افزایش قیمت بنزین عاقلانه نیست، مگر معیشت مردم بهبود یابد

حمیدرضا حاجی بابایی اظهار کرد: قطعا جامعه چنین کششی ندارد و افزایش قیمت حامل‌های انرژی کار عاقلانه‌ای نیست، با وضعیت معیشت فعلی و زندگی امروز چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از عصر ایران، رئیس کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی در مورد احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی در لایحه بودجه ۱۴۰۱گفت: لایحه بودجه یک بسته است، باید ببینیم بسته را چگونه می‌بندند و برای ما می‌آورند. اگر بسته‌ای که بستند و برای مجلس آوردند، همه بندها هم افزایی و همراهی داشتند، مصوب می‌کنیم؛ اگر نداشتند تغییر می‌دهیم.

حمیدرضا حاجی بابایی اظهار کرد: قطعا جامعه چنین کششی ندارد و افزایش قیمت حامل‌های انرژی کار عاقلانه‌ای نیست، با وضعیت معیشت فعلی و زندگی امروز چنین چیزی امکان‌پذیر نیست ولی اگر وضعیت اقتصادی بهتر شود، زندگی‌ها متحول شود، جامعه شرایطش را ایجاد کند و دولت بتواند با مردم تعامل کند که درآمدها به مردم منتقل شود افزایش قیمت حامل‌ها امکان‌پذیر است؛ که البته در این شرایط هم باید دولت بسته کاملی را به مجلس ارائه دهد که کسی آسیبی نبیند، اما با شرایط فعلی افزایش قیمت عاقلانه نیست.

وی ادامه داد: ما از لایحه دولت خبر نداریم و احتمال اینکه دولت تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی داشته باشد کم است.

حاجی بابایی در مورد افزایش قیمت یارانه نقدی نیز گفت: اگر شرایط تغییر کند متناسب با آن یارانه پرداخت می‌شود اگر شرایط تغییر پیدا نکند همین یارانه فعلی به مردم پرداخت می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا منظورتان از تغییر شرایط برداشتن تحریم هاست گفت: نه بحث تحریم‌ها مد نظر نیست، بر فرض مثال، در بحث ارز ترجیحی دولت تغییر ایجاد می‌کند که حتما باید یارانه‌اش را به مردم پرداخت کند؛ اما اگر نخواهد تغییر دهد که هیچگونه تغییری در بحث یارانه نقدی هم ایجاد نمی‌شود.

Share