وزیر کشور تاکید کرد؛

اختیار تعیین قیمت نان به استانداران | کف و سقف قیمت در کشور مشخص شود

احمد وحیدی وزیر کشور بر ضرورت هماهنگی ها و هم افزایی دستگاههای اجرایی در کنترل و نظارت بر قیمت کالاها و مایحتاج عمومی در کشور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دیارمیرزا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، احمد وحیدی وزیر کشور در نشست بررسی روند نظارت بر قیمت کالاها و مایحتاج عمومی با محوریت آرد ونان که با حضور نمایندگان وزارت صمت، کشاورزی، اطلاعات، اموراقتصادی ودارایی، دادگستری، مجلس شورای اسلامی ، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دادستانی کل کشور، اتاق اصناف و اتحادیه خبازان در محل وزارت کشور برگزار شد با تاکید بر این موضوع که بایستی روند نظارت بر قیمت کالاهای اساسی در کشور تقویت شود؛ گفت: نان از جمله کالاهای پر مصرف و استراتژیک در کشور است که بایستی در این خصوص تدابیر لازم برای کنترل قیمت آن صورت گیرد.

وزیر کشور با تشریح این موضوع که باید توجه داشته باشیم که بخش عمده مصرف نان در دهک های پایین جامعه است؛ گفت: باید با تمام ظرفیت ها و مکانیسم های نظارتی جلوی افزایش غیر متعارف را در حوزه کالاهای استراتژیک و اساسی در کشور بگیریم.

وحیدی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به این موضوع که بایستی میانگین سرانه مصرف نان در کشور با دقت کامل مشخص گردد؛ گفت: با مشخص شدن میانگین دقیق مصرف نان بهتر می توانیم برنامه ریزی های لازم را در تامین آرد کشور با در نظر گرفتن میزان تولید داخلی و واردات آن داشته باشیم.

موضوع تفاوت قیمت نان در برخی از استان های کشور از دیگر محورهای مورد اشاره وزیر کشور در نشست امروز بود و در این خصوص گفت: باید کف و سقف قیمت درکشور مشخص تا امکان نظارت دقیق بر روند قیمت گذاری ها و فروش نان فراهم گردد.

وی در این خصوص گفت: در حوزه تعیین قیمت نان اختیاراتی به استانداران سراسر کشور داده شده است و با توجه به وضعیت هر استان به لحاظ میزان تامین گندم، نرخ دستمزدها و دیگر هزینه های جاری، کرایه های حمل آرد از کارخانه تولیدآرد تا نانوایی ها ، تفاوت قیمت نان در حد معقول و منطقی قابل قبول و مورد انتظار است؛ اما باید این تفاوت قیمت در کل کشور تابع ضابطه مشخصی باشد.

وحیدی تصریح کرد: مساله مهم دیگر کنترل فرایند و زنجیره تولید نان از درب کارخانه آردسازی تا توزیع و پخش آن در سطح نانوایی ها ونظارت دقیق بر مصرف آن است که باید متولی اصلی این بخش هم مشخص گردد تا بتواند با قدرت و اختیارات لازم ، نظارت دقیق تر و مؤثرتری بر این چرخه اعمال نماید.

وزیر کشور همچنین با اشاره به این واقعیت که با توجه به تورم و افزایش هزینه ها، بایستی متوجه نیازها و خواسته های متعارف نانوایان هم باشیم، گفت: روی هم رفته هزینه نانواها به تأسی از وضعیت اقتصادی کلی کشور و به تبع از افزایش نرخ دستمزدها ، بیمه ومالیات و هزینه های حامل های انرژی بالا رفته است و باید اقدامات حمایتی لازم از این بخش هم صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: بایستی همه تلاش مان به عنوان دستگاههای اجرایی، تسهیل گر شرایط اقتصادی کشور و کمک به حل مشکلات معیشتی مردم باشد و در این خصوص نیازمند به ارتقای بیشتر هماهنگی ها در سطوح تصمیم گیری و اجرا هستیم.

وحیدی در پایان با بیان اینکه برای تقویت هماهنگی ها در این موضوعات و مشخصاً حوزه آرد و نان نیاز به تشکیل کارگروهی با عضویت همه دستگاههای ذی ریط است، خاطر نشان کرد: شکل گیری این کارگروه با مسئولیت معاون اقتصادی وزارت کشور، می تواند باعث هم افزایی ظرفیت، نزدیکی دیدگاهها و راه حل ها برای مدیریت موفق و مطلوب تامین کالاهای اساسی در کشور گردد.

Share