مرجانه گلچین مطرح کرد؛

هنوز هم «بزنگاه» را بیشتر دوست دارم | کارگردان‌ها ریسک نمی‌کنند

مرجانه گلچین در برنامه سریالیست به سریال «بزنگاه» ساخته رضا عطاران اشاره و بیان کرد که هنوز این سریال را بیشتر دوست دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، مرجانه گلچین، بازیگر که مهمان برنامه «سریالیست» با اجرای پدرام کریمی بود، در ابتدا گفت: چشم بسته می‌گویم «بزنگاه» را از دیگر کارهایم بیشتر دوست دارم. البته همه کارهایم را دوست دارم اما برگشت جدی من به بازیگری با «بزنگاه» شروع شد. قبل از آن هم یکی دوکار بازی کرده بودم.

وی ادامه داد: قصه این سریال را دوست دارم و فکر می‌کنم نقطه شروع مجدد بازیگری من می‌تواند یک نقطه حساس و عطف در کارنامه کاری من باشد. بعد از سال‌ها که برای چندمین بار بازپخشش را تماشا می‌کنیم، در خروجی کار می‌بینیم استانداردهای لازم رعایت شده، بازی‌ها خیلی خوب و یکدست است. اگرچه قصه اصلی ما نیست و خیلی با خط اصلی داستان فاصله دارد اما خروجی خوبی داشت.

گلچین همچنین در خصوص برخی انتقادها درباره تکراری شدن زوج او و حمید لولایی در مجموعه‌های طنز اظهار کرد: اصلاً درک نمی‌کنم تکراری شدن یعنی چه. فرض کنید در برادوی تئاتری را سال‌های سال روی صحنه می‌برند. آیا چون یک کار را تکرار می‌کنند کسی نباید برای دیدنش برود؟ حتی با بازیگران ثابت کار می‌کنند. گاهی این بازیگران پیر می‌شوند و از دنیا می‌روند و بعد بازیگران دیگری جایشان را می‌گیرند. به عقیده ما تا زمانی که تیتراژ می‌رود شما درگیر اسم هستید. آقای لولایی و خانم گلچین یا هر عزیز دیگری اسمش نوشته می‌شود. وقتی شما درگیر داستان می‌شوید و آنها را کنار هم می‌پذیرید و با آنهاست که پیش می‌روید معنای تکراری را اصلاً درک نمی‌کنم.

این بازیگر بیان کرد: باید ببینیم این نقدها از چه جانبی صورت می‌گیرد. آیا این را مردم می‌گویند یا یک عده‌ای که شاید نظر سوئی هم پشت صحبتشان باشد؟ فکر می‌کنم بازیگر و قابلیتش را نمی‌شود در یک نوع کار محک زد. در تفاوت کارها است که می‌توانید جربزه یک بازیگر برای بازیگری را محک بزنید.

گلچین درباره پیشنهاد نقش‌های تکراری تصریح کرد: من احساس می‌کنم برخی نمی‌خواهند ریسک کنند. یک قالب تکراری را بشکنند و بعد بگویند ببینید من از این آدم که خانم گلچین باشد یا آقای لولایی خروجی تازه‌ای گرفتم. هیچکس نمی‌خواهد این ریسک را بکند. همیشه غبطه خورده‌ام و مطمئن هستم که آقای لولایی در زمینه کار جدی بسیار می‌توانند درخشان باشند. اما کدام تهیه کننده و کارگردان این ریسک را می‌کند؟ می‌روند دنبال نمونه‌هایی که امتحانشان را پس داده‌اند. آدم متاسف می‌شود که خیلی از کاراکتر و موقعیت‌هایی که در ذهنش دارد و آرزوی بازی کردنش را دارد از دست بدهد.

این بازیگر یادآور شد: چرا در طی این سال‌ها همین کارهایی که بهشان ایراد وارد شده است بالاترین رتبه را آورده‌اند و جایزه هم بابتش گرفته‌ایم؟ من همین آدم را شاید در «شاهگوش» هم بازی کرده‌ام و جایزه هم گرفته‌ام. اگر در شیوه بازیگری من شباهت و تکراری وجود داشته در تمامی این سریال‌ها و در طول سال‌ها آمده و از طرف مردم مورد قبول بوده است و از منتقدان هم جایزه گرفته است. بنابراین نمی‌شود به آن ایراد گرفت.

بازیگر سریال «بوتیمار» با بیان اینکه هنوز سر این بحث داریم که فیلمنامه کامل باید به ما داده شود، بیان کرد: سر «بوتیمار» ۵ قسمت از کار آماده بود که کار را شروع کردیم. بعد فیلمنامه در حین کار نوشته می‌شد. در مورد اکثریت سریال‌ها این‌طور است. افتی که فکر می‌کنم شاید یک جایی اش درست باشد، قصه طبیعتاً ذهنیت نویسنده است و کارگردان درگیر تولید است. شاید تمرکزی را که قبلاً روی کار داشته ندارد. این معضلی است که متاسفانه در مورد اکثریت کارها اتفاق می‌افتد. در کار کمدی همه چیز بر پایه ریتم است. دادن و گرفتن، ولی وقتی شما چیزی غیر از آن نداری باید یک طوری این سکانس را نجات بدهی.

گلچین درباره کار در شرایط کرونا اظهار کرد: انتخاب ما برای حضور در «بوتیمار» در شرایط کرونا کاملاً هوشمندانه بود. زمانی که همه مردم محبوس در خانه‌ها بودند، فضای چشم نوازی در این سریال پخش شد. دیدن این صحنه‌ها در شرایطی که مردم نمی‌توانستند از خانه بیرون بروند می‌توانست هم به گروه که در فضای سالم‌تری کار کنند کمک کند، هم برای مردم که محکوم بودند در آپارتمان‌هایشان باشند و انتخاب هوشمندانه‌ای بود.

«سریالیست» به تهیه‌کنندگی محمد باریکانی و مجتبی فرجی و با اجرای پدرام کریمی کاری است از گروه تاریخ، فرهنگ و هنر شبکه یک که پنجشنبه هر هفته ساعت ۲۳:۱۵ روی آنتن شبکه یک سیما می‌رود.

Share