهرداری شهریار با ۳۶ متهم اشاره کرد.

وی افزود: بحث مبارزه با فساد مقطعی نیست و این پرونده‌ها آخرین پرونده‌ها نیستند.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ساختمان پلاسکو

خدائیان در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ساختمان پلاسکو چیست، گفت: این پرونده یکی از پرونده‌هایی بود که کار زیادی را می‌طلبید تا نقش دستگاه‌های مختلف مشخص شود. این پرونده به دادگاه ارجاع و اخیراً رای بدوی صادر شده است.

وی ادامه داد: ۳۶ شخص از جمله حقیقی و حقوقی تحت تعقیب قرار گرفتند که ۱۳ شخص از جمله دستگاه‌های اجرایی به جزای نقدی محکومیت پیدا کردند البته برخی از افراد هم محکوم به حبس شدند. البته این پرونده در حال ارجاع به دادگاه تجدید نظر است. میزان قصور متعدد است و از ۲ درصد به بالا محرز شده است.

نظر قوه قضاییه در خصوص تصادفات زنجیره‌ای اخیر

وی در خصوص اظهارات پلیس در رابطه با تولید خودروهای بی‌کیفیت و تصادفات ناشی از این موضوع گفت: تصادفی که اتفاق می‌افتد ممکن است ناشی از عوامل مختلف از جمله نقص خودرو، راه و خطای راننده باشد. متاسفانه در پرونده‌ها کمتر به این موضوع توجه می‌شود و کارشناسان غالباً خطای راننده را اعلام می‌کنند. اگر نقصی در علایم هست باید برای متولی قصور تعیین شود و اگر خودرو استاندارد نیست باید قصور متولی آن لحاظ شود و باید کارشناسان جنبه‌های مختلف را لحاظ کنند و اگر محکومیت صادر شود، دستگاه‌های متخلف بیشتر رعایت می‌کنند.

وی افزود: تصادفات اخیر نشان داد که دستگاه‌های مختلف باید وظایف خود را به درستی انجام دهند و در راستای حقوق عامه باید قوه قضاییه ورود کند و ما در سازمان بازرسی در رابطه با باز نشدن کیسه‌های هوا از دو شرکت خودروسازی سوالاتی را پرسیدیم و آن‌ها هم توضیحاتی ارائه دادند مبنی بر اینکه اگر خودرویی از پشت به خودروی دیگر بزند ممکن است کیسه هوا باز نشود. به هر حال باید متولیان به وظایف خود عمل کنند.

نقش دستگاه‌های مختلف در برخورد با زمین خواری

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص برخورد با ساحل خواری و تخریب ساختمان‌های غیر مجاز گفت: برخی از دستگاه‌ها هستند که بدون حکم دادگاه می‌توانند نسبت به قلع و قمع ورود کنند. قوه قضاییه در برخورد با تجاوز به حریم رودخانه‌ها جدی است و در همین رابطه ساختمانی که قبل از انقلاب ساخته شده بود را تخریب کرد.

خداییان ادامه داد: در برخورد با زمین خواری فقط قوه قضاییه نقش ندارد و سایر دستگاه‌ها هم وظایفی را برعهده دارد.

آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال

خداییان در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده فساد در فوتبال چیست نیز گفت: این پرونده چند سال قبل به دستگاه قضائی ارجاع شده و مربوط به سال جاری نیست. پرونده‌ای است که از ناحیه کمیسیون اصل ۹۰ ارسال شده بود و قرار منع تعقیب در آن صادر شده است چرا که گزارشات ارسالی در این رابطه کلی بود. نقش افرادی که در فساد نقش داشتند مشخص نشده بود و بعد از تحقیقات در سال ۹۸ این پرونده به صدور قرار منع تعقیب منتهی شد؛ البته در رابطه با وزارت ورزش و برخی قراردادها پرونده‌هایی تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص پرونده موسوم به املاک مسعودیه گفت: متصرفان این زمین‌ها مدعی هستند که با اسناد عادی این املاک را خریداری کردند. در برخی از این پرونده‌ها احکامی صادر و برخی هم در حال رسیدگی است.

توضیحات درباره پرونده امنیتی حسین فریدون و کیفرخواست پرونده کرسنت

خداییان در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده امنیتی حسین فریدون چه زمانی است و اینکه در پرونده کروز هم اسم ایشان مطرح شده و آیا پرونده‌ای در این رابطه تشکیل می‌شود نیز گفت: در جریان رسیدگی به پرونده شرکت کروز نماینده دادستان در ضمن قرائت کیفرخواست از رشوه پرداختن به ایشان نام برد و در این راستا پرونده‌ای مفتوح است. اگر دلیل و مدرک کافی وجود داشته باشد، نسبت به احضار این فرد اقدام می‌شود. در کیفرخواست پرونده شرکت اسم این فرد به عنوان متهم لحاظ نشده است.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که چند ماه از کیفرخواست پرونده کرسنت و آقای زنگنه می‌گذرد و دادگاه بخش دوم این پرونده چه زمانی تشکیل می‌شود و اینکه شنیده شده این فرد علی‌رغم احضار حضور نیافته است، گفت: دادگاه جهت تکمیل پرونده استعلاماتی را از برخی مراجع انجام داده که هنوز پاسخ وصول نشده است و وقت رسیدگی مشخص نشده است و اینکه متهم تا کنون احضار نشده است.

