لاوروف: امنیت اسرائیل اولویت ماست | فعالیت‌های آمریکا به جدایی طلبی کردها دامن می‌زند

وزیر خارجه روسیه پنج‌شنبه در دیدار با همتای اسرائیلی خود گفت، مسکو به تضمین امنیت اسرائیل پایبند است. او در عین حال نسبت به تبدیل شدن خاک سوریه به صحنه تسویه حساب‌ها بین کشورهای دیگر هشدار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری مشترک با یائیر لاپید، همتای اسرائیلی گفت:‌ در خصوص حملات اسرائیل به سوریه ما مخالف تبدیل سوریه به صحنه درگیری بین کشورهای دیگر هستیم و در این زمینه نمی‌خواهیم از خاک سوریه برای حمله به اسرائیل یا کشور دیگر استفاده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تاکید کرد: نظامیان روس و اسرائیلی هر روز مسائل فنی مربوط به این موضوع را بررسی می‌کنند. این تماس‌ها کارآیی خود را ثابت کرده‌اند و دو طرف امروز روی ادامه این تماس‌ها توافق کردند.

وزیر خارجه روسیه اشاره کرد، وضعیت سوریه همچنان پیچیده است بازیگران خارجی هر کدام منافع خاص خود را در حل و فصل سوریه دنبال می‌کنند.

لاوروف ادامه داد: منافع مشترکی مطرح است مثل منافع امنیت اسرائیل، ما دائما تاکید می‌کنیم که امنیت اسرائیل اولویت ما در مساله سوریه و دیگر نزاع‌هاست. اما منافع غیرقانونی نیز وجود دارند منظورم اشغال غیرقانونی بخش‌هایی از خاک سوریه توسط آمریکا و سوء استفاده از منابع طبیعی، کشاورزی، آبی و پتروشیمیایی متعلق به ملت سوریه است. مضافا اینکه فعالیت‌های آمریکا به جدایی طلبی کردها دامن می‌زند و این مساله منجر به مشکلاتی با ترکیه می‌شود و از این رو تعدد و تعارض منافع مطرح است.

وی تاکید کرد: در این راستا من با لاپید حضور ایران در سوریه را بررسی کردم. تهران عضو چارچوب آستانه است و تمام واقعیت‌های خاک سوریه در اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت در خصوص احیای تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت این کشور و منع هر گونه طرح‌های جدایی طلبانه و قدم برداشتن در مسیر مذاکرات ملی فراگیر را مراعات می‌کند.

او تحریم‌های غرب علیه سوریه را غیرقانونی خواند که مانع کمک به ملت سوریه در بازسازی این کشور می‌شود.

وزیر خارجه اسرائیل: ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته ای است

یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل گفت: ایران تقریبا در آستانه در دستیابی به سلاح هسته ای است، تهران باید درک کند که چنین اقداماتی بی پاسخ نخواهد ماند.

وزیر امور خارجه اسرائیل افزود: راهبردی فعلی غرب در رابطه با ایران و “گروه پنج” مذاکره کنندگان در زمینه برجام موثر نیست. مذاکره ای در وین نیست، برجام فعال نیست و تحریم های علیه تهران ناکافی است، چرا که ایران تلاش می کند با تظاهر به اینکه در این زمینه اقداماتی انجام می دهد، زمان بخرد ولی در واقع فقط برنامه هسته ای خود را توسعه می دهند.

وی ادامه داد: به همین دلیل جهان به جای برنامه ای که در واقع هم ندارد، به برنامه ی دیگری نیاز دارد و چاره ای بیاندیشد. اگر به چند گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی بنگرید، ذکر شده که در واقع هیچ گونه بازرسی ای از سوی آژانس از فعالیت هسته ای ایران نیست و ایران عملا در آستانه تبدیل شدن به کشور هسته ای است و نمی توانیم این اجازه را به این کشور بدهیم.

وزیر خارجه اسرائیل گفت: بر همین اساس، بخشی از هر راهبرد جدیدی باید این باشد که جهان و به ویژه آمریکا، و شاید اسرائیل تهدید واقعی علیه ایران نشان دهند تا تهران بداند که نمی تواند به همین سادگی بدون دریافت اقدامات و پاسخ متقابل به کشور هسته ای تبدیل شود.

Share