عفو بین‌الملل: طالبان ۱۳ شهروند هزاره افغانستان را در دایکندی کشته‌اند

عفو بین‌الملل با شاهدان این کشتار صحبت کرده و آنها به این سازمان گفته‌اند که طالبان به صورت غیرقانونی ۹ سرباز نیروهای امنیتی افغانستان را که تسلیم شده بودند، به رگبار بستند، قتل‌های که به گفته سازمان عفو بین‌الملل به نظر می‌رسد جنایت جنگی باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از بی بی سی، سازمان عفو بین‌الملل در یک گزارش تازه اعلام کرده است که نیروهای طالبان ۱۳ شهروند هزاره افغانستان را پس از تسلیم شدن اعضای نیروهای امنیتی دولت پیشین افغانستان در ولایت دایکندی “به صورت غیرقانونی” کشته‌اند.

براساس این گزارش کشتار در ۳۰ اوت/آگست در روستای کهور ولسوالی خدیر اتفاق افتاده و ۱۱ تن از قربانیان اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان و دوتن غیرنظامی از جمله یک دختر ۱۷ ساله بودند.

عفو بین‌الملل با شاهدان این کشتار صحبت کرده و آنها به این سازمان گفته‌اند که طالبان به صورت غیرقانونی ۹ سرباز نیروهای امنیتی افغانستان را که تسلیم شده بودند، به رگبار بستند، قتل‌های که به گفته سازمان عفو بین‌الملل به نظر می‌رسد جنایت جنگی باشند.

دو غیرنظامی در تلاش برای فرار کشته شدند، از جمله یک دختر ۱۷ ساله که با تیراندازی طالبان به سوی جمعیت مردم کشته شد.

طالبان در صحبت با بی‌بی‌سی این گزارش سازمان عفو بین‌المل را رد کرده و آن را “یک جانبه” خوانده است.

اگنس کالامارد، دبیرکل عفو بین‌الملل گفت: “این اعدام‌های بی‌رحمانه ثابت می‌کند که طالبان مرتکب همان سوءاستفاده‌های وحشتناکی می‌شوند که در دوران حکومت قبلی‌شان در افغانستان به آن بدنام بودند.”

او گفت:”طالبان بارها حقوق کسانی را که به عنوان دشمنان خود تصور می‌کنند، نقض می‌کنند، حتی کسانی را که قبلاً تسلیم شده‌اند، می‌کشند. طالبان می‌گویند کارمندان سابق دولت قبلی را هدف قرار نداده‌اند،اما این کشتارها با چنین ادعاهایی مغایرت دارد.”

رئیس سازمان عفو بین‌الملل افزود:”طالبان باید فوراً از این اقدامات انتقامجویانه و ظالمانه دست بکشند و اطمینان حاصل کنند که کارکنان دولت سابق و خانواده‌های آنها می‌توانند با خیال راحت در افغانستان زندگی کنند. حکومت جدید باید روشن کند که چنین تخلفات سنگینی قابل تحمل نیست و کسانی که مسئول آن هستند تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.”

قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله دولت طالبان در پیام صوتی به بی‌بی‌سی گفت که گزارش سازمان عفو بین‌الملل “یک جانبه” است و نظر طالبان در این گزارش پرسیده نشده است.
او گفت طالبان همواره از نهادهای حقوق بشری خواسته برای “تحقیق شفاف” در مورد این حادثه به منطقه رفته و از نزدیک همه چیز ببینند.

بلال کریمی، دستیار ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت “اگر در جریان درگیری رودرو کسی از میان ملیشه‌های اربکی کشته شده باشد، ممکن است اما این ادعا که طالبان افراد تسلیم شده را کشته‌اند، نادر است.”

Share