کاهش میزان تولید و صادرات ماهیان گرمابی در گیلان به دلیل کرونا

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به رتبه نخست این استان در تعداد مزارع ماهیان گرمابی، گفت: شیوع کرونا میزان تولید و صادرات ماهیان گرمابی را کاهش داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از مهر، عظیم مدبری، مدیرکل شیلات گیلان در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران، اظهار کرد: بیمه صیادی در سال ۹۷ به مدت سه ماه پرداخت و بعد به دلیل محدودیت منابع مالی سهم بعدی به حساب تأمین اجتماعی پرداخت نشد و نتوانستیم آن را به دست صیادان برسانیم.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه صیادان در صورت درخواست تسهیلات می‌توانند به سازمان مراجعه کرده و مشکلی برای پرداخت و معرفی آن‌ها به بانک‌ها نداریم، افزود: هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات جهت خرید تجهیزات صیادی وجود ندارد.

مدبری با اشاره به اینکه طی دو سال اخیر و با مشارکت جامعه صیادان ۱۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید با مشارکت ۱۷ پره صیادی در دریای خزر رهاسازی شد، گفت: مشارکت جامعه صیادی نقش ارزنده‌ای در بازسازی ذخایر ماهیان بومی دارد.

مدیر کل شیلات گیلان با اشاره به رشد بی‌سابقه ۷۳ درصدی صید کیلکا، بیان کرد: عوامل مختلفی مانند تعدیل ناوگان صیادی، بازسازی ذخایر، عدم صید در فصل تخم ریزی و شکار ماهی مهاجر در این مورد تأثیرگذار است.

وی با اشاره به تولید ۵۰ هزار تن انواع ماهی در گیلان و کسب رتبه دوم کشوری در این حوزه، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود توجه به بخش‌هایی نظیر پرورش ماهیان سردابی و گرمابی و زالو را نیز در دستور کار داریم.

مدبری با بیان اینکه در حوزه مزارع ماهیان گرمابی رتبه نخست کشوری از آن گیلان است، ادامه داد: امسال شش تن خاویار در استان تولید شد که در این زمینه نیز رتبه نخست کشوری را کسب کردیم.

وی با اشاره به اثرات منفی شیوع کرونا بر تولید و پرورش ماهی در گیلان، اظهار کرد: بخش زیادی از تولید ماهیان گرمابی که به کشورهای همسایه صادر می‌شد به دلیل کرونا کاهش یافت.

مدیرکل شیلات گیلان به پیش بینی تمهیدات برای تولید ۷۵ هزار تن ماهی در قفس در سواحل گیلان اشاره کرد و افزود: ۲۲ پروانه تولید با ظرفیت ۳۷ هزار تن صادر شده و پیش‌بینی می‌کنیم که امسال بین ۵۰۰ تا هزار تن پرورش ماهی در قفس داشته باشیم.

Share