آفتابِ پسِ البرز؛ زندگینامه ‌دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی

دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی متولد ۱۲۸۷ لاهیجان بود که با گذشت چند سال بدل به یکی از نمادهای آموزش موثر و علمی در ایران شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، کتاب آفتابِ پسِ البرز به کوشش نیما فریدمجتهدی و هادی میرزانژاد موحد با موضوع زندگینامه ‌دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی در  ۴۰۵ صفحه و با قیمت ۱۳۰ هزار تومان  توسط نشر فرهنگ الیا به چاپ رسید.

در بخشی از کتاب آمده است:

‌دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی (۱۳۷۶ – ۱۲۸۷) امروزه بدل به یکی از نمادهای آموزش مؤثر و علمی در ایران شده است و شیوۀ مدیریت او در مناصبی که به او سپرده شد، تعهد، پاکدستی و شایسته‌محوری‌اش در مراحل مختلف آموزش در مقاطع ابتدایی و عالی، زبانزد عام و خاص است. او طی زندگی کاری خود سِمت‌هایی از جمله، عضو هیئت علمی دانشکدۀ فنی دانشگاه تهران، ریاست دانشگاه شیراز، ریاست دانشگاه پلی‌تکنیک (امیرکبیر)، ریاست دانشگاه ملّی ایران (شهید بهشتی)، پایه‌گذاری دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف) و ریاست دبیرستان البرز را به عهده داشت. دکتر محمدعلی مجتهدی در سال ۱۳۵۷ از ایران خارج شد و نزدیک به دو دهۀ باقی‌ماندۀ عمر خود را، علی‌رغم میل باطنی، در غربت گذراند. در این مدت، چند بار به دعوت شاگردانش، برای حضور در مراسم مختلف به ایران آمد.
سرنوشت حزن‌انگیز دکتر مجتهدی، در پیِ یک سوءتفاهمی بزرگ، به مهاجرت و دوری او از موطنش و عزلت‌گزینی و سرانجام مرگش در غربت انجامید. این کتاب که در چهار فصل فراهم آمده است، تلفیقی از مطالب منتشرشده و محتواها و مستندات تازه‌یاب دربارۀ زندگی شخصی و فعالیت‌های علمی و ندیریتی این چهرۀ نامدار فرهنگ و آموزش ایران است.

Share