دهمین دستگاه CT اسکن دولتی وارد بیمارستان پورسینا رشت شد

دهمین دستگاه CT اسکن دولتی گیلان در راستای نهضت افزایش برخورداری بیمارستان های استان به این دستگاه تصویر برداری با تلاش مضاعف رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، سهم مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، ارسلان سالاری رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه در کل کشور تعداد معدودی از دستگاه CT اسکن طی دو سال اخیر جهت توزیع در استان‌ها وجود داشت، می‌گوید: از یک سو با پیگیری‌های مکرر در وزارت بهداشت جهت تامین دستگاه CT اسکن و از طرفی جهت تامین هزینه این دستگاه در سازمان برنامه و بودجه به صورت تمام وقت عزم خود را به کار گرفته ام.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۹ دستگاه CT طی دو سال اخیر در بیمارستان‌های دولتی گیلان راه اندازی شده، افزود: این در حالی است که پیش از این تنها دو دستگاه و آن هم در یک بازه زمانه ۱۰ساله وارد استان شده بود. با راه اندازی این دستگاه سی تی اسکن ۱۶ اسلایس که از مارک هیتاچی است، بزرگترین سانتر ترومای استان به سه دستگاه CT اسکن مجهز می‌شود تا هم در فرایند تشخیص و درمان بیماران از آن‌ها استفاده شود و هم در فرایند آموزشی دانشجویان و دستیاران تخصصی رادیولوژی از آن بهره‌مند گردند.

با توسعه دستگاه‌های CT اسکن در مراکز بیمارستانی دولتی از جمله شهرستان‌ها موجب شده تا بیماران از مراکز درمانی شهرستانی به مرکز گیلان ارجاع نشوند که نمونه آن شهرستان آستارا با حدود ۲۰۰ کیلومتر (فاصله) بود که بیماران برای یک تصویر CT اسکن مجبور بودند به مرکز استان ارجاع که گاها تبعات ناگواری در مسیر رفت و برگشت ایجاد می‌شد.

از دیگر مزیت‌های راه اندازی CT اسکن در شهرستان‌های استان می‌توان به کاهش فاصله زمانی نوبت تصویر برداری بیماران ارجاع یافته به مرکز استان اشاره کرد که برخورداری شهرستان‌ها از این نعمت تجهیزات پزشکی، به طور کامل انتظار در صفوف طولانی تصویر برداری CT اسکن را به صورت کامل از بین برده و از تحمیل هزینه‌های گزاف به بیماران ناشی از بخش خصوصی را نیز تقلیل داده است.

آنطور که دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مطرح کرده، قرار است به زودی سایر بیمارستان‌های استان از جمله شفا، امام حسن مجتبی (ع) فومن، ۱۷ شهریور و الزهراء و…به دستگاه CT اسکن مجهز گردند.

Share