دادستان انزلی تاکید کرد؛

لزوم ساماندهی سگ‌های ولگرد | متکدیان و افراد بی‌سرپناه ساماندهی شوند

دادستان انزلی با تاکید بر لزوم‌ساماندهی سگ‌های ولگرد در این شهر ساحلی، گفت: افراد بی سرپناه و کارتن خواب‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه اسکان داده شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، اکبر سبحانی عصر سه شنبه در جلسه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب و افراد بی‌سرپناه در دادگستری انزلی، اظهار کرد: نظارت و پیگیری حقوق عامه از وظایف دادستانی است

وی با اشاره به شکایات متعدد شهروندان در خصوص معضل سگ‌های ولگرد در سطح شهر و روستاهای انزلی، افزود: طرح شکایت در خصوص سگ‌های ولگرد باید خطاب به شهرداری باشد و نباید علیه شهردار شکایت شود.

سبحانی با بیان اینکه نباید با توسل به خشونت به دنبال حذف کامل سگ‌ها بود ادامه داد: باید با تصمیم گیری درست و نظارت شبکه بهداشت و حامیان حیوانات و شهرداری و اداره دامپزشکی عقیم‌سازی سگ‌های بلاصاحب انجام شود.

دادستان انزلی با اشاره به رهاسازی سگ‌های ولگرد از شهرهای دیگر در انزلی توسط افراد ناشناس، اضافه کرد: در صورتی که اشخاص حقیقی یا حقوقی سگ‌های بلاصاحب را در این شهر رها کنند شهرداری می‌تواند با عنوان تهدید علیه بهداشت عمومی نسبت به آن افراد اعلام جرم کند.

سبحانی با اشاره به تعطیلی پناهگاه سگ‌های ولگرد در انزلی و لزوم‌اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی، گفت: علاوه بر تشکیل کار گروهی متشکل از بخشداری، دامپزشکی، شهرداری و حامیان حیوانات، لازم است با انعقاد قرارداد همکاری دهیاران در روستاها با درمانگاه‌های دامپزشکی با نظارت بخشداری، نیروی انتظامی نیز با کسانی که اقدام به کشتن سگ‌ها و یا حیوان آزاری می‌کنند مطابق قانون رفتار کند.

متکدیان و افراد بی‌سرپناه ساماندهی شوند

دادستان انزلی در ادامه با اشاره به ضرورت ساماندهی متکدیان و افراد بی‌سرپناه و کارتن خواب‌ها، اظهار کرد: اشخاصی که برای تکدی‌گری یا فروش مواد تحت امر دیگران هستند و همچنین افرادی که تنها به دلیل بی‌سرپرستی و مشکلات مالی کارتن‌خواب هستند شناسایی شوند.

سبحانی افزود: نیروی انتظامی باید کسانی را که افراد را تحت امر خود وادار به تخلف می‌کنند شناسایی و با آنان برخورد قانونی کند.

وی اضافه کرد: اداره بهزیستی، شهرداری و سمن‌ها به صورت اشتراکی افراد بی‌سرپرست را تحت پوشش حمایتی قرار داده و شهرداری و بهزیستی قبل از ورود کارتون خواب‌ها به سامانکده اقدامات لازم در خصوص آزمایش هپاتیت، ایدز و تست کرونا را با همکاری شبکه بهداشت انجام دهند.

دادستان انزلی همچنین گفت: پس از انجام غربالگری افراد بی‌سرپرست و کارتن خواب‌ها برای آن‌ها کارت شناسایی سلامت و کارت تردد به اقامتگاه موقت از سوی شبکه بهداشت و درمان و بهزیستی صادر شود.

Share