سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

چین بزرگترین تولید کننده و صادر کننده واکسن کرونا

سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص تولید بازار جهانی واکسن کرونا گفت: حدود نیمی از کل واکسن تولید شده در جهان در چین تولید شده است و البته در این کشور نیز واکسن سینوفارم، حجم عمده واکسن تولیدی و توزیعی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از ایسنا، سخنگوی سازمان غذا و دارو در خصوص تولید بازار جهانی واکسن کرونا گفت: حدود نیمی از کل واکسن تولید شده در جهان در چین تولید شده است و البته در این کشور نیز واکسن سینوفارم، حجم عمده واکسن تولیدی و توزیعی را به خود اختصاص داده است.

کیانوش جهانپور با بیان این مطلب، اظهار داشت: در حوزه صادرات واکسن کرونا نیز بیش از نیمی از توزیع فراسرزمینی واکسن کرونا تا امروز را واکسن‌های چینی به خود اختصاص داده اند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت افزود: کل صادرات واکسن آمریکا اندکی افزون‌تر از ۱۱۶ میلیون دُز بوده است. واکسن صادراتی بریتانیا نیز حدود ۷ میلیون دُز بوده است در حالیکه بیش از ۱.۶ میلیارد دُز واکسن از کشورهای تولید کننده، صادر شده است و سهم آمریکا و بریتانیا جمعا از ۷ درصد کل واکسن‌های صادراتی نیز کمتر بوده چنانکه بسیاری از کشورهای نزدیک به این دو کشور و شرکای منطقه‌ای آن‌ها از جمله ترکیه و امارات نیز عمده واکسیناسیون عمومی در کشورهای خود را با واکسن‌های از مبدا چین انجام داده اند.

وی تاکید کرد: سهم واکسن‌های تولید شده در آمریکا و بریتانیا در واکسیناسیون سایر کشورها ناچیز بوده و به گواهی آمار، حتی کشورهای همسایه این دو کشور تا مدت‌ها با خلف وعده‌های قبلی مبنی بر تامین واکسن مواجه بوده‌اند مضافا اینکه در مورد خاص بریتانیا تولید داخلی، تنها بخشی (۵۵ میلیون دُز) از واکسیناسیون در این کشور را رقم زده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: منع واردات واکسن از دو کشوری که ظالمانه‌ترین تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و تجهیزات حفاظتی و پزشکی را پیش از این علیه مردم ایران صورت داده بودند، به نوعی موخر از تحریم‌ها بوده البته به شهادت آمار منتشره بین المللی تا امروز در خوش بینانه‌ترین شرایط، واکسن‌های تولیدی این دو کشور جز در معدود کشورهای کوچک و وابسته، سهم موثری نداشته است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، جهانپور یادآور شد: چین با تولید بیش از ۲.۷ میلیارد دُز واکسن و کشورهای اروپایی با ۱.۱ میلیارد دُز، صدرنشین جدول تولید کنندگان واکسن کرونا هستند. همزمان چین با صادرات نزدیک به ۸۰۰ میلیون دُز واکسن و کشورهای اروپایی با ۵۴۶ میلیون دُز واکسن صادراتی با فاصله بسیار زیاد از سایر کشورهای تولید کننده و صادر کننده واکسن کرونا قرار دارند. کل واکسن صادراتی همه کشورهای تولید کننده کماکان از صادرات واکسن کرونا توسط چین، کمتر بوده است.

Share