ادامه درگیری‌ها میان جبهه مقاومت و طالبان در پنجشیر+ واکنش امرالله صالح

یک عضو طالبان می‌گوید که مذاکرات میان طالبان و جبهه مقاومت با شکست روبه‌رود شده و هیچ نتیجه‌ی در پی نداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از طلوع نیوز، درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و طرفداران احمد مسعود در پنجشیر وارد دومین روز شد و طالبان تایید می‌کنند که تلفاتی به هر دو طرف وارد شده است.

در همین حال، امیرخان متقی، رییس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان، گفته است که گفت‌وگوها با جبهه مقاومت با شکست روبه‌رو شده و نتیجه‌یی در پی نداشته است.

انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان، گفت: «مجاهدین امارت اسلامی با حمله‌ی از سوی حلقاتی که در پنجشیر لاف از مقاومت می‌زنند مواجه شدند. آن حمله با واکنش مجاهدین روبرو شد و در نتیجه تلفات سنگین بر جانب مقابل وارد شد.»

بازار نساجی گلبهار اکنون به خط نخست جنگ میان  طالبان و طرفداران احمد مسعود مبدل شده است.

باشنده‌گان محل می‌گویند که درگیری‌ها از ساعت ده دیشب میان دو طرف از سر گرفته شده و مردم محل در حال ترک خانه‌های شان استند.

بابه شیرین، باشنده ولسوالی حصه اول کاپیسا، گفت: «جنگ از ده بجه دیشب شروع شد و تا فعلا هم درگیر است.»

از سویی، طرفدارن احمد مسعود می‌گویند که حمله‌های طالبان بر ولایت پنجشیر را عقب زده اند و بر طالبان تلفات وارد کرده اند.

فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت، گفت: «در دو شب و یک روز گذشته دشمن از مسیرهای اندراب ولایت بغلان حملاتی را سازمان دادند از سه استقامت. در هیچ یک این استقامت‌ها پیشروی نداشتند. بیش از چهل تن از طالبان کشته شدند و بیش از سی تن دیگر شان زخمی شدند.»

اما طالبان حمله بر پنجشیر را رد کرده و می‌گویند که نیروهای آنان به نیروهای طرفدار احمد مسعود پاسخ داده‌اند.

صالح به طالبان: تسلط بر خاک به معنی ثبات و پایداری شما نیست

امرالله صالح؛ معاون اول اشرف‌غنی که پس از سقوط دولت به پنجشیر پناه برده، می‌گوید، تسلط امروزی طالبان بر خاک معنای ثبات و پایداری آن‌ها را نمی‌دهد.

صالح این اظهارات را در واکنش به گفته‌های امیرخان متقی؛ رییس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان مطرح کرده‌است.

متقی پیشتر در یک فایل صوتی گفت که تلاش‌ها و گفتگوها برای حل مساله پنجشیر با جبهه پجنشیر بی‌نتیجه مانده‌است. او از مردم پنجشیر خواسته‌است تا رهبران‌شان را برای حل مساله این ولایت از طریق گفتگو قانع سازند.

اما صالح که در کنار احمد مسعود؛ رهبر جبهه مقاومت پنجشیر است، در صفحه فیسبوک خود نوشته‌است که این مقاومت برای دفاع از حق همه شهروندان افغانستان است. او افزوده که “این مقاومت مستقر در پنجشیر است نه برای پنجشیر و بخاطر پنجشیر”.

معاون غنی نوشته‌است:”امروز این دره (پنجشیر) میزبان همه‌ای کشور و مایه امید برای همه ملت افغانستان است که دارند از ظلم، انتقام جویی، تعصب، چپاول به مال مردم و تاریک اندیشی شما (طالبان) فرار می‌کنند”.

صالح خطاب به طالبان گفته‌است: “اگر ملت ذره‌ای به شما اعتماد دارند، پس این موج مردم در مرزهای کشور چرا صف کشیده‌اند که حاضرند همه داشته‌های خود را از دست بدهند و فقط زیر تسلط شما نباشند”.

او در ادامه گفته‌است که تسلط برساحه در چهل و دو سال اخیر معنای ثبات را نداده است و “تسلط امروزی شما بر خاک معنای ثبات و پایداری تان را نمی‌دهد.”

به گفته باور صالح، ثبات و پایداری نظام استوار به مولفه‌هایی است که طالبان از آن بسیار دور است.

صالح می‌گوید فروپاشی اقتصاد و نبود دستگاه خدمت‌رسانی مردم را خیلی زود به ستوه خواهد آورد و به گفته او، “اسلحه و روش خشن طالبان” در برابر قیام و خشم مردم هیچ موثریتی نخواهد داشت.

به باور صالح، این امر حتمی است و فقط زمان در بین است‌.

طالبان حدود بیست روز است که بجز پنجشیر، تمام افغانستان را در کنترل دارند.

طالبان که در دوران قبلی خود نیز موفق به تصرف پنجشیر نشده، می‌گویند تلاش می‌کنند این ولایت را از طریق گفتگو تسخیر کنند که ظاهرا نتیجه نداده‌است.

در همین حال امیرخان متقی؛ رییس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان می‌گوید، باید به «جنگ‌طلبان» فهمانده شود که وقتی در کنار امریکا و ناتو کاری نتوانسته‌اند، اکنون هیچ کاری نمی‌توانند بکنند.

Share