از تجهیز فرودگاه رشت به سامانه جامع خودکار هواشناسی تا افتتاح بویه هواشناسی دریایی بندر آستارا

دادرس با اشاره به این مطلب که عمده فعالیت‌های هواشناسی تولید داده و محصول است گفت: این تولید داده و محصول در بخش ناوگان حمل و نقل از قدمت بالایی برخوردار است.

اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مدیرکل هواشناسی استان گیلان در گفتگو با دیارمیرزا با تاکید بر توسعه شبکه‌های هواشناسی استان گیلان گفت: در حال حاضر ایستگاه‌های هواشناسی در استان زمینی، برخی جاده‌ای و کوهستانی و تعدادی هم دریایی هستند.

محمد دادرس ادامه داد: در ابتدای سال ۱۴۰۰ اولین اقدام برای توسعه شبکه‌های هواشناسی دریایی انجام گرفت که بویه هواشناسی دریایی بندر آستارا با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان راه اندازی شد که به وسیله این ایستگاه هواشناسی در منطقه آستارا، اطلاعات دریایی و منطقه‌ای را در داخل برای کاربران دریایی، صید و صیادی و… دریافت کنیم.

مدیر کل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه در شرق استان گیلان توسعه شبکه هواشناسی انجام نگرفته است، گفت: در تلاش هستبم تا در نقاط بلند شهرهایی مانند املش، رودسر، لنگرود یک دستگاه هواشناسی ایجاد کنیم.

وی افزود: در صدد هستیم که در بندر چمخاله ایستگاه ساحلی داشته باشیم و همچنان به دنبال راه اندازی پژوهشکده هواشناسی در شهر لنگرود هستیم.

دادرس در مورد اعتبارات سازمان هواشناسی برای توسعه ایستگاه‌های هواشناسی به دیارمیرزا گفت: امسال اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده است که از این رقم بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبارات استانی و ۶۰۰ میلیون تومان یک درصد از اعتبارات نفت و گاز و مابقی از محل اعتبارات توازن منطقه است.

مدیر کل هواشناسی استان گیلان در ادامه اظهار کرد: ایستگاه جاده‌ای لاریخانی در سیاهکل به دیلمان ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا پایان سال حداکثر تا هفته دولت سال آینده به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به این مطلب که عمده فعالیت‌های هواشناسی تولید داده و محصول است گفت: این تولید داده و محصول در بخش ناوگان حمل و نقل از قدمت بالایی برخوردار است.

دادرس با بیان اینکه بحث امنیت پرواز از موارد مهم هواشناسی است، تصریح کرد: در همین راستا سعی کردیم سامانه جامعه خودکار هواشناسی فرودگاهی را با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان راه اندازی کنیم که مدرن‌ترین امکانات را در این سامانه بکار گرفته‌ایم و در حال حاضر در فرودگاه رشت مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی در مورد شرایط اقلیمی استان گیلان گفت: در رابطه با تغییر اقلیم همه کشورهای جهان با آن دست به گریبان هستند و کشور ما از این مورد مستثنی نیست.

مدیرکل هواشناسی گیلان با اشاره به اینکه دو پیشبینی بلندمدت و کوتاه برای تغییر و تحولات جوی امسال داریم گفت: پیش بینی بلند مدت سه ماهه است که بارش باران در دی ماه ۸۰ میلیمتر و در بهمن ماه ۱۲۰ میلیمتر پیش بینی شده است.

دادرس افزود: پیش بینی کوتاه مدت در مورد بارش‌های سنگین است که ۷۲ ساعت قبل از وقوع به مردم و مسئولین اعلام می‌کنیم.

وی یادآور شد: هفته آینده شرایط دما در کل استان پایدار ابری و نیم ابری همراه با بارش خفیف است.

Share