جامعه‌ای که علم داشته ولی اخلاق نداشته نباشد، یک پَر رشد و کمال را ندارد

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه هر یک از جوانان این کشور، قدرت نظام اسلامی را به رخ جهانیان و مستکبران می‌کشانند، تصریح کرد: قدرت نظامی و علمی ایران اسلامی سبب شده که کشورهای غربی ما را به مذاکره دعوت کنند تا ادبیات و گفتمان ما را بشنوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا، آیت‌الله «رضا رمضانی» امروز (دوشنبه، ۱۲ مهر) در جمع دانش پژوهان مرکز آموزش تخصص‌های دریایی باقرالعلوم (ع) رشت، ضمن تسلیت رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع)، اظهار کرد: حضور در جمع جوانان به انسان احساس نشاط و جوانی می‎دهد و ازاینکه در این جمع بصیر، عدالت طلب و دریادل حضور دارم، بسیار خورسندم.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با بیان اینکه هر یک از جوانان این کشور، قدرت نظام اسلامی را به رخ جهانیان و مستکبران می‌کشانند، تصریح کرد: قدرت نظامی و علمی ایران اسلامی سبب شده که کشورهای غربی ما را به مذاکره دعوت کنند تا ادبیات و گفتمان ما را بشنوند.
وی با تاکید براینکه افزایش قدرت جمهوری اسلامی به افزایش قدرت اسلام و مسلمانان بر می‌گردد، افزود: جوانان، طلایه داران کرامت بشری هستید.
آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه ما باید به دنبال وحدت و انسجام امت اسلام باشیم، تصریح کرد: این وحدت سبب می‎شود تا در برابر خودکامگی، ظلم، ستم و هر چیزی که شأن، جایگاه و کرامت انسانی را خدشه‌دار می‎کند، بایستیم.
وی با بیان اینکه همه آموزه‌های پیامبر(ص) در احکام، حقوق و اخلاق جمع می‎شود، خاطرنشان کرد: جامعه اگر می‌خواهد حس مسئولیت پذیری خود را به رخ دیگران بکشد، باید اخلاق محور باشد.
به گفته دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جامعه‌ای که علم داشته ولی اخلاق نداشته نباشد، یک پَر رشد و کمال را ندارد.
وی با اشاره به اینکه اگر اخلاق، تعهد و مسئولیت نباشد، علم به دست نااهلان سپرده می‌شود، تصریح کرد: جنایت هیروشیما و ناکازاکی و کشتار میلیون‌ها انسان در جنگ جهانی اول و دوم ناشی از همین سپردن علم به دست ناهلان است.
آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) در جنگ‌هایی که داشتند، همواره در تلاش بودند که انسان‌ها کشته نشوند، خاطرنشان کرد: در مجموع جنگ‌های پیامبر(ص) از طرفین، کمتر از سه هزار نفر کشته شدند و این در حالی است که در قرن بیستم، حدود ۱۰۰ میلیون انسان کشته شده است.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه امروزه اخلاق خیلی بیشتر از گذشته مورد نیاز جامعه بشری است، تصریح کرد: اینکه جمهوری اسلامی استفاده از سلاح اتمی را حرام دانسته، به دلیل کرامت انسانی است.
وی با بیان اینکه مهمترین مسئولیت پیامبر(ص) این بوده که در جامعه انسان‌ها کشته نشوند، افزود: اگر اخلاق در کنار پیشرفت علم نباشد، تهدیدات زیادی جامعه بشری را فرا می‌گیرد.
آیت‌الله رمضانی با اشاره به اینکه کل آیات قرآن و روایات در سه حوزه اخلاق فردی، اخلاق الهی و اخلاق اجتماعی است، تاکید کرد: در اخلاق فردی انسان خود را یافته و رابطه درست با خود برقرار می‌کند.
نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه در برخی کشورها انسان‌ها خود را گم کرده‌اند تاجایی که به کلینیک هویت شناسی نیازمند هستند، اضافه کرد: اخلاق فردی در واقع رابطه با مجموع ظرفیت‌ها و استعدادهای شخصی است.
وی خاطرنشان کرد: دنیای امروز دنیای مبارزه تعقل، تفکر، عشق به حق و عدالت‎خواهی با ستم، ظلم، خودکامگی، خودباختگی و شهوت است و باید پیروز این رقابت را دید.
آیت‌الله رمضانی افزود: اگر عقل پیروز شد، همه فرشته‌ها به آن احترام می ‌گذارند و برتر از ملائکه می‌شود.
دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به اینکه اگر انسان با خود آشتی کند، با خدا و دیگران هم آشتی می‌کند، تصریح کرد: پیامبران الهی آمدند که بشر با خود، خدا و دیگران آشتی کند.
وی به اخلاق الهی اشاره کرد و گفت: در اخلاق الهی، انسان، خداصفت می‌شود و صفاتی که خدا دارد از جمله حکیم، عالم، قادر و غفور شامل انسان هم می‌شود.


آیت‌الله رمضانی، اخلاق اجتماعی را همان ارتباط درست انسان با انسان دانست و تصریح کرد: اخلاقیات در آخرت خود را نشان می‌دهد و ما در آخرت میهمان همین اخلاق خودمان هستیم.
نماینده مردم گیلان در مجلی خبرگان رهبری با اشاره به اینکه بر اساس روایات، اخلاق پست و زشت، جهنم را می‎سوزاند، تاکید کرد: پیامبر اکرم(ص) برای اصلاح اخلاق جامعه بشری آمده بود و اراده خداوند بر اصلاح اخلاق بشریت است.
وی با توصیه به جوانان در کمک کردن به دیگران، به فرمایشی از آیت‌الله فاضل لنکرانی اشاره کرد و گفت: این مرجع تقلید می‌فرمودند که “بعد از انجام واجبات، باقی را برای خدمت کردن به مردم بگذارید”.
آیت‌الله رمضانی با بیان اینکه انسان وقتی به خُلق نیکو و پسندیده برسد، فرمانده دل مردم می شود، تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی با همین صفات حسنه، فرمانده و محبوب دل میلیون‌های ایرانی شد.
وی سردار سلیمانی را مصداق آیه «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا» دانست و اذعان کرد: حضور پرشور و میلیونی مردم در تشییع پیکر حاج قاسم سلیمانی نشان از همین محبوبیت است.

Share