ده ها کشته و زخمی در انفجار مسجد شیعیانِ قندوز

گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله انتحاری به مسجد قندوز که منجر به شهادت ده‌ها تن شد را برعهده گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، گروه داعش مسئولیت حمله انتحاری به یکی از مساجد شیعیان در شهر قندوز در شمال شرقی افغانستان را برعهده گرفت.

رسانه‌های محلی در افغانستان روز جمعه از وقوع انفجار در مسجد سیدآباد شهر قندوز (کندز) واقع در شمال شرقی این کشور خبر دادند که در پی آن دست‌کم ۵۵ نفر کشته شدند.

طبق بیانیه ای که در کانال‌های تلگرامی گروه داعش منتشر شد این گروه مسئولیت حمله انتحاری به این مسجد را بر عهده گرفت. طبق بیانیه داعش، مهاجم انتحاری ملقب به «محمد اویغور» بود که نشان می‌دهد وی بخشی از اقلیت مسلمان چین است که به گروه داعش پیوسته‌اند.

 خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع بیمارستانی گفته است که دست کم ۵۰ نفر در این انفجار کشته و ۱۴۰ نفر دیگر نیز زخمی شده‌‌اند.

قاری سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان بدون ارائه جزئیات خبر انفجار در مسجد شیعیانِ شهر قندوز را تایید کرد.

خبرگزاری فرانسه همچنین با استناد به اظهارات برخی از ساکنان شهر قندوز اعلام کرد که انفجار هنگام برپایی نماز جمعه روی داده است.

داعش نام انتحار کننده را «محمد الایغوری» عنوان کرده است. داعش مدعی شده که در این حمله ۳۰۰ تن کشته و زخمی شده‌اند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی با انتشار توئیتی کشته شدن تعدادی از شهروندان افغان در جریان این انفجار را تایید کرده است.

در این پیام آمده است که انفجار در مسجد «هموطنان اهل شیعه» روی داده و علاوه بر کشته چند مجروح به جا گذاشته است.

خبر انفجار در مسجد «شریف جامع گذر سید آباد» واقع در شهر قندوز در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب زیادی داشته و تصاویر حکایت از آن دارد که شمار قربانیان این انفجار احتمالا قابل توجه خواهد بود.

تصاویر به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی چندین جسد خون آلود را که در میان آوارِ پس از انفجار روی زمین افتاده‌اند؛ نشان می‌دهد.

رسانه های محلی پیش‌تر به نقل از شاهدان عینی اعلام کرده بودند که دست کم ۵۰ نفر احتمالا در این انفجار کشته یا مجروح شده‌‌اند.

ویدئوی دیگری نشان می داد که برخی افراد مشغول دور کردن مردان و زنان از مسجد هستند و عده‌ای نیز مجروحان و اجساد کشته شدگان را از محل حادثه تخلیه می‌کنند.

یک منبع آگاه به خبرگزاری‌ فرانسه گفت که یکی از کارکنان یک گروه کمک بین المللی نیز در میان مجروحان بوده است.

Share