نماینده انزلی در مجلس خبر داد؛

اجرای خروج طرح‌های جامع شهری و هادی روستایی از حریم تالاب انزلی

نماینده انزلی در مجلس با اشاره به پایان بحران هفت ساله روستاهای حاشیه تالاب انزلی، گفت: خروج تمامی اراضی واقع در محدوده طرح جامع شهری و طرح‌های هادی روستایی اجرایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، احمد دنیا مالی با اشاره به پیگیری‌های ۱۵ ماهه در خصوص بازگشت حریم تالاب به مصوبه کنوانسیون رامسر، اظهار کرد: با مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی، منابع طبیعی و حفظ حقوق عامه تمام طرح‌های هادی روستایی از حریم تالاب خارج شد.

وی افزود: بر اساس مصوبه مجلس در شهریور ماه امسال، تمامی اراضی واقع در داخل محدوده طرح جامع شهر انزلی و همچنین طرح‌های هادی روستایی از حریم تالاب خارج شده بود که با اجرایی شدن این موضوع، صدور و تفکیک سند مالکیت اراضی در مناطق روستایی خارج شده از حریم تالاب انزلی بلامانع است.

دنیامالی ادامه داد: پس از برگزاری جلسات متعدد با حضور کارشناسان مطلع و مدیران مرتبط، در خصوص تعیین حریم و بستر تالاب انزلی و بر اساس تصمیم وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب ایران با تأیید شورای حقوق بیت المال، محدوده‌های ذکر شده را از حریم تالاب انزلی خارج کرد.

نماینده انزلی در مجلس اضافه کرد: بر اساس تصمیم غیر کارشناسی در سال ۹۳ حریم ۱۵ هزار هکتاری تالاب انزلی که بر اساس کنوانسیون رامسر تعیین شده بود، برخلاف مصالح ملی و محلی تا ۲۵ هزار هکتار افزایش یافته و مشکلات متعددی رأی شهروندان و ساکنان روستاهای انزلی ایجاد شده بود.

دنیامالی همچنین گفت: با افزایش حریم تالاب عملاً ارزش املاک و مستغلات روستایی کاهش یافته و روستاییان در خصوص خرید و فروش و اخذ پروانه و همچنین تجدید بنا با مشکلات بسیاری مواجه شده بودند.

نماینده انزلی در مجلس افزود: با اجرایی شدن خروج طرح‌های هادی روستایی و جامع شهری از حریم تالاب عملاً عنوان در محدوده تالاب یا در حریم تالاب از روی اسناد املاک و مستغلات مردم حذف می‌شود.

Share