انتخاب استانداران با گرایش اقتصادی یکی از لازمه‌های برون‌رفت از شرایط فعلی

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور در مجلس معتقد است وزیر کشور باید استاندارانی با گرایش اقتصادی و آشنا به ظرفیت‌های منطقه انتخاب کند تا مردم تغییرات حاصل از آن را لمس کنند که اگر در راستای انجام این مهم، دیدگاه نمایندگان نیز مد نظر قرار گیرد نتیجه به هم‌افزایی میان دولت و مجلس خواهد انجامید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از خانه ملت، رسول فرخی میکال، با تأکید بر ضرورت افزایش اختیارات استانی در راستای تمرکززدایی، گفت: افزایش اختیارات استانی کمک شایانی به توسعه مناطق می‌کند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در صورت افزایش اختیارات استانداران، تصمیمات در شرایط خاص به هنگام گرفته می‌شود و هدررفتی در حوزه تصمیم گیری نداریم.

وی در ادامه یکی از ضرورت‌های افزایش اختیارات استانداران را انتخاب استاندارانی مجرب و شایسته دانست و افزود: در شرایط فعلی که در کشور حاکم است و طبق وعده‌های رئیس جمهور، باید شرایطی فراهم شود که شاخص‌ها ارتقا یافته و مردم تغییرات را به خصوص با بزرگ شدن سفره خود لمس کنند که یکی از لازمه‌های این تغییر، انتخاب استاندارانی با گرایش اقتصادی و اشراف کامل به نقاط قوت و ضعف استان‌های خود است.

فرخی میکال ادامه داد: استانداران باید محورهای اقتصادی، کشاورزی، صنعت، معادن و نیروهای انسانی استان خود را بشناسند و اگر وزیر کشور افرادی را که اشرافی به حوزه وزارت کشور ندارند به عنوان استاندار انتخاب کند نه تنها مشکلات برطرف نشده بلکه پیچیده‌تر می‌شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در ادامه بابیان اینکه استانداران رئیس جمهور هر استان هستند، عنوان کرد: استاندار تمام کننده تصمیمات در استان است و نمایندگان مجلس هم نقش اساسی در تعیین مسیرها و منویات مردم دارند لذا اگر استاندار نتواند خود را با مجامع استانی نمایندگان هماهنگ کند کار او توجیه کمتری پیدا می‌کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه هدف دولت و مجلس در هر استانی باید یکسان باشد، خاطرنشان کرد: اگر مشورت با نمایندگان مجلس برای انتخاب استانداران صورت گیرد، زاویه‌ها به حداقل خواهد رسید و آن نگاه تحول خواهی در راستای ایجاد ایران قوی که مد نظر رئیس جمهور است، صورت خواهد گرفت.

Share