برگزاری نهمین نکوداشت «اسوه‌های صبر و مقاومت» در گیلان

نهمین نکوداشت «اسوه‌های صبر و مقاومت» در گیلان ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه، ۲۶ دی ۱۴۰۰ در سالن اجتماعات سردارشهید حاج قاسم سلیمانی بانک ملی استان گیلان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سمیه اقدامی، مسئول زنان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان، از برگزاری نهمین نکوداشت «اسوه‌های صبر و مقاومت» همزمان با سالروز وفات حضرت‌ام البنین (س) خبر داد و اظهار کرد: این مراسم با سخنرانی اسدالله عباسی، استاندار گیلان ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه، ۲۶ دی ۱۴۰۰ در سالن اجتماعات سردارشهید حاج قاسم سلیمانی بانک ملی استان گیلان برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری سلسله نکوداشت‌های «اسوه‌های صبر و مقاومت» را تکریم مادران و همسران شهدا و جانبازان استان گیلان دانست و افزود: در مراسم مذکور از ۴۱ مادر و همسر شهید و ایثارگر به مناسبت چهل ویکمین سالگرد دفاع مقدس تقدیر خواهد شد.

دبیر اجرای نهمین نکوداشت اسوه‌های صبر و مقاومت گیلان، با اشاره به همکاری بیش از ۲۲ دستگاه فرهنگی و دانشگاهی با کمیته زنان و دفاع مقدس استان گیلان، تصریح کرد: این مراسم با محوریت دفتر امور زنان و خانواده استانداری گیلان در مرکز استان برگزار می‌شود.

اقدامی، از حضور مادران و همسران شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافع حرم در نکوداشت اسوه‌های صبر و مقاومت گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: نکوداشت اسوه‌های صبر و مقاومت یکی از ویژه برنامه‌های ملی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سال است که با برش استانی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه نکوداشت‌های شهرستانی اسوه‌های صبر و مقاومت در بازه زمانی ۲۶ دی لغایت سوم بهمن، مصادف با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) با همکاری مشاوران امور بانوان فرمانداری‌ها و رابطین زنان دفاع مقدس در شهرستان‌ها برگزار می‌شود، گفت: گیلان هشت هزار شهید دفاع مقدس و ۲۳ شهید مدافع حرم دارد؛ همچنین ۳۷ زن شهیده و بیش از ۶۰ جانباز زن گیلانی تقدیم انقلاب اسلامی شده است.

دبیر کمیته زنان و دفاع مقدس گیلان، با اشاره به صبر و شکیبایی و ایثار و حماسه آفرینی شیرزنان گیلانی در طول چهار دهه گذشته، متذکر شد: بر ما واجب است که از مادران و همسران شهدا و ایثارگران یاد کنیم و از لحظه لحظه زندگی آنان الگو بگیریم.

اقدامی، با تاکید بر لزوم زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا در اذهان مردم، اظهار کرد: تکریم و تقدیر از مادران و همسران شهدا و ایثارگران یکی از مصادیق بارز ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.

وی امنیت و آرامش و عزت و اقتدار امروز کشور و نظام را مدیون رشادت‌ها و جانفشانی‌های شهدا و همچنین خانواده‌های معظم آنان به ویژه مادران و همسران دانست و عنوان کرد: اگر ایثار و حماسه آفرینی شهدا و صبر و مقاومت خانواده‌های آنان نبود، نمی‌توانستیم در مقابل ابرقدرت‌ها بایستیم و از کیان انقلاب و ملت دفاع کنیم.

مسئول زنان اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس گیلان، ضرورت ثبت و ضبط آثار و خاطرات و تاریخ شفاهی مادران و همسران شهدا را یادآور شد و اضافه کرد: باید از ایثار و از خود گذشتگی و فداکاری و صبر و مقاومت خانواده‌های شهدا و ایثارگران بسیار گفته شود.

گفتنی است؛ دفتر زنان و خانواده استانداری گیلان، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان، بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، جمعیت هلال احمر استان، فرمانداری رشت، نیروی انتظامی استان، کتابخانه‌های عمومی استان، بانک ملی مرکز استان، سازمان بسیج جامعه زنان استان، صدا و سیمای مرکز گیلان، شهرداری رشت، شورای اسلامی کلانشهر رشت، دانشگاه گیلان، دانشگاه پیام نور استان، دانشگاه آزاد اسلامی گیلان، دانشگاه جامع علمی – کاربردی استان، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، اداره کل تبلیغات اسلامی استان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان و کمیته امداد امام خمینی (ره) استان از جمله دستگاه‌های همکار در برگزاری نهمین نکوداشت اسوه‌های صبر و مقاومت استان گیلان هستند.

Share