خداییان در پاسخ به این سوال که کاهش عناوین مجرمانه از سوی قوه قضاییه در چه رابطه‌ای خواهد بود، گفت: کشور ما با تورم عناوین مجرمانه مواجه است و طبق گفته کارشناسان ۱۱ هزار عنوان مجرمانه داریم. تعداد عناوین مجرمانه در قوانین ما زیاد است و این مشکل آفرین بوده چرا که باعث می‌شود مردم ندانند چطور رفتار کنند که عملشان جرم شناخته نشود. این در حالی است که بسیاری از این عناوین می‌تواند جنبه کیفری نداشته باشد. ضمانت اجرایی کیفری در بسیاری از موارد باعث ایجاد برخی مشکلات شده است. بر اساس قانون کاهش عناوین مجرمانه از وظایف قوه قضاییه است که این نیاز به همکاری مجلس دارد.

وی افزود: حذف عناوین مجرمانه مشمول جرایم مهم از جمله مفاسد اقتصادی نخواهد بود.

آخرین وضعیت اجرای دستورالعمل بازپس گیری اموال نامشروع مسئولان

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه یک سال از ابلاغ دستورالعمل اجرایی رئیس وقت قوه قضائیه در رابطه با شناسایی و باز پس گیری اموال و دارایی‌های نامشروع مسئولان می‌گذرد، در این یک سال چه اقداماتی برای اجرای این دستورالعمل انجام شده و اینکه سیاست رئیس فعلی قوه قضاییه هم اجرای همان دستورالعمل است یا قرار است تغییراتی در این رابطه رخ دهد؟ گفت: در سال ۹۹ قوه قضاییه نسبت به تهیه دستورالعملی مرتبط با قانون اقداماتی انجام داد و قرار شد قوه قضاییه سامانه‌ای را طراحی کند تا افراد مختلف بتوانند گزارشات خود را به سامانه اعلام کنند. سامانه طراحی شد و در اختیار دادستانی قرار گرفت.

وی افزود: دادستانی کل اعلام کردند برخی گزارشات واصل شده اما گزارشی که بتواند مبنای علت تشکیل پرونده‌ای باشد، واصل نشده و تا کنون پرونده‌ای در این رابطه تشکیل نشده است.

خداییان افزود: البته نهادهای مختلفی در این رابطه مسئول هستند و می‌توانند به دادستان‌ها اعلام کنند و اگر چنانچه موردی به قوه قضاییه ارسال شود، آماده رسیدگی هستیم.

سخنگوی قوه قضائیه درباره بازدیدهای ریاست قوه قضائیه از انبارهای اموال تملیکی گفت: یکی از اقدامات بسیار مفیدی که در دوره تحول و تعالی صورت گرفت بحث ورود ریاست قوه به تعیین تکلیف کالاهایی است که به سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و گمرکات است. ریاست قوه قضائیه از انبارهای این سازمان بازدید کرد. کالاها در این انبارها خیلی دچار فساد شده بودند. در طول مدت نگهداری و انبارداری به شکل صحیح صورت نمی‌گرفت و بعد از ورود رئیس قوه قضائیه و دستور وی برای ورود بازرسی و دادستانی، دولت محترم هم اقدامات خوبی انجام داد و در این مدت اقدامات مؤثری صورت گرفت و مزایده‌هایی برگزار شد. الان وضعیتی که در انبارها وجود دارد قابل قیاس با قبل نیست.

وی افزود: پرونده‌های کالاهایی که در انبارها نگهداری می‌شدند منتهی به صدور حکم شد. تعزیرات اقدامات خوبی در این مورد داشته است. از انبارهای بوشهر بازدید کردم که اقدامات خوبی شده بود. باید استمرار داشته باشد و رها نشود و دادستان‌های استان‌ها باید نظارت‌های خود را داشته باشند.

خداییان گفت: همکاران قضائی ما در این خصوص به ترک فعل‌ها هم توجه کنند تا کالاها به موقع به فروش برسد و اگر مسئولی کوتاهی کرد باید با او برخورد کرد. هفته گذشته دیداری با رئیس سازمان اموال تملیکی و گمرک داشتم که گزارش خوبی دادند و پیگیر هستیم این اتفاقات دیگر تکرار نشود و کالاها به موقع از گمرکات ترخیص شود و اگر کالایی متروک شد به موقع به فروش برسد.

Share