انعقاد طرح مطالعات طرح احیای شهر تاریخی گسکر هفت‌دغنان صومعه‌سرا

ولی جهانی، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از انعقاد قرارداد مطالعات، شناخت و طرح احیای شهر تاریخی گسکر هفت‌دغنان صومعه‌سرا با کاربری موزه فضای باز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان از انعقاد قرارداد مطالعات، شناخت و طرح احیای شهر تاریخی گسکر هفت‌دغنان صومعه‌سرا با کاربری موزه فضای باز خبر داد.

ولی جهانی با اعلام این خبر گفت: در راستای آشنایی مردم با شهر تاریخی گسکر و حفاظت از جنگل‌ها و منابع‌طبیعی، قرارداد مطالعات، شناخت و طرح احیای شهر تاریخی گسکر هفت دغنان صومعه‌سرا با کاربری موزه فضای باز توسط معاونت میراث‌فرهنگی این اداره‌کل منعقد شد.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان با اشاره به منابع‌متعدد تاریخی در خصوص شهر تاریخی گسکر، افزود: نویسنده کتاب «نام‌ها و نامداران گیلان» درباره‌ی شهر گسکر می‌نویسد که این ناحیه در دوران ملوک‌الطوایفی به داشتن محصول فراوان و همچنین پرورش کرم ابریشم و تهیه ابریشم و بافته‌های ابریشمین معروف بوده و سپاهیانش از دو گروه گیل و تالش تشکیل یافته بودند. امیران گسکر از عهد شاه طهماسب و پس از او شاه عباس کبیر، تدریجا رو به ضعف نهادند و لاجرم اداره امور آن بر عهده حکامی قرار گرفت که از طرف پادشاه یا والی گیلان مأمور و منصوب می‌شدند.

جهانی افزود: بر اساس مطالعات و بررسی‌های باستان‌شناسی انجام شده، وجود راه‌ها و جاده‌ها، کوی‌ها، محله‌ها، بناها، اماکن و محوطه‌های عام‌المنفعه، رودها و پل‌ها، مساجد، قلعه، مقابر و گورستان‌ها و همچنین سیستم‌های فاضلاب شهری، نشانه‌هایی از اهمیت این شهر در دوره اسلامی به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است بر اساس قرارداد منعقد شده، ابتدا مطالعات تاریخی، شناخت کالبدی- فضایی، تأسیسات بناهای موجود در شهر تاریخی گسکر، انجام و با برداشت وضع موجود و بازشناسی لایه‌های ادراکی- عینی، طرح سایت موزه شهر تاریخی گسکر هفت دغنان صومعه‌سرا و سناریوی محتوایی سایت موزه ارائه خواهد شد.

Share